Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Pomieszczenia tymczasowe – nowa bolączka gmin

 • GK
 • 17 grudnia 2011 - 14:45
Zapobieganie eksmisjom na bruk i bezdomności będzie realizowane przez wysyłanie dłużników do noclegowni i schronisk. Wyjątkiem okaże się wskazywanie pomieszczenia tymczasowego.

Takich efektów nowych regulacji dotyczących eksmisji obawia się rzecznik praw obywatelskich, prof. Irena Lipowicz. Do jej biura zaczęły napływać skargi na nowe regulacje, dlatego rzecznik przedstawiła swoje wątpliwości i obawy zarówno ministrowi sprawiedliwości, jak i ministrowi transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.

Czytaj też: Posłowie próbują ułatwić eksmisję

Jak tłumaczy rzecznik, dotychczas problematyka pomieszczeń tymczasowych, a tym samym eliminacji tzw. eksmisji na bruk była uregulowana wyłącznie w art. 1046 k.p.c. Jednak Trybunał Konstytucyjny przesądził, że uregulowanie to nie spełniało wymogów poprawnej legislacji. Obecnie, do ustawy o ochronie praw lokatorów dodano przepisy wprowadzające ustawową definicję tymczasowego pomieszczenia oraz precyzujące obowiązek gminy wskazania tymczasowego pomieszczenia.

Czytaj też: Na bruk albo do noclegowni

Kontrowersje budzi, według rzecznika, m.in. przepis mówiący o tym, że komornik – po upływie sześciu miesięcy, podczas których nie wykonywał czynności egzekucyjnych, bezskutecznie oczekując na wskazanie dłużnikowi tymczasowego pomieszczenia – ma obowiązek kontynuować czynności egzekucyjne, usuwając dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe jednocześnie powiadamiając gminę o potrzebie zapewnienia mu tymczasowego pomieszczenia.

Rzecznik zwraca uwagę na to, że nie wiadomo jakie skutki prawne wywołuje takie powiadomienie. Nie jest też jasne, w jaki sposób zainteresowany dłużnik, wyeksmitowany do schroniska bądź noclegowni miałby wyegzekwować od gminy obowiązek wskazania mu tymczasowego pomieszczenia.

Zagadkowy jest również termin, w jakim gmina miałaby to zrobić, co jest o tyle istotne, że zarówno pobyt w schronisku dla bezdomnych jak i w noclegowni ma być z założenia przejściowy i krótkotrwały.

„Jest faktem powszechnie znanym, że gminy nie dysponują zasobem pomieszczeń tymczasowych. W praktyce zatem zasadą stanie się, że zapobieganie eksmisjom na bruk oraz bezdomności będzie realizowane poprzez umieszczanie dłużników w noclegowniach i schroniskach, zaś wskazywanie pomieszczenia tymczasowego, jako dobra deficytowego będzie stanowić wyjątek – argumentuje rzecznik praw obywatelskich.

Rzecznik podkreśla, że znowelizowaną ustawą o ochronie praw lokatorów ustawodawca nałożył na gminy dodatkowy obowiązek – tworzenia zasobu tymczasowych pomieszczeń, jako nowej kategorii pomieszczeń przeznaczonych na wynajem dla osób, którym sąd w wyroku orzekającym eksmisję nie przyznał uprawnień do lokalu socjalnego. Jednocześnie ustawodawca nie zapewnił gminie środków finansowych na realizację tego dodatkowego zadania.

KOMENTARZE6

 • gklewski 2011-12-23 12:16:13
  Wznowić akcję "Skóra". Za każdego "oskórowanego" bezdomnego - gmina płaci firmie pogrzebowej nawiązkę - i sprawa rozwiązana. Po co noclegownie, to wymysł tych oświeconych kapitalistów. A tutaj - z człowiekiem można wszystko!!! Szczególnie żywym!
 • gklewski 2011-12-23 12:15:53
  Wznowić akcję "Skóra". Za każdego "oskórowanego" bezdomnego - gmina płaci firmie pogrzebowej nawiązkę - i sprawa rozwiązana. Po co noclegownie, to wymysł tych oświeconych kapitalistów. A tutaj - z człowiekiem można wszystko!!! Szczególnie żywym!
 • kora 2011-12-23 10:10:39
  zawsze sa jakies nowe bolaczki

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!