Partnerzy portalu

Prąd, gaz, drewno a może jednak węgiel? Jakie ogrzewanie jest najtańsze

 • WS
 • 28 stycznia 2022 - 11:49
Tegoroczne ceny ogrzewania pójdą w górę, a ta tendencja utrzymuje się już od kilku lat. Na taką sytuacje składają się rekordowe ceny uprawnień do emisji CO2 i rosnące ceny paliw. Czym najtaniej zatem ogrzewać swoje cztery ściany?
 • Nadal jedna trzecia Polaków ogrzewa swoje domy węglem.
 • Według danych Głównego Urzędu Statystycznego najpopularniejszym rodzajem ogrzewania jest ciepło z sieci – 40 proc., na drugim miejscu jest węgiel kamienny (33 proc.), a na trzecim gaz ziemny.
 • Mieszkańcy lokali i domów oddanych do użytku w 2019 roku korzystali głównie z centralnego ogrzewania z sieci.

W przypadku lokalów i domów oddanych do użytku przez cały 2019 rok w 41,8 proc. mieszkańcy korzystali z centralnego ogrzewania z sieci, a 58,2 proc. z centralnego ogrzewania indywidualnego. W przypadku ogrzewania indywidualnego 62,6 proc. stanowiły kotły/piece na paliwa gazowe, dla 31,3 proc. były to kotły/piece na paliwa stałe, zaledwie 1,8 proc. stanowiły kotły/piece na biopaliwa, a poniżej 1 proc. korzystało z kotłów na biopaliwa.

Podwyżki cen gazu ziemnego, energii elektrycznej, ale również wzrost cen węgla, pelletu i drewna spowodują znaczne wzrosty opłat za energię elektryczną. Tarcza osłonowa może jednak obniżyć ceny przez pierwsze trzy miesiące roku. 

Wyższy dodatek osłonowy będzie przysługiwał, gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, kuchnia węglowa, koza, piec kaflowy na paliwo stałe, ogrzewacz powietrza, piecokuchnia czy trzon kuchenny.

Urząd Regulacji Energetyki podał, że od 1 stycznia 2022 r. łączny średni wzrost rachunku statystycznego gospodarstwa domowego rozliczanego kompleksowo (sprzedaż i dystrybucja w grupie G11) wyniesie ok. 24 proc. w stosunku do roku 2021, co oznacza wzrost o ok. 21 złotych netto miesięcznie (dla średniego zużycia w 2020 r. wszystkich odbiorców grup taryfowych G wynoszącej 2028 kWh rocznie - przyp. URE).

Ogrzewanie gazowe

Rosnące ceny gazu mogą zniechęcać konsumentów do wyboru takiego rodzaju ogrzewania. Urząd Regulacji Energetyki wskazuje w swoich wyliczeniach, że średnia podwyżka dla osób, które w ten sposób ocieplają swoje mieszkania wyniesie około 14 zł miesięcznie.

Mimo to w Jaworznie urząd miasta przyjmuje blisko 450 wniosków rocznie na wymianę ogrzewania z węglowego na gazowe – informuje lokalny portal jaw.pl. Tempo zastępowania pieców na węgiel instalacją gazową jest obecnie bardzo dynamiczne.

Ogrzewanie gazem ziemnym jest jednym z najbardziej ekologicznych źródeł energii spośród tych tradycyjnych.

"Koszty ogrzewania zależą nie tylko od źródła ogrzewania, ale również w dużej mierze od wielkości budynku i stopnia izolacji termicznej domu. Stary, nieocieplony budynek może potrzebować nawet 200 kWh/m² energii cieplnej, podczas gdy ocieplony dom ze szczelnymi oknami nie powinien zużyć więcej niż 110 kWh/m2. To również trzeba wziąć pod uwagę, gdy analizuje się koszty ogrzewania domu gazem ziemnym. Kaloryczność takiego gazu, czyli ciepło spalania (ilość ciepła generowanego przy spaleniu 1 m3 gazu), to około 40 MJ/m3. Właśnie taki gaz jest dostarczany do elektrociepłowni i gospodarstw domowych. Koszt 1 kWh wygenerowanej z gazu ziemnego to około 0,29 zł. Nowy kocioł gazowy ma sprawność co najmniej 95%, co ma istotne znaczenie przy porównywaniu kosztów ogrzewania różnymi źródłami energii. Koszt ogrzewania gazem ziemnym może wynosić od około 2400 zł (dom ocieplony, do 120 m2) do około 5800 zł (dom ocieplony, powierzchnia 200 m2)" - wylicza na swojej stronie PGNiG.

Ogrzewanie węglem

Ogrzewanie węglem jest nadal popularną metodą ocieplania budynków. Jak wynika z danych GUS-u, ta metoda była stosowana w 33 proc. gospodarstw domowych w 2018 roku.

