Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Powiat sławieński chce rozmów o elektrowni

 • PAP
 • 20 grudnia 2011 - 20:10
Włodarze wszystkich gmin z powiatu sławieńskiego (Zachodniopomorskie) oraz tutejszy starosta zwrócili się do Polskiej Grupy Energetycznej SA o podjęcie rozmów na temat przywrócenia miejscowości Kopań na krótką listę lokalizacji elektrowni jądrowej.

O propozycji dla PGE poinformowali na konferencji prasowej w Sławnie starosta Wojciech Wiśniowski, burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Sławna Krzysztof Frankenstein i wójt gminy wiejskiej Sławno Ryszard Stachowiak.

Pod przekazanym dziennikarzom oświadczeniem skierowanym do PGE podpisali się również wójtowie gminy wiejskiej Darłowo Franciszek Kupracz, Postomina Janusz Bojkowski, Malechowa Jan Szlufik i radna Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Magdalena Gąsecka.

Czytaj też: Żadnej elektrowni! Gąski stają okoniem

W zaproszeniu PGE do podjęcia rozmów na temat Kopania samorządowcy napisali, iż "uważają, że ta lokalizacja () stwarza ogromną szansę na rozwój i powstanie nowych miejsc pracy oraz podniesienie poziomu życia mieszkańców."

Pytani na konferencji, czy nie obawiają się protestów w związku z zaproszeniem PGE do rozmów, samorządowcy powiedzieli, że "protesty są urodą demokracji."

Jak podkreślili decyzję o zaproszeniu PGE do rozmów podjęli po przeanalizowaniu wszystkich "za" i "przeciw" lokalizacji elektrowni jądrowej.

Leżący na terenie gminy wiejskiej Darłowo Kopań był trzecią na obejmującej 27 lokalizacji liście rankingowej Ministerstwa Gospodarki, ogłoszonej w marcu 2010 roku. Dwie pierwsze lokalizacje to Żarnowiec (Pomorskie) i Klempicz (Wielkopolskie).

PGE, która ma budować elektrownię, wybrała jednak nieco inne lokalizacje. 25 listopada br. zarząd spółki ogłosił, że na krótkiej liście są Gąski k. Mielna (Zachodniopomorskie), Choczewo i Żarnowiec (Pomorskie).

Wybór Gąsek, które nie znajdowały się na ministerialnej liście, doprowadził do protestów mieszkańców gminy Mielno i przyjęcia przez tamtejszą radę uchwały sprzeciwiającej się "lokalizacji elektrowni jądrowej lub wszelkiej innej infrastruktury związanej z przemysłem jądrowym i rozpoczęcia jakichkolwiek prac badawczych związanych z tymi inwestycjami."

Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej powinna ruszyć w 2016 r. Uruchomienie obiektu zaplanowano na rok 2020. Na ostateczny wybór lokalizacji inwestycji PGE ma czas do końca 2013 r. Przez ten okres w wybranych przez spółkę miejscach powinny zostać przeprowadzone kompleksowe badania, obejmujące m.in. nośność gruntów i siłę wiatru. Pierwsza polska elektrownia jądrowa ma mieć moc 3 000 MW i być wyposażona w reaktor najnowszej generacji III lub III +. Koszt budowy szacowany jest na 35-55 mld zł.

KOMENTARZE4

 • Mielenko 2012-01-04 17:26:47
  W obliczu realnego i zagrożenia naszej "małej ojczyzny" jedynym wyborem wezwanie do obywatelskiego nieposłuszństwa!
 • Mieszkaniec Powiatu 2011-12-31 09:54:50
  Dlaczego samorządowcy nie zapytali nawet ludzi o zdanie tylko wypowiadają się w ich imieniu np. jak pan Klimowicz twierdzi ze mieszkańcy chcą tej elektrowni, a z kim nie rozmawiam to jest temu przeciwny.
 • zioło 2011-12-23 11:59:31
  Tylko dlaczego wynikiem tych rozmów ma być tragedia milionów mieszkańców innych - poza sławieńskim - regionów. Przecież wiadomo, że jak elektrownia wybuchnie, albo coś w nią trafi, to w pył pójdzie połowa Polski a być moze i Europy (vide Czarnobyl, Fukushima i dziesiatki innych katastrof). Dlaczeg...o o moim być albo nie być na tym swiecie mają decydować zachłanni na forsę lokalne kacyki?  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!