Partnerzy portalu

Podpisano umowy na 5 linii w ramach Kolei Plus w Wielkopolsce

Władze województwa wielkopolskiego i przedstawiciele PKP PLK podpisali w Poznaniu umowy na sfinansowanie przygotowania dokumentacji realizacji 5 projektów inwestycji w ramach programu Kolej Plus. Pierwsze przetargi mają zostać ogłoszone w ciągu miesiąca.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Do programu Kolej Plus w całym kraju zakwalifikowano 34 inwestycje kolejowe zgłoszone przez samorządy z 11 województw. Do 2028 r. na realizacje projektów przewidziano wydanie łącznie 13,2 mld zł.
  • W Wielkopolsce w ramach programu mają zostać zrewitalizowane cztery linie kolejowe - do Międzychodu, Czarnkowa, Gostynina i Śremu - a jedna, pomiędzy Koninem a Turkiem, zostanie zbudowana od podstaw.
  • Łącznie w regionie ma powstać ponad 200 km szlaków kolejowych. Szacunkowa łączna wartość wszystkich projektów Kolei Plus w Wielkopolsce wynosi około 2,2 mld zł.

Do programu Kolej Plus w całym kraju zakwalifikowano 34 inwestycje kolejowe

Do realizacji w ramach programu Kolej Plus w całym kraju zakwalifikowano 34 inwestycje kolejowe zgłoszone przez samorządy z 11 województw. Do 2028 r. na realizacje projektów przewidziano wydanie łącznie 13,2 mld zł, w tym 11,2 mld zł stanowią środki budżetu państwa, a około 2 mld zł zapewniają samorządy.

Inwestycje w ramach programu Kolej Plus mają uzupełnić sieć kolejową o połączenia miejscowości o populacji powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie mają dostępu do połączeń pasażerskich z miastami wojewódzkimi lub takich, które mają dostęp do kolei, ale istniejące połączenia wymagają usprawnienia.

W Wielkopolsce w ramach programu mają zostać zrewitalizowane cztery linie kolejowe

W Wielkopolsce w ramach programu mają zostać zrewitalizowane cztery linie kolejowe - do Międzychodu, Czarnkowa, Gostynina i Śremu - a jedna, pomiędzy Koninem a Turkiem, zostanie zbudowana od podstaw. Łącznie w regionie ma powstać ponad 200 km szlaków kolejowych. Szacunkowa łączna wartość wszystkich projektów Kolei Plus w Wielkopolsce wynosi około 2,2 mld zł.

Członek zarządu, dyrektor ds. realizacji inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych SA Arnold Bresch wskazał, że dzięki podpisanym w piątek umowom strona kolejowa w ciągu miesiąca ogłosi przetargi na przygotowanie dokumentacji projektów, a w przypadku linii do Gostynia, w późniejszym terminie, przetargu na zaprojektowanie i wykonanie prac.

Bresch zapewnił, że przygotowując programy realizacji poszczególnych projektów założono 15 proc. rezerwę finansową na nieprzewidziane dodatkowe koszty i 15 proc. bufor na waloryzację umów. "Mamy doświadczenie, jako spółka, ogłaszamy przetargi, widzimy, że sytuacja na rynku się zmienia m.in. dlatego, że kończymy krajowy program kolejowy i nie ma wielkiej podaży przetargów na rynku. Oczekujemy, że te projekty, które będą za chwilę ogłaszane, będą miały dla nas korzystne warunki cenowe" - powiedział.

W Wielkopolskim zostanie odbudowanych 140 km linii kolejowych

Wyliczył, że w całym województwie zostanie odbudowanych 140 km linii kolejowych, 22 km zostaną zrewitalizowane a na długości 38 km powstanie nowa linia kolejowa pomiędzy Koninem i Turkiem.

