Partnerzy portalu

Poznańska Kolej Metropolitalna od stycznia na kolejnych liniach

  • PAP
  • 19 grudnia 2019 - 17:37 | Aktualizacja: 19 grudnia 2019 - 18:15
Do Gniezna, Rogoźna i Wrześni dojeżdżać będą od nowego roku pociągi Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. W czwartek w Poznaniu podpisano umowy z gminami i powiatami, przez które przebiegać będą nowe połączenia PKM.

Obecnie w systemie PKM funkcjonują połączenia na liniach z Poznania do Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina, Nowego Tomyśla, Wągrowca i Kostrzyna. Od początku stycznia pociągi będą jeździć na siedmiu liniach PKM. Podstawą funkcjonowania połączeń są umowy podpisane pomiędzy Województwem Wielkopolskim a samorządami położonymi na trasach przebiegu PKM.

W czwartek w Poznaniu umowy ws. uruchomienia kolejnych linii podpisali przedstawiciele powiatów i gmin położonych na liniach z Poznania do Gniezna, Rogoźna i Wrześni, prezydent Poznania, starosta poznański i wicemarszałek województwa.

"Minęły właśnie dwa lata odkąd zdecydowaliśmy, że Poznańska Kolej Metropolitalna będzie działała. To najważniejsze przedsięwzięcie w województwie pokazujące naszą solidarność i wspólne działanie. Zachęcamy do korzystania z transportu zbiorowego zarówno jeśli chodzi o dojazd, jak i poruszanie się po mieście" - powiedział w czwartek prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Poznańska Kolei Metropolitalna (PKM) jest wspólnym przedsięwzięciem wielkopolskiego samorządu, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz gmin i powiatów położonych wzdłuż linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego.

Finansowanie przedsięwzięcia odbywa się na zasadzie solidaryzmu uczestniczących w PKM samorządów. Samorząd Województwa Wielkopolskiego pokrywa koszty na poziomie 40 proc., tyle samo dokładają wszystkie gminy położone wzdłuż linii, a powiaty zapewniają pozostałe 20 proc. kwot. Częstotliwość kursowania pociągów w godzinach szczytu przewozowego wynosi 30 minut, zapewniając pasażerom, według deklaracji organizatorów PKM, odpowiedni komfort podróżowania.

Pierwsze pociągi Poznańskiej Kolei Metropolitalnej wyjechały na tory w czerwcu 2018 roku z Poznania w kierunku Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina, Nowego Tomyśla i Wągrowca. We wrześniu 2018 roku w system włączono połączenia do Swarzędza, rok później wydłużono je do Kostrzyna. Teraz pociągi na tej linii dojadą do Wrześni.

W związku z prowadzonymi remontami na liniach do Wronek i Kościana, połączenia w systemie PKM na tych liniach zostaną uruchomione w 2021 roku.

Poznański magistrat podał w czwartek, że w 2018 roku Koleje Wielkopolskie przewiozły 11 milionów pasażerów, z czego na PKM przypadło 90 proc. tej liczby. Wzrost liczby pasażerów przewiezionych przez Koleje Wielkopolskie po uruchomieniu PKM wyniósł 2 mln osób.

Czytaj także: Przekształcenie Przewozów Regionalnych zakończyło się klapą. Dla wszystkich

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!