Partnerzy portalu

Ostatni dzwonek na dodatek elektryczny. Wnioski tylko do 1 lutego

  • AW
  • 31 stycznia 2023 - 14:40
Jeszcze tylko do najbliższej środy 1 lutego 2023 r. można składać wnioski o dodatek elektryczny. Warto się pospieszyć, jeśli ktoś zapomniał, bo wnioski złożone po tym terminie zostaną bez rozpatrzenia.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Dodatek elektryczny to jednorazowe wsparcie finansowe dla odbiorców, dla których głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna.

Dodatek przyznawany jest na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

Zgodnie z ustawą dodatek wynosi 1 000 zł - dla gospodarstw domowych zużywających do 5 MWh rocznie; 1 500 zł - dla gospodarstw domowych zużywających powyżej 5 MWh rocznie (warunkiem jest załączenie potwierdzenia przekroczenia 5 MWh wysokości rocznego zużycia za 2021 r.).

Dodatek elektryczny. Wnioski online lub papierowe, ale ważny termin

Dodatek jest przyznawany jednorazowo, na wniosek. I właśnie termin składania wniosków mija w środę 1 lutego. - Wnioski złożone po dniu 1 lutego 2023 r. pozostawia się bez rozpoznania - informuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Cieszynie. 

O dodatek elektryczny można ubiegać się w gminie właściwej według miejsca zamieszkania poprzez złożenie prawidłowo wypełnionego wniosku (wzór zamieszczono poniżej do pobrania). 

Wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego dla gospodarstw domowych, gdzie źródło ogrzewania zasilane jest energią elektryczną, można składać:

1. w formie elektronicznej na adres podany przez urząd gminy lub ośrodek pomocy społecznej w danej gminie (korespondencja musi być opatrzona kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelniona z wykorzystaniem profilu zaufanego);

2. w formie papierowej w siedzibie urzędu lub OPS w danej gminie.

Wypłata środków przez gminy nastąpić ma w terminie do 31 marca 2023 r.

Dodatek elektryczny - komu przysługuje, a komu nie

Dodatek elektryczny przysługuje odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy:

- główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną i źródło to zostało zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB) do dnia 11 sierpnia 2022 r.

lub

- główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną i źródło to zostało zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB) po dniu 11 sierpnia 2022 r. po raz pierwszy.

Świadczenia nie otrzymają domy z zamontowaną fotowoltaiką, zakwalifikowani do dodatku węglowego lub innych źródeł ogrzewania oraz gospodarstwa, które zbyt późno złożyły deklaracje do CEEB.

 

DO POBRANIA
Wniosek dodatek elektryczny
81 KB format pliku: DOC
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!