Partnerzy portalu

Pociągi w Olkuszu przyspieszą. Ponad 132 mln zł na modernizację linii

  • PAP/KDS
  • Opublikowano: 30 lipca 2018 - 12:46 | Zaktualizowano: 30 lipca 2018 - 13:02
132 mln zł netto ma kosztować modernizacja linii kolejowej nr 62 na odcinku Charsznica-Wolbrom-Jaroszowiec Olkuski. Prace na tym odcinku mają potrwać do 2020 roku.
  • W poniedziałek (30 lipca) PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na zaprojektowanie i wykonanie prac.
  • - Przebudowujemy szlaki transportowe w Polsce: linie kolejowe i istniejące drogi, które w dzisiejszym ich stanie technicznym generują niebezpieczeństwa dla użytkowników ruchu drogowego oraz problemy w transporcie kolejowym - mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
  • Prace na zlecenie Polskich Linii Kolejowych realizować będzie firma Skanska.

Minister Adamczyk dodał, że Olkusz przez lata nie był zauważany przez zarządców szlaków kolejowych i był poza zainteresowaniem, jeśli chodzi o modernizację drogi krajowej nr 94. Podkreślił, że o inwestycje kolejowe i drogowe w Olkuszu zabiegali samorządowcy PiS z Małopolski.

- Chcemy, aby szlaki kolejowe w całej Polsce, nie tylko w Małopolsce, służyły tak jak określają to normy technologiczne i transportowe, a przede wszystkim poziom cywilizacyjny XXI wieku w Europie i na świecie - mówił Adamczyk. - Nie mamy kompleksów. Jesteśmy przekonani, że już niebawem będziemy wskazywani jako to państwo, ten kraj, w którym procesy inwestycyjne przebiegają w sposób, który warto kopiować - dodał.

Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel poinformował, że modernizacja linii kolejowej 62 Tunel -Sosnowiec jest realizowana po to, by prędkość pociągów na całej jej długości mogła być zwiększona do 120 km /h. Dodał, że jeszcze w tym roku spółka chce wybrać wykonawcę, który zaprojektuje przebudowę stacji kolejowej w Olkuszu, co pozwoli zmienić jej oblicze.

Czytaj więcej: 14 mln zł dotacji unijnej na nowe hybrydowe autobusy

- Chcemy zmienić stan techniczny peronu, na którym jesteśmy, poprawić funkcjonalność dojścia do tego peronu i komunikacji mieszkańców Olkusza z dwóch stron miasta przedzielonych torami, dlatego będziemy zachęcali do współpracy samorząd Olkusza - mówił Merchel.

Prace na zlecenie Polskich Linii Kolejowych realizować będzie firma Skanska. Na odcinku Charsznica-Wolbrom-Jaroszowiec Olkuski wymienionych zostanie ok. 20 km torów, sieć trakcyjna i przebudowanych zostanie ok. 22 mostów i przepustów oraz sześć przejazdów kolejowo-drogowych. Na stacji w Wolbromiu podróżni zyskają nowe przejście pod torami, które zastąpi dotychczasową kładkę.

Prace projektowe dobiegają już końca. Jak powiedział dyrektor obszaru kolejowego Skanska Mirosław Podraza roboty w terenie powinny zacząć się na przełomie sierpnia i września. Inwestycja potrwa do 2020 r. i będzie finansowana ze środków budżetu państwa.

W latach 2016 -2018 w ramach Krajowego Programy Kolejowego na linii 62 za ponad 40 mln zł wykonano prace na dwóch odcinkach: Olkusz-Bukowno i Bukowno-Sławków. Jak mówił minister Adamczyk dzięki temu czas przejazdu skrócił się o ponad połowę, a kolej staje się konkurencyjna wobec transportu samochodowego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!