Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Płock, PKN Orlen: Radni apelują do premier Szydło o pozostawienie siedziby spółki w mieście

• Radni Płocka głosami PO i PSL przyjęli apel do premier Beaty Szydło o pozostawienie w tym mieście siedziby PKN Orlen.
• Przeniesienie siedziby spółki oznacza zmniejszenie budżetu miasta o kwotę 20-30 mln zł rocznie.
• Apel skrytykowali radni PiS.

Radni PiS uznali apel za zredagowany pospiesznie, oparty na przewidywaniach i insynuacjach - z tego powodu nie wzięli udziału w głosowaniu. Za uchwałą z apelem głosowało ostatecznie 14 koalicyjnych radnych PO i PSL.

Apel to reakcja na wypowiedź ministra skarbu państwa Dawida Jackiewicza, który dwa tygodnie temu poinformował, że rozpoczęto prace analityczne nad pomysłem łączenia PKN Orlen, Lotosu i PGNiG, a decyzja co do dalszych działań w tej sprawie powinna być znana najpóźniej do końca pierwszego kwartału.

"Rozpocząłem prace analityczne nad ewentualnym połączeniem PKN Orlen, Lotosu i PGNiG, nie chcę przesądzać, w jakiej formie i konfiguracji mogłoby dojść do tego połączenia. To będzie przedmiotem dalszych analiz. Na razie chcemy w ciągu kilku-kilkunastu tygodni, najpóźniej do końca I kwartału, określić wstępnie, czy takie połączenie miałoby sens" - powiedział wówczas Jackiewicz.

Pytany, czemu miałoby służyć połączenie PGNiG, Lotosu i PKN Orlen, szef resortu skarbu państwa odpowiedział: "Przede wszystkim chodzi nam o zabezpieczenie interesów skarbu państwa w tych spółkach przed ewentualnymi próbami wrogiego przejęcia. Będziemy także zastanawiali się, jakie potencjalnie są do osiągnięcia efekty synergii".

fot.plock.eu
fot.plock.eu

W przyjętym apelu radni stwierdzili, że informacja podana przez min. Jackiewicza "o analizach w sprawie ewentualnej fuzji trzech spółek - Lotosu, PKN Orlen i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa budzi bardzo poważny niepokój". "Grozi to decyzją o przejęciu PKN Orlen przez jedną z wymienionych firm oraz zmianą siedziby Orlenu, jego przeprowadzką do Gdańska lub Warszawy" - podkreślono m.in. w apelu.

Jak zaznaczyli radni, "lokalizacja siedziby PKN Orlen w granicach gminy Płock wiąże się z uzyskiwaniem przez miasto dochodów wynikających z udziału w podatku dochodowym Orlenu".

"Przeniesienie siedziby PKN Orlen oznacza w konsekwencji zmniejszenie budżetu miasta o kwotę 20-30 mln zł rocznie. Skutkować to będzie znaczącym ograniczeniem potencjału inwestycyjnego samorządu i zahamowaniem lub nawet rezygnacją z wielu inwestycji o kluczowym znaczeniu dla mieszkańców miasta. Prowadzić to będzie do zaburzenia dotychczasowej polityki przestrzennej i gospodarczej Płocka, dla którego od początku funkcjonowania PKN jest najważniejszym partnerem w staraniach o zapewnienie dynamicznego rozwoju miasta" - napisano w apelu.

Jego autorzy zwrócili uwagę, że ewentualne przeniesienie siedziby PKN Orlen do innego miasta "wiązać się będzie także ze zmianą lokalizacji stanowisk szczebla kierowniczego, a więc odłączenia ich od lokalizacji zakładu produkcyjnego". "Skutkować to będzie koniecznością podejmowania wielu istotnych decyzji na odległość, co może negatywnie odbić się na funkcjonowaniu spółki" - ocenili radni.

Według nich, przeprowadzka siedziby PKN Orlen "obniży rangę Płocka" nie tylko w skali regionu, ale też całej Polski, co będzie sprzeczne z wytycznymi Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, której celem jest wzmacnianie roli ośrodków regionalnych i "prowadzić będzie do powstawania dysproporcji w rozwoju obszaru północnego Mazowsza w stosunku do pozostałej części województwa".

"W świetle wyżej wymienionych kwestii postulujemy o zaprzestanie planów zmiany dotychczasowej siedziby PKN Orlen, co w naszej ocenie skutkować będzie korzyściami zarówno dla spółki, jak i miasta Płocka" - oświadczyli radni, kończąc apel wezwaniem: "Pani premier: Orlen musi zostać w Płocku".

Apel w tej formie skrytykowali radni PiS. "Ten apel jest przesiąknięty insynuacjami, informacjami które nie znajdują odzwierciedlenia w jakichkolwiek dokumentach" - oceniła radna Violetta Kulpa (PiS). "W mojej ocenie ten apel bardzo mocno podkreśla, że sytuacja, w której nie szeregowi politycy, ale minister skarbu państwa wypowiada słowa dotyczące jednej z największych firm w Europie, powinna budzić naszą reakcję" - argumentował z kolei prezydent Płocka Andrzej Nowakowski (PO).

PKN Orlen to największy podmiot branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jeden z największych w Europie. W Płocku znajduje się rafineria i kompleks petrochemicznych spółki. Do grupy kapitałowej PKN Orlen należą podmioty w Niemczech, Czechach i na Litwie, a także w Kanadzie, gdzie poprzez spółki zależne płocki koncern posiada aktywa wydobywcze.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!