Partnerzy portalu

Organizacja przewozów autobusowych nie działa. Jest zawiła, pokraczna i niewydajna

- Uzyskanie koncesji na przewozy czy umieszczenie tego w planach komunikacyjnych to droga przez mękę, trwająca 1,5 roku do nawet 2 lat. A bywa, że wykonawca szybko rezygnuje i kołomyja zaczyna się od nowa - mówi dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP Leszek Świętalski.
  • Zdaniem Leszka Świętalskiego pierwszeństwo przed gminami w pozyskiwaniu środków finansowych z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych (FRPA) mogą mieć związki powiatowo-gminne. - Ale trzeba w tym wszystkim pamiętać i dostrzegać, po co te przewozy są - podkreśla.
  • Dyrektor zwraca uwagę, że funkcjonowanie FRPA jak dotąd nie zmniejszyło wykluczenia komunikacyjnego w kraju, dlatego niezbędna jest współpraca między samorządami i aplikowanie o środki na realizację umiejętnie przygotowanej oferty, łączącej kursy rentowne z deficytowymi, ale potrzebnymi mieszkańcom.
  • - Czasem, jak obserwuję np. sytuację w miejscowości, w której mieszkam, to odnoszę wrażenie, że taniej byłoby zatrudnić grupę taksówkarzy niż organizować publiczny transport zbiorowy - komentuje Leszek Świętalski.
  • Na temat komunikacji zbiorowej będziemy więcej rozmawiać podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego, w trakcie sesji "Zrównoważona mobilność miejska", która odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 11:30.
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE1

  • Marcin Kadukowski 2023-03-28 17:48:20
    Panie Piotrze, Oto jak to wygląda w praktyce: Kuriozalną decyzją Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego dot. połączeń autobusowych na trasie Toruń- Chełmno-Świecie od stycznia 2023 trasa przejazdu omija miasto Chełmża. Co więcej, ironią rodem z filmów Barei jest, że od 6 marca ...trasa została przedłużona o Bielczyny (350 mieszkanców) i Głuchowo/Windak (600 mieszkańców), ale nadal z pominięciem piętnastotysięcznej Chełmży. [Cały artykuł: Gazeta Wyborcza Toruń, 18.03, odpowiedź urzędu 25.03] Dodam, że i przewoźnik i Burmistrz Chełmży są za tym, by autobus nie omijał Chełmży. Niestety Urząd Marszałkowski, w tym Pan Marszałek Piotr Całbecki, pewnie wybitny samorządowiec, ale kiepski z geografii i matematyki, i rozumienia potrzeb swoich wyborców, z uporem nie chce dostrzec problemu. Polecam audycję na ten temat w radiu PiK z 20.03. Organizacja przewozów jest może zawiła i pokraczna, i niewydajna. Ale jak urzędnicy już podejmą złą decyzję, to nie chcą się z niej wycofać i naprawić swoich błędów. Bo raz jeszcze musieliby przejść przez proces zawiłej i pokracznej organizacji. Czasem trzeba najpierw spojrzeć na mapę.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!