Opłaty za emisje CO2 windują ceny ciepła. Samorządy w ślepym zaułku

W wielu firmach ciepłowniczych, np. w PEC Gliwice, udział opłat za emisję CO2 w kosztach produkcji ciepła przekracza 30 proc. Fot. PEC Gliwice
Drastyczny wzrost cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla sprawił, że udział wydatków na ich zakup w kosztach produkcji ciepła zwiększył się kilkakrotnie i w wielu firmach ciepłowniczych - w dużej części wciąż należących do samorządów - przekracza już 30-40 proc. To jeden z dwóch głównych powodów znacznych podwyżek cen ciepła systemowego.
- W unijnym systemie ETS opłatami za emisję CO2 objęte są wszystkie produkujące energię z paliw kopalnych ciepłownie i elektrociepłownie o mocy powyżej 20 MW.
- Ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla wzrosły od początku zeszłego roku ponad dwukrotnie. Dla wielu firm ciepłowniczych w Polsce, których spora część wciąż należy do samorządów, oznacza to potężne trudności.
- Skokowy wzrost ceny uprawnień nałożył się na rosnące koszty zakupu paliw (gazu, węgla, oleju opałowego i biomasy). Efekt - podwyżki cen ciepła oferowanego przez zakłady ciepłownicze.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE0
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.