Po wyroku unijnego trybunału samorządy będą mieć problem z organizacją transportu publicznego

Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Samorządowi organizatorzy transportu publicznego stanęli przed nowym wyzwaniem: jakie stanowisko zająć wobec wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, który zakwestionował dotychczasowe zasady bezprzetargowego powierzania przewozów spółkom komunalnym w drodze zamówień in-house. To wywraca do góry nogami cały model funkcjonowania komunikacji miejskiej w Polsce.
- Wraz z końcem roku dobiega końca kilkuletnie vacatio legis dla części przepisów ustawy o publicznym transporcie zbiorowym dotyczących ulg ustawowych m.in. dla uczniów i studentów. Sejm może jednak ponownie odroczyć ich wejście w życie.
- Organizatorzy transportu mają jednak większy kłopot. Unijny Trybunał Sprawiedliwości zakwestionował zasady powierzania spółkom komunalnym przez samorządy usług na wykonywanie przewozów komunikacji miejskiej.
- W opinii Trybunału samorządy mogą to robić tylko w formule koncesji i przy zastosowaniu kontraktu netto. W takiej sytuacji całe ryzyko przerzucone zostaje na operatora.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE3
-
gra pozorów.
2019-11-16 21:59:39
mali przewożnicy w każdej chwili mogliby połączyć swoje siły, tworząc konsorcja, lub innego rodzaju dowolnej , potrzebnej im wielkości grupy w zależności od sytuacji, więc prezentowane w artykule na czerwono poglądy, chyba należałoby między bajki włożyć. Władza powinna bardziej interesować się 40 -c... rozwiń
-
biorą kasę ?
2019-11-16 17:12:26
Do ratio: ale ponoć ekspertów, profesorów, uczelni u nas nie brakuje, a wszyscy zarabiają chyba nie najniższą krajową , słyszę o konferencjach, komisjach wszelakich szczebli, samorządowych, związkach gminnych i powiatowych, miejskich i wiejskich, sejmowych i senackich. No i co ???
-
ratio
2019-11-07 16:59:59
za słabe te polskie głowy do rozwiązania takich problemów jak przewozy, odpady, smog, ochrona zdrowia, środowiska, edukacja, etc. - może lepiej wynająć jakieś zespoły fachowców z UE, żeby to nam zorganizowali, skoro sami nie potrafimy?