Partnerzy portalu

Pomorskie: w październiku pilotaż wspólnego biletu na transport publiczny

  • PAP/JS
  • Opublikowano: 6 września 2018 - 19:33 | Zaktualizowano: 6 września 2018 - 19:36
W październiku rozpocznie się w Pomorskiem pilotaż tzw. wspólnego biletu dla transportu publicznego. Program będzie testowany na dwóch trasach łączących Słupsk oraz Starogard Gdański z Trójmiastem.
  • Jedna linia łączy Słupsk z Trójmiastem, druga natomiast Starogard Gdański z Trójmiastem, a konkretnie z Gdynią, ponieważ to właśnie z Gdyni kursują promy do Karlskrony (Szwecja).
  • Cały pilotaż jest realizowany w ramach projektu Interconnect, którego ostateczny cel stanowi połączenie systemów transportowych regionu Pomorze ze szwedzkim regionem Blekinge.
  • Pilotaż tzw. wspólnego biletu obejmie zatem Gdańsk, Gdynię, Słupsk, Starogard Gdański, Tczew oraz wybrane przystanki kolejowe w województwie.

Umowy o przystąpieniu do projektu podpisali w czwartek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego przedstawiciele Gdańska, Gdyni, Słupska, Tczewa i Starogardu Gdańskiego oraz samorządu województwa pomorskiego.

"Pilotażowy program ma polegać na uproszczeniu całego procesu zakupu biletu. Ściślej rzecz biorąc, będzie tu już mowa bardziej o wnoszeniu opłat za przejazd i podróż, a nie kupnie tradycyjnego, papierowego biletu" - wyjaśnił dziennikarzom Krzysztof Rudziński, prezes spółki InnoBaltica, odpowiedzialnej za opracowanie i wdrożenie tzw. wspólnego biletu na Pomorzu.

Pierwszym etapem pilotażu będzie rozwieszenie specjalnych identyfikatorów dla pasażerów w autobusach, tramwajach, trolejbusach i pociągach w wybranych częściach województwa pomorskiego. Identyfikatory będą wyposażone w tagi NFC i kody QR, które umożliwią organizatorom pilotażu komunikację ze smartfonami pasażerów.

Pasażer wsiadając do pojazdu będzie musiał mieć przy sobie jedynie urządzenie, które pozwoli systemowi go rozpoznać - może to być aplikacja w telefonie albo specjalna karta. Dalej system będzie działał już sam. Przeliczy przejechane przystanki, dopasuje taryfę, naliczy należne ulgi (odpowiednie dla pojazdów komunikacji autobusowej czy dla pociągów), a następnie podsumuje opłaty.

Dzięki takiemu rozwiązaniu, pasażer korzystający z kilku środków transportu publicznego (np. tramwaju, pociągu i autobusu) nie będzie musiał kupować kilku różnych biletów.

Pilotaż tzw. wspólnego biletu zostanie przeprowadzony na dwóch trasach komunikacji publicznej.

Jedna linia łączy Słupsk z Trójmiastem, druga natomiast Starogard Gdański z Trójmiastem, a konkretnie z Gdynią, ponieważ to właśnie z Gdyni kursują promy do Karlskrony (Szwecja). Cały pilotaż jest realizowany w ramach projektu Interconnect, którego ostateczny cel stanowi połączenie systemów transportowych regionu Pomorze ze szwedzkim regionem Blekinge.

Pilotaż tzw. wspólnego biletu obejmie zatem Gdańsk, Gdynię, Słupsk, Starogard Gdański, Tczew oraz wybrane przystanki kolejowe w województwie.

W pojazdach komunikacji publicznej pojawią się także testerzy. Osoby te będą miały za zadanie sprawdzanie wybranych funkcjonalności systemu.

Testerzy będą podzieleni na trzy grupy. Pierwsza będzie wykonywać swoją pracę w pełnym wymiarze czasu pracy (ok. 8 godz. dziennie). Kolejny zespół tworzyć będą osoby, które w ramach swoich zwykłych podróży realizować będą zlecone im zadania. Trzecia grupa testerów przyłączy się do pilotażu w ostatnim etapie jego trwania, tj. w drugiej połowie 2019 r. Osoby te będą poruszać się w ruchu międzynarodowym i sprawdzą, jak działają nowe rozwiązania na trasie województwo pomorskie - podróż promem do Karlskrony - region Blekinge.

Wszyscy uczestnicy pilotażu będą wypełniać specjalne ankiety, których wyniki zostaną podsumowane, przeanalizowane i opisane przez specjalistyczną pracownię.

InnoBaltica jest spółką, której głównymi właścicielami są: województwo pomorskie, miasto Gdańsk i miasto Gdynia. Podstawowym zadaniem, jakie aktualnie realizuje, jest zaprojektowanie i wdrożenie Platformy Zintegrowanych Usług Mobilności, potocznie nazywanej wspólnym biletem.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!