Partnerzy portalu

PFR Nieruchomości do 2025 r. zamraża czynsz najemcom Mieszkania Plus

- Zamrażamy do końca 2025 r. czynsz dla najemców rynkowej części programu Mieszkanie Plus, realizowanej przez PFR Nieruchomości - poinformował prezes PFR Paweł Borys.
 • Stawka czynszu oraz kaucja nie będą podlegać waloryzacji o wskaźnik inflacji do końca 2025 roku.
 • Przeciętna kwota oszczędności dla najemcy wyniesie nieco ponad 5 tys. złotych.
 • Spółka PFR Nieruchomości jest odpowiedzialna za rozwój Funduszu Mieszkań na Wynajem i Funduszu Mieszkań dla Rozwoju.

Jak podał podczas spotkania z mediami Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju czynsz dla najemców osiedli rynkowej części programu Mieszkanie Plus, realizowanej przez PFR Nieruchomości, "zostaje zamrożony".

"Stawka czynszu oraz kaucja nie będą podlegać waloryzacji o wskaźnik inflacji do końca 2025 roku. Przeciętna kwota oszczędności dla najemcy wyniesie nieco ponad 5 tys. zł" - zaznaczył Borys.

Oszczędność dla najemcy i gwarancja niezmiennej stawki

Zgodnie z szacunkami PFR w skali całego 2024 r. średnia oszczędność dla najemcy wyniesie 2169 zł, a w kolejnym roku - 2981 zł. Zamrożenie czynszu zapewni 3 tys. rodzin gwarancję niezmiennej stawki - przekazano.

Spółka PFR Nieruchomości jest odpowiedzialna za rozwój dwóch funduszy oferujących mieszkania w formule najmu instytucjonalnego - Funduszu Mieszkań na Wynajem i Funduszu Mieszkań dla Rozwoju i posiada około 7,5 tysiąca mieszkań wybudowanych i w budowie w ponad 40 lokalizacjach w całej Polsce.

Dodatkowym wsparciem dla najemców będzie zwrot kaucji w wysokości jednomiesięcznego czynszu, który będzie dotyczył wszystkich najemców Funduszu Mieszkań dla Rozwoju. Średnio dla najemcy będzie to oszczędność na poziomie 1500 zł - poinformował PFR.

Obecnie - jak przekazano - średni czynsz za 50-metrowe mieszkanie wynosi niespełna 1500 zł miesięcznie. Jak poinformowano, czynsz na osiedlach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju jest średnio o 20 proc. niższy niż ten oferowany przez komercyjnych wynajmujących. Co więcej, ok. 63 proc. najemców korzysta z dopłat do czynszu na poziomie średnio 306 zł miesięcznie dla przeciętnego mieszkania o powierzchni 50 m kw. w ramach rządowego programu "Mieszkanie na Start".

"Dla tych najemców stawka czynszu jest tak naprawdę o 40 proc. niższa niż stawki najmu, które są na rynku w danej lokalizacji" - powiedział Paweł Borys w czwartek.

"Mieszkanie na Start" to program bezzwrotnego finansowego wsparcia osób fizycznych w ponoszeniu wydatków z tytułu najmu mieszkania. Jest to realizowane poprzez dopłaty pokrywające część czynszu najmu nowo wybudowanego mieszkania lub mieszkania oddanego do użytkowania w wyniku rewitalizacji. Program wystartował z początkiem 2019 r. Dopłaty do najmu można otrzymywać przez okres do 15 lat.

Funduszu Mieszkań na Wynajem i Funduszu Mieszkań dla Rozwoju

Spółka PFR Nieruchomości jest odpowiedzialna za rozwój dwóch funduszy oferujących mieszkania w formule najmu instytucjonalnego - Funduszu Mieszkań na Wynajem i Funduszu Mieszkań dla Rozwoju i posiada około 7,5 tys. mieszkań wybudowanych i w budowie w ponad 40 lokalizacjach w całej Polsce. Są to zarówno inwestycje w największych metropoliach - Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście czy Łodzi, a także miastach średnich, takich jak Toruń, Radom, Wałbrzych czy Świdnik. Spółka jest częścią Grupy Kapitałowej Polskiego Funduszu Rozwoju wspierającej zrównoważony rozwój kraju poprzez realizację projektów inwestycyjnych.

KOMENTARZE3

 • Klich 2023-03-27 14:33:46
  I kto za to zapłaci? Pozostali podatnicy. Dlaczego część społeczeństwa ma utrzymywać grupę nieudaczników?
 • Figa 2023-02-20 21:20:52
  Ale przecież bogaci jesteśmy. Czy ktoś zauważa, że Polacy grzebią w koszach, żeby coś znaleźć, a ukr idzie i puszy się, jak paw, bo jest odgórny nakaz ochrony tego środowiska socjopatologicznego?
 • CFO 2023-02-16 17:33:34
  A te 530 rodzin ukraińskich, które dostały od PFR mieszkania za free zacznie placić czynsz czy będą to dalej robić podatnicy?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!