Szacunkowa wartość budowy nowej, 38 km, jednotorowej, zelektryfikowanej linii pomiędzy Koninem a Turkiem oszacowano na 661 mln zł. Ma ona pozwolić na przejazd pociągów z Turku do Poznania z prędkością 120 km/h w czasie 2 godz. i 10 min. Czas przejazdu między Turkiem a Koninem ma wynosić 42 minuty.

Koszt zrewitalizowania zamkniętej w latach 90-tych XX w., mierzącej 21 km długości linii pomiędzy Śremem a Czempiniem, oszacowano na 355 mln zł. Po elektryfikacji i dostosowaniu jej do prędkości 120 km/h czas przejazdu ze Śremu do Poznania ma wynieść około 55 minut.

157 mln zł ma kosztować rewitalizacja, bez elektryfikacji, mierzącej 22 km linii kolejowej łączącej Gostyń z Kąkolewem. Dzięki inwestycji podróż pociągiem między Gostyniem a Poznaniem ma zająć około 1 godz. i 50 minut. Według zapewnień PKP PLK za trzy miesiące kolejarze mają ogłosić przetarg na zrealizowanie tej inwestycji w formule "zaprojektuj i buduj".

Odtworzenie połącznia Międzychodu z Poznaniem przez Szamotuły będzie kosztować 438 mln zł. Według założeń mierząca 56 km linia Międzychód - Szamotuły nie zostanie zelektryfikowana. Zakładany czas przejazdu między Poznaniem a Międzychodem ma wynieść 1 godzinę i 25 minut.

Z kolei 603 mln zł wyniesie koszt rewitalizacji linii pomiędzy Czarnkowem, Rogoźnem i Wągrowcem 64 km. Trasa nie zostanie zelektryfikowana. Czas przejazdu między Czarnkowem a Poznaniem po zakończeniu inwestycji oszacowano na 1 godz. i 40 min.

Strona samorządowa partycypuje w 15 proc. wartości projektów

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podkreślił, że to nie samorząd będzie budować, modernizować a potem odpowiadać za infrastrukturę kolejową. Zaznaczył, że strona samorządowa partycypuje w 15 proc. wartości projektów.

"Odpowiedź na pytanie, czy nas będzie stać na sfinansowanie tych inwestycji dopiero przed nami. Dzisiaj stać nas na to, żeby sfinansować przygotowanie dokumentacji, z której wynikną kosztorysy, i wtedy będziemy wiedzieli, jakich się spodziewać kwot dotyczących tych inwestycji" - powiedział.

Marszałek odniósł się też do protestu niektórych mieszkańców Konina sprzeciwiających się połączeniu ich miasta z Turkiem w wariancie linii, która przebiegałaby blisko budynków mieszkalnych. "Nie jest to nasza decyzja. Jest to droga przed inwestorem, czyli spółką PKP PLK, aby przeprowadzić wszystkie uzgodnienia terenowe z samorządami lokalnymi, jak również jak rozumiem w konsultacji z mieszkańcami, żeby ostateczny faktyczny przebieg linii kolejowej nie budził kontrowersji i nie naruszał praw mieszkających tam osób" - zaznaczył samorządowiec.

"Wszystkie te odcinki, przywrócenie ich do ruchu, to są szanse rozwojowe. Zdajemy sobie sprawę, że oferta zeroemisyjna transportu, transport zbiorowy, to jest coś, co jest niezbędne i konieczne, jeśli chcemy być nowoczesnym, europejskim regionem" - powiedział marszałek Woźniak.

W pięć projektów zaangażowało się łącznie 43 samorządowych partnerów - gmin i powiatów

Odpowiedzialny za kwestie transportu w samorządzie regionu wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak wskazał, że w pięć projektów zaangażowało się łącznie 43 samorządowych partnerów - gmin i powiatów.

Jak dodał, to samorząd województwa zabezpieczył w swoim budżecie 330 mln zł, czyli 15 proc. szacowanej wartości projektów Kolei Plus w Wielkopolsce. "Mamy dżentelmeńskie umowy z wszystkimi podmiotami zainteresowanymi, że połowę tej kwoty zwrócą zainteresowane samorządy" - powiedział.

