Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

PESA Bydgoszcz dostarczy 15 nowych tramwajów dla Gdańska

Dwukierunkowe, klimatyzowane, fabrycznie nowe i komfortowe dla pasażerów, wyposażone w defibrylator – takie mają być nowe tramwaje dla Gdańska. Piętnaście nowych pojazdów typu Pesa Jazz Duo dostarczy spółka Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz.
  • PESA Bydgoszcz ma dostarczyć piętnaście wagonów tramwajowych wieloczłonowych, dwukierunkowych i całkowicie niskopodłogowych o długości do 32,5 m.
  • Każdy z pojazdów ma pomieścić 200 osób, w tym 32 na miejscach siedzących.
  • Wartość kontraktu z bydgoskim producentem to ponad 138 mln zł. 85 proc. kosztów zakupu zostanie sfinansowane z funduszy unijnych.

Zgodnie z umową podpisaną w Gdańsku pierwsze pojazdy mają się pojawić w grudniu tego roku. Wszystkie pojazdy mają być przekazane do eksploatacji do połowy 2019 roku. Umowę na dostawę piętnastu nowych tramwajów podpisali: prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, prezes spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje - Maciej Lisicki oraz Danuta Gierdziejewska - wiceprezes zarządu ds. ekonomicznych, a ze strony PESA Bydgoszcz SA - Robert Szot, dyrektor marketingu.

Wartość kontraktu z bydgoskim producentem to ponad 138 mln zł. 85 proc. kosztów zakupu zostanie sfinansowane z funduszy unijnych.

"Nowe tramwaje zapewnią motorniczym lepsze warunki pracy, a pasażerom komfortowe przejazdy" - mówił podczas podpisania umowy prezydent Paweł Adamowicz. Zaznaczył, że "nowy tabor to też mniejsza awaryjność". Przypomniał, że w mieście - oprócz zakupu taboru - budowane są nowe linie i modernizowane istniejące torowiska. "Tramwaj jest nie tylko komfortowym i bezpiecznym środkiem transportu, ale też ekologicznym, a Gdańsk chce być jednym z liderów miast niskoemisyjnych" - podkreślił Adamowicz.

PESA Bydgoszcz ma dostarczyć piętnaście wagonów tramwajowych wieloczłonowych, dwukierunkowych i całkowicie niskopodłogowych o długości do 32,5 m. Każdy z pojazdów ma pomieścić 200 osób, w tym 32 na miejscach siedzących. Pojazdy mają być wyposażone w odkładane ręcznie platformy dla niepełnosprawnych, mają mieć wydzieloną powierzchnię dla wózków, inwalidzkich i dziecięcych.W trosce o potrzeby osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz osób niewidomych i niedowidzących - wszystkie kolumny i poręcze będą wykonane w kolorze żółtym, a przyciski w tramwaju będą również opisane w alfabecie Braille'a.

Dodatkowo każdy nowy tramwaj ma być wyposażony w defibrylator AED, który ma się znajdować w kabinie motorniczego. Pojazdy mają być klimatyzowane oraz wyposażone w monitoring wewnętrzny, system informacji pasażerskiej i w podwójne porty USB, umożliwiające ładowanie baterii telefonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych.

Dyrektor marketingu PESA Bydgoszcz SA, Robert Szot zwrócił uwagę, że w zamówionych tramwajach znajdą się również miejsca na rowery. Powiedział, że po raz pierwszy wprowadzone będzie takie udogodnienie dla cyklistów. Zaznaczył, że producent z Bydgoszczy jest już po raz trzeci dostawcą taboru dla Gdańska.

Tramwaje są kupowane w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej - etap IV A, na realizację którego miasto otrzymało dofinansowanie unijne w łącznej wysokości 268 mln zł. Projekt będzie realizowany do końca 2020 r. Celem Projektu jest stworzenie i utrzymanie systemu transportu zbiorowego.

W ramach Projektu, realizowanego od 2002 r., mają powstać linie tramwajowe w ul. Nowej Bulońskiej Północnej oraz Nowej Warszawskiej a przebudowane mają być w ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej. Ma też powstać ponad 60 nowych wiat przystankowych i ponad 80 tablic informacji pasażerskiej.

W przyszłym roku na ulice Gdańska ma też wyjechać 46 nowych autobusów. Spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje ogłosiła przetarg na dostawę miejskich autobusów niskopodłogowych. Oferty można składać do 8 marca 2018 r.

KOMENTARZE1

  • morena 2018-02-16 11:19:28
    Dobra wiadomość dla wszystkich pasażerów

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!