Partner portalu

Piła otrzymała byłe lotnisko wojskowe

Gmina Piła nabyła w drodze darowizny tereny byłego lotniska wojskowego należącego dotąd do Skarbu Państwa. Ma tam powstać gminne lotnisko cywilne.

Przedmiotem darowizny są nieruchomości o łącznej powierzchni ponad 294 ha i wartości rynkowej 116,9 mln zł. Piła starała się o przejęcie byłego lotniska od kilku lat. W 2014 roku władze powiatu pilskiego zrzekły się obiektu na rzecz Skarbu Państwa ze względu na zbyt wysokie koszty jego utrzymania.

Dyrektor wydziału nieruchomości i skarbu państwa Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu Dorota Stawicka powiedziała, że celem darowizny jest założenie gminnego lotniska użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji.

- Przekazane nieruchomości należy wykorzystywać zgodnie z przeznaczeniem oraz zachowaniem ich lotniczego charakteru, na potrzeby działalności lotniska cywilnego użytku publicznego - poinformowała.

Obecnie pilskie lotnisko ma status lądowiska. Każdego roku wykonywanych jest na nim około pięciu tysięcy operacji lotniczych.

- Postaramy się, by jak najszybciej polepszyć jakość obsługi, scertyfikować lotnisko tak, by nie tylko zwiększyć ilość operacji lotniczych w stosunku do obecnej liczby, ale również poprawić bezpieczeństwo - powiedział prezydent Piły Piotr Głowski.

Biuro prasowe Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego podało, że w przypadku niewykorzystania nieruchomości na określone cele może nastąpić odwołanie darowizny.

- Okolicznościami skutkującymi odwołaniem darowizny może być m.in. niepodjęcie przez gminę w terminie sześciu miesięcy od dnia nabycia nieruchomości czynności faktycznych lub prawnych zmierzających do założenia albo rozbudowy lotniska cywilnego użytku publicznego, wykorzystanie nieruchomości w innym celu, nierozpoczęcie eksploatacji lotniska cywilnego użytku publicznego w terminie trzech lat od dnia nabycia nieruchomości - poinformował urząd wojewódzki.

Nieruchomości darowane gminie mogą być przedmiotem najmu, dzierżawy albo użyczenia na rzecz podmiotu zakładającego lub zarządzającego lotniskiem cywilnym użytku publicznego. Pilski samorząd jest zobowiązany przedkładać ministrowi ds. transportu oraz ministrowi obrony narodowej informacje o stanie i sposobie wykorzystania darowanej nieruchomości co sześć miesięcy.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!