Partnerzy portalu

Premier: będę rozmawiał, żeby spółki energetyczne zrewidowały swoją politykę cenową

Będę rozmawiał z wicepremierem szefem MAP Jackiem Sasinem, żeby spółki energetyczne zrewidowały swoją politykę cenową - mówił premier Mateusz Morawiecki w sobotę na spotkaniu z mieszkańcami Jasła (Podkarpacie). Dodał, że dziś ceny energii są niższe niż kilka miesięcy temu.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Szef rządu podczas spotkania z mieszkańcami Jasła, poproszony był m.in. o interwencję w sprawie Krośnieńskiej Huty Szkła "Krosno", która - jak mówił jeden z działaczy podkarpackiej NSZZ "Solidarność" - choć ma zamówienia do końca roku, "ma problemy z energią".

Morawiecki, powiedział, że rząd przygotował i realizuje specjalny program wsparcia dla przedsiębiorstw energochłonnych, a teraz "program ten poszerzany jest o kolejne branże, kolejne kody PKD, żeby jak najwięcej firm mogło skorzystać z wsparcia". Przypomniał, że wartość pomocy to 5 mld zł. Zaznaczył też, że będzie rozmawiał z wicepremierem Jackiem Sasinem, żeby spółki energetyczne zrewidowały swoją politykę cenową, bo - jak mówił - "umowy zawarte kilka miesięcy temu są na niekorzystanych stawkach". Zaznaczył, że dziś ceny energii są niższe.

Program "Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r." został opracowany na podstawie ustawy z 29 września 2022 r. o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024.

Do programu kwalifikują się przedsiębiorcy prowadzący działalność w Polsce, którzy spełniają łącznie dwa warunki: koszty zakupu energii elektrycznej i gazu ziemnego stanowiły co najmniej 3 proc. wartości ich produkcji w 2021 r. lub 6 proc. wartości produkcji w pierwszej połowie 2022 r. Co najmniej połowa ich przychodów lub wartości produkcji pochodziła z działalności w kodach PKD lub kodach PRODCOM wymienionych na liście sektorów szczególnie narażonych na skutki kryzysu, opracowanej przez Komisję Europejską.

Jak poinformował w ostatni piątek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), do tej pory wsparcie w ramach pomocy dla sektorów energochłonnych zostanie wypłacone 208 firmom, a suma udzielonej pomocy to blisko 2,6 mld zł. Zgodnie z programem firmy mogły wnioskować o wsparcie w wysokości do 4 lub do 50 mln euro.

KOMENTARZE3

  • emeryt 2023-03-12 07:04:31
    Do Aby było tak jak było!: do aby było aby nie będzie tak jak jest zeszytów niema bo niema kiosków sklepików drobnej działalności dzęki pis teraz teraz żyje się na skraju ubóstwa emerytów nie stać na opłacenie czynszu rodzina posła pis sobolewskiego zarobiła w roku 800 tysięcy zł kraj doprowadzo...ny do ruiny inflacja nie16% tylko 30% nie pisz bzdur jak będzie ja pisze jak jest  rozwiń
  • Aby było tak jak było! 2023-03-11 21:28:34
    Do emeryt: przyjdą magicy co to na nic nie mieli pieniędzy w budżecie bo państwo było teoretyczne... Tylko zło-dzieje mogą twierdzić, że żyło im się lepiej za PO... Ci którzy często musieli kupować żywność dla rodziny na zeszyt - dzisiaj nie muszą tego tak robić... A takich było wielu... Jeśli wię...c nastąpi przywrócenie państwa teoretycznego ch... d... i kamieni kupy - to czeka nas znowu bezrobocie i praca przymusowa do śmierci zwana już chyba 70+ - szczególnie ucieszy to kobiety, które często narzekają na nudę...  rozwiń
  • emeryt 2023-03-11 20:25:20
    zrewidpwać należy rząd pisiorski na jesieni

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!