Partnerzy portalu

Poznań: w pierwszych tramwajach zainstalowano terminale do płatności zbliżeniowych

  • PAP
  • 8 lutego 2023 - 19:04
Na przełomie lutego i marca powinien zakończyć się montaż terminali do zbliżeniowych płatności za bilet w tramwajach MPK Poznań. Jak dotąd urządzenia zainstalowano w 60 pojazdach szynowych - podał w środę Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu (ZTM).
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • W autobusach i tramwajach MPK Poznań ma działać blisko 560 terminali do płatności zbliżeniowych.
  • Teraz rozpoczęto największy etap wdrażania systemu terminali do płatności zbliżeniowych. W pierwszej kolejności są one montowane w tramwajach.
  • Zakończenie prac związanych z uruchomieniem systemu w całej aglomeracji jest planowane w pierwszym kwartale 2023 r.

W komunikacie ZTM wskazano, że w autobusach i tramwajach MPK Poznań ma działać blisko 560 terminali do płatności zbliżeniowych. Umożliwią one kupno jednorazowych biletów czasowych oraz biletów 24-godzinnych przy użyciu karty płatniczej lub smartfona obsługującego technologię HCE lub NFC.

Zarząd poinformował, że system działa już w autobusach wszystkich operatorów komunikacji podmiejskiej.

Autobusy i tramwaje a w nich potrzebne terminale

ZTM wskazał, że obecnie rozpoczęła się największy etap wdrażania systemu terminali do płatności zbliżeniowych.

"W pierwszej kolejności są one montowane w tramwajach. W 60 pojazdach stacjonujących w zajezdni przy ulicy Głogowskiej montaż już się zakończył, a zakończenie całości prac w tramwajach planowana jest na przełomie lutego i marca" - podano w komunikacie.

W informacji Zarządu zaznaczono, że po zakończeniu montażu terminali w tramwajach, urządzenia zaczną być instalowane w autobusach MPK Poznań.

"Z uwagi na bardzo dużą liczbę urządzeń, zakończenie prac związanych z uruchomieniem systemu w całej aglomeracji jest planowane w I kw. 2023 r." - podkreślono.

Pojazdy, w których system zbliżeniowej płatności już działa są oznakowane specjalnymi naklejkami.

Ułatwienie dla pasażerów, poszerzenie systemu sprzedaży

"Nowy system znacznie rozszerza sieć sprzedaży, ponieważ nie ma potrzeby zakupu papierowego biletu przed wejściem do pojazdu. Należy pamiętać o tym, że bilet nie jest drukowany, a terminal nie drukuje potwierdzenia transakcji" - podkreślono w komunikacie. Jak opisano, pasażer ma wybrać na ekranie terminala rodzaj biletu, a następnie musi przyłożyć do czytnika kartę płatniczą lub smartfon obsługujący technologię HCE lub NFC.

"Dla każdej transakcji zakupu biletu system generuje specjalny numer, tzw. token w postaci ciągu znaków. W przypadku kontroli uprawnienie do przejazdu potwierdzamy kartą płatniczą lub urządzeniem mobilnym, w zależności od tego, w jaki sposób realizowaliśmy transakcję. W praktyce osoba kontrolująca nie ma dostępu ani do numeru karty ani do środków na koncie pasażera. Po zbliżeniu karty lub smartfona do czytnika kontroler dostaje jedynie potwierdzenie, czy w momencie kontroli dany pasażer posiada zakupiony i ważny bilet" - opisano w komunikacie ZTM.

Informacje dotyczące nowej możliwości zakupu biletów w poznańskiej komunikacji znajdują się na stornie www.opspoznan.pl, na której będzie można np. sprawdzić historię kupionych biletów, wystąpić o fakturę lub złożyć reklamację.

KOMENTARZE1

  • złe praktyki transportu 2023-02-09 03:34:06
    Miejmy nadzieję, że nie robią takiego numeru, że instalując terminale płatnicze jednocześnie zlikwidują kasowniki dla biletów papierowych by narzucić, a w zasadzie wymusić to aby ludzie płacili za przejazdy jedynie bezgotówkowo - kartą bankową tudzież smartfonem. W ogóle draństwem jest w niejednym m...ieście takie zjawisko, że nowo sprowadzane pojazdy( obojętnie czy tramwaje, trolejbusy, autobusy co by to nie było) jakie modernizują tabor transportu zbiorowego w miastach są wyposażane w biletomaty mobilne akceptujące wyłącznie metodę bezgotówkowego zakupu biletu( przy użyciu karty bankowej tudzież smartfona). Narzucać coś to każdemu jest łatwo i ulegać lobbystom bezgotówkowym ale zapytać o zdanie czy zgodę na to pasażerów to już nie łaska, ale to nic dziwnego, bo gdyby przeprowadzono w tej sprawie referendum to zdecydowana większość pasażerów opowiedziałaby się za tym aby biletomaty mobilne w pojazdach akceptowały zarówno metody płatności bezgotówkowej jak i płatność za pośrednictwem gotówki(że biletomat po wpłacie monet drukuje bilet papierowy, który należy skasować w kasowniku) a to byłoby nie w smak lobbystom bezgotówkowym, bo oni wiedzieliby doskonale o tym, że podstawowa metoda płatności jaką jest zakup biletu papierowego przy pomocy gotówki wciąż by dominowała. A przecież "postęp to postęp" "trzeba iść z duchem czasu" "społeczeństwo się zmienia, oczekuje innowacji" "nie ma odwrotu" itp. itd. To nie ma nic wspólnego z demokracją, to nosi raczej znamiona pełzającego reżimu.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!