Jankowiak przypomniał, że trzy z pięciu ujętych w programie Kolej Plus linii, były "przedmiotem zainteresowania" samorządu regionu od wielu lat. Wicemarszałek przyznał, że projekt budowy nowej linii do Turku budził wątpliwości władz województwa, głównie przez obawy o faktyczną frekwencję pasażerów na tej trasie. "Postanowiliśmy, żeby się do tego projektu przychylić i włączyć, po to, żeby uszczegółowić na etapie projektowania. I wtedy dopiero rzeczywiście będzie mogła być dana końcowa odpowiedź (na pytanie) czy to przedsięwzięcie ma sens" - powiedział.

"Jeżeli z projektu wyniknie bardzo duże zwiększenie potencjalnych kosztów, poza tym, uszczegółowione analizy wykażą, niestety, że zainteresowanie tą linią może być niepełne, wówczas będzie jeszcze czas, do podjęcia ostatecznej decyzji" - zastrzegł wicemarszałek.

projektowanie dokładnego przebiegu linii do Turku potrwa, co najmniej rok

Jankowiak ocenił, że projektowanie dokładnego przebiegu linii do Turku potrwa, co najmniej rok. "Zakładam, optymistycznie, że linie do Międzychodu, Czarnkowa i Śremu powinny nam się w jakiś sposób zbilansować. Dla mnie osobiście jedną wielką niewiadomą jest Turek-Konin" - powiedział.

W czasie piątkowego podpisywania umów przeciwko budowie linii Konin-Turek w obecnie przyjętym wariancie protestowało kilkoro mieszkańców Konina. Jeden z nich, Tomasz Piaseczny, powiedział, że mieszkańcy Konina są pomijani w ustalaniu przebiegu kolei. "Żaden z mieszkańców naszego osiedla, czy mówimy o Brzeźnie, czy o Wilkowie, nie został zaproszony na konsultacje" - zaznaczył.

Dodał, że według obecnych planów trasa kolejowa będzie przebiegać 200 m od jego nieruchomości i przez dom jego sąsiada. Wyraził też obawy, że nowa linia kolejowa będzie uciążliwa dla mieszkańców, m.in. przez generowany hałas.

Linia kolejowa Konin-Turek obecnie jest na etapie koncepcji

Arnold Bresch z PKP PLK dopytywany przez dziennikarzy o sprawę linii Konin-Turek zaznaczył, że obecnie jest ona na etapie koncepcji. "Nie mamy jeszcze rozwiązań, które podlegały obowiązkowym uzgodnieniom np. w ramach procedury decyzji lokalizacyjnej, czy decyzji o pozwoleniu na budowę. To jest wszystko przed nami. Jakie będą rozstrzygnięcia będziemy mogli mówić dopiero po przygotowaniu dokumentacji, a dopiero za 30 dni ogłosimy przetarg na tę dokumentację. Także rozstrzygnięć ostatecznych jeszcze nie ma" - zaznaczył.

Podkreślił, że ponieważ mowa jest o inwestycji celu publicznego, "będziemy musieli zważyć czyje racje są ważniejsze i jeżeli będzie to niekorzystne rozwiązanie dla jakichś rodzin, mieszkańców - znajdziemy sposób na zadośćuczynienie".

Bresch ocenił, że najprawdopodobniej jako pierwsze, właściwe prace budowlane, ruszą przy realizacji projektu gostyńskiego, bo w jego przypadku PKP PLK w ciągu trzech miesięcy ogłosi przetarg na wyłonienie wykonawcy, który przeprowadzi inwestycję w formule "zaprojektuj i buduj".

Inwestycje w ramach Kolei Plus mają zostać zrealizowane do 2029 r.

KOMENTARZE1

  • Alibaba 2023-01-27 20:57:35
    Fajnie pojawia się nowe kierunki na weekendowe wypady

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!