Partnerzy portalu

Program Pierwsze Mieszkanie już od lipca. Nie będzie zasady "kto pierwszy ten lepszy"

Sami zainteresowani będą decydować, jak wykorzystać oferowane wsparcie z programu Pierwsze Mieszkanie. Nie zabraknie pieniędzy. Nie będzie zasady kto pierwszy ten lepszy - powiedział minister rozwoju Waldemar Buda.
  • Proponujemy rozwiązanie rewolucyjne, jakiego w wolnej Polsce jeszcze nie było. To sami zainteresowani będą decydować jak wykorzystać oferowane wsparcie - powiedział Waldemar Buda.
  • Wielkość, lokalizacja, rynek wtórny czy pierwotny, dom czy mieszkanie - o tych kwestiach będą decydować obywatele, a nie urzędnicy - dodał.
  •  Zgodnie z planem nabór wniosków o udział w programie Pierwsze Mieszkanie ma ruszyć 3 lipca.

Z początkiem lipca zostanie uruchomiony program Pierwsze Mieszkanie

Zakończyły się prace nad ustawą o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Chodzi o ustawę dot. programu Pierwsze Mieszkanie, o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza m.in. bezpieczny kredyt z dopłatą państwa do rat i konto mieszkaniowe z premią mieszkaniową z budżetu państwa.

Kredyt może być udzielony na pierwsze mieszkanie - osoby, wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy, nie będą mogły mieć w dniu udzielenia kredytu ani w przeszłości mieszkania, domu, ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

"Czekamy na podpis pana prezydenta i zgodnie z planem już z początkiem lipca program zostanie uruchomiony" - zwrócił uwagę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Buda: pieniędzy na program Pierwsze Mieszkanie nie zabraknie

"Proponujemy rozwiązanie rewolucyjne, jakiego w wolnej Polsce jeszcze nie było. To sami zainteresowani będą decydować jak wykorzystać oferowane wsparcie. Wielkość, lokalizacja, rynek wtórny czy pierwotny, dom czy mieszkanie - o tych kwestiach będę decydować obywatele, a nie urzędnicy" - stwierdził szef.

"Dotrzymaliśmy obietnic, jeśli chodzi o terminy. Dotrzymamy też zapewnienia, że nie zabraknie pieniędzy. Tu nie będzie działać zasada kto pierwszy ten lepszy - zapewnił Buda.

Program Pierwsze Mieszkanie składa się z dwóch filarów

Program Pierwsze Mieszkanie składa się z dwóch filarów - przypomniał resort. "Jednym jest bezpieczny kredyt 2 proc. (system dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania lub domu), drugim Konto Mieszkaniowe (czyli pomoc w oszczędzaniu na zakup mieszkania)" - zwrócił uwagę MRiT. Oba instrumenty mają wspomóc osoby do 45. roku życia, które są już gotowe kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny lub planują to w przyszłości.

MRiT zaznaczyło, że szczegóły dotyczące nowego programu dostępne są w serwisie MieszkaniedlaCiebie.gov.pl. https://www.gov.pl/web/mieszkanie-dla-ciebie. Można w nim znaleźć broszurę informacyjną "Zamieszkaj na swoim", czyli przewodnik po rządowych programach mieszkaniowych, a wśród nich o programie Pierwsze Mieszkanie - dodano.

Według ministra Budy to najlepsze i najbezpieczniejsze źródło informacji. "Niestety w internecie już pojawiają się strony podające informacje wprowadzające w błąd. W naszym serwisie informację są sprawdzone, a wszystkie zasady działania programów i wszystkie wymagania, które należy spełnić zostały w nim opisane w przystępny sposób" - stwierdził minister.

Nabór wniosków o udział w programie Pierwsze Mieszkanie ma ruszyć 3 lipca

Na podpisanie ustawy prezydent ma 21 dni. Zgodnie z planem nabór wniosków o udział w programie ma ruszyć w poniedziałek 3 lipca. Ministerstwo Rozwoju i Technologii kończy prace nad treścią umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, a BGK finalizuje prace nad umowami z bankami komercyjnymi uczestniczącymi w programie - przekazał resort.

W ustawie o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe znalazły się także przepisy ograniczające cesje umów rezerwacyjnych i deweloperskich, które wyeliminują model zarobkowania na hurtowych cesjach takich umów - dodało MRiT.

KOMENTARZE2

  • kasia 2023-06-26 12:08:46
    Nie wiem czy skorzystam ale teraz wszędzie można znaleźć atrakcyjne mieszkania, zwłaszcza na osiedlach w budowie, nawet w Krakowie, można do nich zaliczyć osiedle Strefa Cegielnia, dużo tu miejsc na rower i spacery a w pobliżu jest Zalew Zesławicki
  • Kitty 2023-05-29 22:39:21
    No ciekawa jestem co z tego wyjdzie. Ja się oczywiście nie załapałam ale nie ma tego złego bo znalazłam fajne lokum na Mrągowskiej w Warszawie od wwwconstruction i jak dobrze pójdzie to będzie moje ;)

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!