Zdaniem autora opracowania przygotowanego na zlecenie Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla najtańszym paliwem, które niesie najniższy poziom zagrożenia ubóstwem energetycznym jest węgiel kamienny i inne paliwa stałe oraz związane z nim kotły grzewcze – głównie dwufunkcyjne. Na drugim miejscu znalazł się gaz sieciowy, o czym pisaliśmy na łamach WNP.PL w artykule „Polaków nie stać na odejście od ogrzewania paliwami stałymi”.

"Węgiel wydaje się tańszym opałem niż gaz ziemny i często to argument, który jest przywoływany przez właścicieli domów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że sprawność pieców gazowych to co najmniej 95 proc. (kondensacyjnych – co najmniej 109 proc.), gdy tymczasem piece zasypowe dominujące nadal w polskich domach mają 30-proc. sprawność. W rezultacie aby wyprodukować w nich 1 kWh energii trzeba wydać około 0,37 zł, gdy w przypadku gazu ziemnego jest to około 0,29 zł. W rezultacie, chcąc ogrzać na przykład ocieplony dom o powierzchni 120 m2, w przypadku gazu musielibyśmy wydać około 2400 zł, a w przypadku węgla z kotłem zasypowym o sprawności 30 proc. - ponad 3000 zł", tłumaczy PGNiG.

Ogrzewanie elektryczne

Rosnące ceny prądu powodują, że na popularności może tracić ogrzewanie elektryczne. Mimo że ta metoda ogrzewania nie była nigdy chętnie wybierana przez Polaków, energooszczędne budownictwo może zachęcać do założenia takiej instalacji. Wyliczenia serwisu kb.pl wskazują, że przy uwzględnieniu ceny prądu wynoszącej 0,60 zł/kWh oraz sprawności grzejników na poziomie 99 proc. otrzymamy 0,67 zł/kWh.

Tradycyjne grzejniki nie stanowią jednak taniej alternatywy, oszczędności związane z ogrzewaniem może przynieść powiązanie ogrzewania z instalacją fotowoltaiczną czy przejście na system dwutaryfowy.

Ogrzewanie drewnem

Tona pelletu, będącego alternatywą dla palenia drewnem, kosztuje 800-1000 zł za tonę. Jak podają eksperci serwisu rynekpierwotny.pl, przyjmuje się, że na ogrzanie 120-metrowego domu zużywa się przeciętnie około 3 ton pelletu. Stąd roczny koszt ogrzewania nieruchomości wyniósłby około 2535 zł (biorąc pod uwagę cenę 845 zł/tonę pelletu), z czego 500 zł stanowiłby koszt podgrzania wody.

Początkowe koszty inwestycji w kominek lub kocioł na drewno nie są wysokie. Rozpiętość cenową można zauważyć natomiast w przypadku doboru rodzaju surowca. Najbardziej energetyczny grab ma najwyższa cenę; im mniejsza kaloryczność, tym niższa cena, jak w przypadku topoli czy lipy.

Czytaj też: Czy kominki w Polsce nadal powinny być dozwolone?

„Drewno ma swoje zalety i wady. Z jednej strony jest paliwem ekologicznym, czystszym i przyjemniejszym w zapachu. Z drugiej jednak strony jest znacznie mniej kaloryczny niż węgiel. Istotne jest też w jakim stanie kupujemy surowiec. Jeśli nie jest on przygotowany, może wymagać pracy przy pocięciu i wysuszeniu drewna” - czytamy na stronie Rynekpierwotny.pl.

 

KOMENTARZE49

 • netGhost 2023-04-26 23:36:36
  Najtaniej wychodzi pompa ciepła z fotowoltaiką. Dostałem rachunek za prąd za cały rok 2630 zł. Mieszkam w domu 120m kw. Pompa kaisai propanówka 8,9 kW fotowoltaika 7,36 kW ogrzewanie grzejnikowe. Piec do gotowania oczywiście elektryczny. Myślę że 2630 zł na rok to super tanio.
 • Serwis 2022-11-30 13:42:51
  Trzeba swoje kotły pelletowe optymalizować ! Fotowoltaika i dogrzewacz to jest to . Zmniejszamy swoje rachunki nawet do 2000 tys za rok. Po szczegóły odsyłam do Kamila, serwisanta w firmie Kostrzewa- 517890337
 • ZAGOR 2022-09-09 14:47:43
  Najlepiej wychodzi ogrzewanie elektryczne plus rekuperator Jeśli budujesz nowy dom to musisz spełnić obecne wymogi 0.20W/m2. Jeśli dasz 20 cm dobrego ocieplenia zejdziesz jeszcze niżej. Zrobienie kotłowni to koszt którego nikt nie liczy, koszt samego pomieszczenia, komina, i obsługi. Najtaniej, najb...ezpieczniej wychodzi elektryczne ogrzewanie podłogowe plus rekuperator przy dobrym ociepleniu domu oraz fotowoltaice. Szkoda przepłacać na pompę ciepła. Jeszcze nie teraz.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!