Partnerzy portalu

Pamiętaj o wypowiedzeniu umowy śmieciowej

 • PAP
 • 29 marca 2013 - 16:47
Resort środowiska zachęca do sprawdzenia umów zawartych ws. odbioru śmieci. W wielu przypadkach należy taką umowę w odpowiednim terminie wypowiedzieć, aby uniknąć podwójnych opłat za odpady po 1 lipca.

Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 lipca gmina przejmie odpowiedzialność za gospodarkę odpadami komunalnymi wytwarzanymi na jej terenie. Odbiorem śmieci od mieszkańców zajmą się firmy wybrane przez samorządy w przetargach. Do tej pory to właściciele nieruchomości samodzielnie zawierali takie umowy z przedsiębiorstwami wywozowymi.

Czytaj też:  Jakie kompetencje spółki komunalnej?

Resort środowiska zachęca, aby do 1 lipca rozważyć rozwiązanie umów z firmami, które odbierały od nas śmieci. "Zapoznaj się z trybem i warunkami wypowiedzenia umowy, tak abyś miał czas na jej ewentualne rozwiązanie" - zaznaczyło ministerstwo.

Resort zauważa, że kontynuowanie dotychczasowych umów nie zwolni z obowiązku płacenia na rzecz gminy opłat za śmieci.

Do sprawdzenia umów zachęca także stołeczny magistrat. Na stronie www.czysta.um.warszawa.pl można m.in. znaleźć wzór wypowiedzenia dotychczasowej umowy na odbiór śmieci.

Czytaj też:  Niedługo raport o przygotowaniach samorządów do reformy śmieciowej

Obowiązująca od pierwszego stycznia 2012 r. ustawa śmieciowa nakłada na gminy obowiązek całkowitego przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi.

Samorządy dostały 18-miesięczny okres przejściowy, a od 1 lipca br. przejmą obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiwaniem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Gminy będą także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

Samorządy są zobowiązane, by do końca 2020 r. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów wynosił co najmniej 50 proc. w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. Do lipca 2020 r. odpady ulegające biodegradacji składane na składowiskach mają nie przekraczać 35 proc. całkowitej masy tych odpadów.

KOMENTARZE11

 • diabolic 2013-04-04 09:31:37
  To pytanie już do twórców nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porzadku w gminach. Też uważam, że powinien się tym zając TK, gdyż ustawa narusza prawa nabyte, nie tylko wytwórców smieci, czyli mieszkańców i instytucje, ale też odbiorców smieci, którzy przez wiele lat budowali swoje firmy pod...pisując m.in. umowy na wywóz odpadów z wieloma wytwórcami. Ponieważ jednak po 18 miesiącach od wejścia w życie znowelizowanej ustawy UCIPG czyli po 30 czerwca 2013 roku, firmy nie mogą świadczyć usług bez zlecenia gminy (obligatoryjnie mieszkańcom i fakultatywnie innym wytwórcom odpadów komunalnych - zależnie od tego czy gmina podjęła odpowiednią uchwałe) nie może zaistnieć sytuacja, że ktoś zapłaci 2 faktury. Firma, która wystawi fakture, za usługe, której nie może swiadczyć z przyczyn nie zaleznych od niej (a tak jest, bo ustawa zakazuje) robi wykroczenie przeciwko Kodeksowi Cywilnemu i może być pozwana z przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu się. Umowa z mocy KC gdy z przyczyn niezależnych od stro umowy i przyczyn nie możliwych do przewidzenia w momencie podpisywania umowy oraz mających charakter trwały (a za taki nalezy uznać nowelizację ustawy UCIPG) - traci swoją wiążącą moc....i tyle w temacie.  rozwiń
 • pllo 2013-04-04 08:26:30
  To mi wytłumacz Diabolic dlaczego moja umowa jest mniej ważna niż umowa gminy. Ja swoją zawierałem świadonmie we własnym imieniu i nie zamierzam jej wypowieać bo jest lepsza od tej którą mi starają sie gwałtem narzucić. Liberum veto
 • 888 2013-04-03 22:44:46
  @czytelnika - jak widać na twoim przykładzie - głupich nie sieją, sami się rodzą!!!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!