Partnerzy portalu

Polregio z 6-letnią umową na przewozy pasażerskie w woj. warmińsko-mazurskim

  • PAP
  • Opublikowano: 23 listopada 2020 - 16:30
Spółka Polregio przez kolejne 6 lat będzie świadczyć usługi kolejowych przewozów pasażerskich w woj. warmińsko-mazurskim. Regionalny samorząd podpisał w poniedziałek z tym przewoźnikiem umowę o wartości 414 mln zł.
  • Umowa o wykonywaniu wojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich w ramach świadczenia usług publicznych na obszarze woj. warmińsko-mazurskiego i sąsiednich będzie obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026 r.
  • Zdaniem marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina, to duże wyzwanie finansowe, ale zapewnienie mieszkańcom dobrego dostępu do komunikacji jest jednym z najważniejszych zadań regionalnego samorządu.
  • Według prezesa zarządu Polregio Artura Martyniuka spółce zależy na poprawieniu oferty komunikacyjnej na Warmii i Mazurach.

"Uwzględniając specyfikę regionu, m.in. niską gęstość zaludnienia i znaczną długość tras kolejowych pokonywanych przez pociągi, zapewnienie satysfakcjonującej pasażerów oferty przewozowej jest trudne. Jednak każdego dnia we współpracy z Polregio uruchamiamy ponad 100 dobrze skomunikowanych pociągów" - zaznaczył.

W całym regionie Polregio obsługuje blisko 150 stacji i przystanków.

Według prezesa zarządu Polregio Artura Martyniuka spółce zależy na poprawieniu oferty komunikacyjnej na Warmii i Mazurach. "Dzięki zmodernizowanym szlakom pociągi mogą jeździć szybciej, bardziej punktualnie i stanowić atrakcyjną alternatywę dla mieszkańców i turystów. Chcielibyśmy wspólnie z samorządami i zarządcą infrastruktury pracować nad optymalnym i wygodnym rozkładem, który ułatwi mieszkańcom przesiadki, również do lokalnych i regionalnych autobusów" - dodał.

Podpisana z urzędem marszałkowskim w Olsztynie umowa przewiduje, że w ciągu sześciu lat nakłady finansowe na realizację pasażerskich przewozów kolejowych wyniosą ponad 414 mln zł. Zakłada wykonanie w tym okresie 18 mln tzw. pociągokilometrów (przebieg jednego pociągu na dystansie 1 km).

Przewozy będą realizowane na trasach: Działdowo - Iława - Działdowo, Iława - Ełk - Grajewo - Białystok - Ełk, Elbląg - Malbork - Elbląg, Olsztyn - Działdowo - Olsztyn, Olsztyn - Szczytno - Pisz - Ełk - Olsztyn, Olsztyn - Szczytno - Olsztyn, Olsztyn - Szczytno - Szymany Lotnisko - Olsztyn, Olsztyn - Elbląg - Olsztyn, Olsztyn - Toruń - Olsztyn, Olsztyn - Iława - Olsztyn, Olsztyn - Jabłonowo Pom. - Olsztyn, Iława - Jabłonowo Pom. - Iława, Olsztyn - Korsze - Ełk - Olsztyn, Olsztyn - Korsze - Olsztyn, Korsze - Ełk - Korsze i Olsztyn - Iława - Gdynia - Malbork - Iława.

Jak podała spółka, umowa z woj. warmińsko-mazurskim, jest szóstą wieloletnią umową zawartą przez Polregio z samorządami w tym roku. Polregio to największy pasażerski przewoźnik w Polsce. Każdego dnia na tory w całym kraju wyjeżdża około 1900 pociągów zamawianych i finansowanych przez samorządy wojewódzkie. W ciągu roku z usług tego przewoźnika korzysta ponad 88 mln pasażerów.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!