Partnerzy portalu

Pierwsza w kraju gminna farma fotowoltaiczna już działa. Oni są pionierami

Nowoczesna energetyka w polskich rękach to dla nas priorytet – powiedziała w środę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg o uruchomieniu w Żerkowie pierwszej w kraju gminnej farmy fotowoltaicznej.
 • Elektrownię fotowoltaiczną zlokalizowano niedaleko oczyszczalni ścieków w Żółkowie, na gminnym gruncie o pow. 2 ha, mającym optymalne nasłonecznienie.
 • Farma fotowoltaiczna zasili najbardziej energochłonne obiekty - np. szkoły, przedszkola, stacje uzdatniania wody i oczyszczalnie ścieków.
 • Można tez będzie sprzedawać energię elektryczną z zyskiem, co będzie dużym wsparciem dla budżetu gminy.

Gmina Żerków w woj. wielkopolskim wzbogaciła się o naziemną farmę fotowoltaiczną wraz z niezbędną infrastrukturą. W środę uroczyście otwarto pionierską w kraju inwestycję.

"Instalacja fotowoltaiczna w gminie Żerków to bardzo ważna i potrzebna inwestycja. Priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości jest wzmocnienie suwerenności energetycznej kraju oraz konkurencyjności naszej gospodarki. Chcemy budować silną i niezależną Polskę, a energia odnawialna to inwestycja w przyszłość. Nowoczesna energetyka w polskich rękach jest dla nas priorytetem" - powiedziała minister Marlena Maląg.

Energia z fotowoltaiki dla obiektów gminnych i na sprzedaż

Farma powstała dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych. Kwota, jaka trafiła na ten cel, to 3,8 mln zł. Łączny koszt wyniósł niewiele ponad 4,5 mln zł.

Celem instalacji jest redukcja wydatków na energię elektryczną. Farma fotowoltaiczna zasili najbardziej energochłonne obiekty - np. szkoły, przedszkola, stacje uzdatniania wody i oczyszczalnie ścieków.

Zdaniem gospodarza gminy dodatkowymi zaletami inwestycji są ochrona środowiska i bezpieczeństwo energetyczne.

"Jesteśmy pierwszą gminą w Polsce, która powołała spółdzielnię energetyczną mającą źródło o tak dużej mocy. Projekt przyniesie wymierne korzyści mieszkańcom gminy" - powiedział podczas uroczystości burmistrz gminy Żerków Michał Surma.

Poseł PiS Jan Mosiński uzupełnił, że w ramach spółdzielni będzie można nie tylko zasilać podmioty będące na utrzymaniu gminy, ale także sprzedawać energię elektryczną z zyskiem, co będzie dużym wsparciem dla budżetu gminy.

Kolejne samorządy tez przymierzają się do farm i spółdzielni energetycznych

"Słyszałem, że inne jednostki samorządu terytorialnego starają się, żeby na ich terenie również powstały takie farmy" - powiedział Mosiński.

Budowa trwała od marca 2022 r. Elektrownię fotowoltaiczną zlokalizowano niedaleko oczyszczalni ścieków w Żółkowie, na gminnym gruncie o pow. 2 ha, mającym optymalne nasłonecznienie.

 Przypomnijmy, spółdzielnia energetyczna to rodzaj inicjatywy lokalnej społeczności zakładający wspólne inwestowanie w odnawialne źródła, które będą wytwarzać energię na potrzeby tej społeczności i w ten sposób uniezależniać ją od sieci.

Polskie samorządy są ważnym inicjatorem zakładania spółdzielni energetycznych. 

Spółdzielnia w Stawiskach została zarejestrowana w połowie lutego 2023 r. Jak przekonuje burmistrz, rozwiązanie to otworzyło gminie drogę do energetycznej samodzielności. 

- Jeśli mamy pompy ciepła i fotowoltaikę, to tak naprawdę jesteśmy samowystarczalni. Nie wydajemy środków na obsługę naszych obiektów, a poza tym korzystamy z zielonej energii, więc nie mamy problemów związanych z emisją dwutlenku węgla - mówiła dla Portalu samorządowego  burmistrz.

KOMENTARZE6

 • Baracuda 2023-05-04 19:02:06
  Ciekawe jak to będą utylizować gdy zaczną się psuć😉
 • Pan Komentator 2023-05-01 10:12:54
  Treścią swojego postu dajesz do zrozumienia, że nie masz pojęcia o gromadzeniu energii słonecznej, o jej magazynowaniu, o przetwarzaniu na pełną sinusoidę. Twoja wiedza o fotowoltaice kończy się tuż po zachodzie słońca. Już nasi dziadkowie mawiali o podobnych Tobie: jeżeli mało wiesz, jeszcze mniej ...potrafisz, NIE PCHAJ SIĘ NIGDY NA AFISZ.  rozwiń
 • zgryźliwy 2023-04-20 13:40:21
  Zapewniam władze tej gminy, że po zachodzie słońca ta fotowoltaika nie zasila niczego. W szczególności w długie zimowe noce nie zasila pomp ciepła. Być może latem w południe zasila klimatyzację, ale nawet w sierpniu wieczorem ta klima na pewno pojedzie na prądzie z węgla. Rozumiem, że w grudniu po 1...5:40 ta gmina wyłączy wszystko co ma. Może dzieci w szkole w dzień będą miały trochę prądu, ale koło gospodyń wiejskich może na zebraniu o 17:00 spotkać się tylko przy świeczkach. Bo na pewno nie przy prądzie z fotowoltaiki.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!