Partner portalu

Pomorze stawia na pojazdy wodorowe. Gdynia liderem

  • aw
  • 3 października 2019 - 10:42
Klaster Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Węglowych ogłosił program Pomorskiej Doliny Wodorowej. - Dziś wodór wydaje się pieśnią przyszłości, ale ta rewolucja dzieje się na naszych oczach i za chwilę stanie się zupełnie aktualna. Chcemy być gotowi - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Program został zainicjowany 1 października podczas konferencja PCHET 2 w Pomorskim Parku Technologicznym w Gdyni podpisaniem deklaracji o współpracy szerokiego środowiska interesariuszy, którzy zadeklarowali udział i wsparcie programu. Sygnatariuszami deklaracji są:

- Gmina Miasta Gdyni
- Klaster Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Węglowych
- Województwo Pomorskie
- PKP Energetyka S.A.
- Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.
- Rada Inteligentnej Specjalizacji Pomorza z obszaru Technologie off-shore i portowo-logistyczne (ISP1)
- Rada Inteligentnej Specjalizacji Pomorza z obszaru Technologie ekoefektywne w produkcji, przesyle, dystrybucji i zużyciu energii i paliw oraz w budownictwie (ISP3)
- Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk, Gdynia, Sopot

Samo miasto Gdynia zakłada w niedalekiej przyszłości wykorzystanie pojazdów napędzanych wodorem chociażby w komunikacji publicznej.

- Nasz plan to przede wszystkim czyste powietrze i wysoka jakość życia. Gdynia już teraz jest liderem zeroemisyjnego transportu i nie stało się to przypadkiem. Bardzo wcześnie wyczuliśmy trendy i bardzo szybko zaczęliśmy się przygotowywać do ich wdrożenia. Dziś wodór wydaje się pieśnią przyszłości, ale ta rewolucja dzieje się na naszych oczach i za chwilę stanie się zupełnie aktualna. Chcemy być gotowi, dlatego w Gdyni gościmy konferencję wodorową, już po raz drugi rozmawiamy o nowoczesnych pojazdach zasilanych wodorem, które kompletnie nie szkodzą naszemu środowisku – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Pomorska Dolina Wodorowa ma na celu stworzenie warunków do pełnego wdrożenia na Pomorzu transportu opartego o „zielony” wodór, czyli wodór uzyskany z odnawialnych źródeł energii. Wymiernymi rezultatami będzie realizacja projektu „Hy-way to Hel”, czyli organizacja transportu szynowego i morskiego do Helu zasilanego wodorem oraz uruchomienie ekosystemu zdolnego do dostarczenia minimum 2000 ton „zielonego” wodoru rocznie na potrzeby transportu publicznego. Program ma na celu również stworzenie potencjału do dalszej rozbudowy zdolności dostaw „zielonego” wodoru i wdrażania transportu opartego o wodór. Pomorska Dolina Wodorowa jest w pełni zgodna z Inteligentnymi Specjalizacjami Pomorza.

- To nie przypadek, że „Pomorska Dolina Wodorowa” jest powoływana w Gdyni. Jako samorząd przywiązujemy dużą wagę do spraw związanych z ochroną klimatu, stąd nasze poparcie dla wspólnych działań na polu rozwoju technologii i rozwiązań opartych na wodorze, przyjaznych środowisku. Obszarami jakie postrzegamy dla zastosowania technologii wodorowych to transport publiczny oraz wykonywanie zadań komunalnych - powiedziała wiceprezydent Gdyni, Katarzyna Gruszecka Spychała.

- Liczymy, że nasza inicjatywa stanie się silnym bodźcem do rozwoju technologii wodorowych w transporcie i energetyce, zwłaszcza wykorzystania zasobów energii elektrycznej z OZE nie tylko na Pomorzu, ale także zachęcimy inne regiony do podążania naszym tropem. Zachęcamy do skorzystania z naszych doświadczeń – powiedział Tomasz Pelc, członek Klastra, prezes zarządu firmy Nexus Consultants.

Sam Klaster Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Wodorowych powstał w 2017 roku. Głównym inicjatorem powołania klastra była Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, która obecnie jest administratorem klastra.

Program będzie także oddziaływał na szereg innych obszarów, w tym prace badawczo-rozwojowe poprzez zaangażowanie polskich uczelni w tym szerokie wykorzystanie potencjału Politechniki Gdańskiej oraz otwiera możliwości stworzenia nowego zawodu technika i inżyniera o kompetencjach niezbędnych do budowy i eksploatacji instalacji wodorowych.

KOMENTARZE1

  • Adam 2019-10-03 18:42:21
    W całej Polsce powinno się promować nie tylko elektryki ale też te napędzane wodorem. Poza tym powinno się postawić na zgazowanie węgla i tym gazem ogrzewać. Tak samo zwiekszyć wychwytywanie metanu i używania go do produkcji energi i ciepła.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!