Partnerzy portalu

Projekty techniczne dla gmin

W zeszłorocznym raporcie UKE[1] dotyczącym działalności gmin w obszarze telekomunikacji, eksperci wskazali, że posiadanie przez Jednostki Samorządu Terytorialnego własnej pasywnej infrastruktury telekomunikacyjnej (kanalizacji kablowej, studni telekomunikacyjnych, światłowodów, kolokacji) znacząco przyspiesza budowę sieci dostępowych. A gminy posiadające taką infrastrukturę mogą ją udostępniać operatorom w ramach współpracy hurtowej.


Infrastruktura telekomunikacyjna pełni kluczową rolę w cyfrowej transformacji. Zapewnia rozwój gmin, sprawne działanie samorządu, szybkie realizowanie zadań administracyjnych oraz przyjazną obsługę obywateli.

Rozwój własnej infrastruktury telekomunikacyjnej może być dla gmin świetną inwestycją – mówi Maciej Maciejewski, Kierownik Produktów Hurtowych w Orange. – Zacząć trzeba jednak od projektu technicznego, bez którego nie można uruchomić usług dostępu do kanalizacji kablowej i słupów. Od tego, komu zostanie zlecone wykonanie projektu, zależy jakość całej sieci.

Orange to jedna z największych prywatnych firm, które biorą udział w cyfrowej transformacji Polski. Biuro projektowe tego operatora wykonuje rocznie około 3000 projektów technicznych. Nie trzeba korzystać z usług Orange, by zlecić przygotowanie projektu i wykorzystać go na swoje potrzeby.

Walka z wykluczeniem cyfrowym jest elementem naszej misji. Priorytetowo traktujemy rozwiązania, które zwiększają powszechny dostęp do szybkiego internetu – mówi Maciej Maciejewski. - Dlatego wykonujemy projekty techniczne także dla podmiotów, które planują stworzenie lub rozbudowę infrastruktury telekomunikacyjnej, ale nie są przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi.

Orange wykonuje projekty techniczne m.in. dla:

 • gmin,
 • jednostek samorządowych,
 • spółdzielni,
 • instytucji badawczych.

Jako duża organizacja łatwiej dostosowuje się do rygorystycznych wymogów formalnych, którym podlegają m.in. JST. Ma też duże możliwości optymalizacji oferty pod wskazany budżet. W efekcie, gwarantuje indywidualne i dopasowane do konkretnych potrzeb rozwiązania projektowe.

Nasze projekty uwzględniają wielowymiarowość planu infrastruktury telekomunikacyjnej i są zoptymalizowane pod względem kosztowym, technicznym oraz czasu realizacji. – dodaje Maciej Maciejewski. - Wykorzystujemy istniejące już elementy infrastruktury, które nie muszą należeć do Orange (na przykład słupy energetyczne) i uzupełniamy je nowymi. W takim wypadku pozyskujemy od właściciela istniejącej infrastruktury warunki techniczne i pozytywną opinię do wykonanego projektu.

Orange realizuje zlecenia kompleksowo, zdejmując z inwestora nie tylko kwestie techniczno-projektowe, ale także niemal wszystkie obowiązki formalne, dzięki:

 • dokonywaniu niezbędnych uzgodnień,
 • pozyskiwaniu warunków technicznych, koniecznych pozwoleń i pozytywnych opinii,
 • zamawianiu map do celów opiniodawczych i projektowych,
 • składaniu wniosków o wypis z rejestru gruntów.

Uwzględniamy także dalszą planowaną rozbudowę urbanistyczną wskazanego terenu, żeby można było podłączać do sieci nowe nieruchomości – podkreśla Maciej Maciejewski. Wymagania dotyczące usług telekomunikacyjnych dynamicznie rosną – m.in. w obszarze przepustowości - dlatego nasze projekty odpowiadają nie tylko na potrzeby bieżące, ale są gotowe także na przyszłe.

Projekty techniczne dla gmin od Orange to:

 • kompleksowe plany całej sieci telekomunikacyjnej;
 • doradztwo technologiczne i wsparcie w definiowaniu potrzeb;
 • elastyczne dostosowywanie się do:
  o indywidualnych wymagań inwestora,
  o możliwości budżetowych,
  o otoczenia regulacyjnego;
 • projektowanie z uwzględnieniem:
  o istniejącej już infrastruktury,
  o możliwości komercyjnego wykorzystania infrastruktury,
  o dalszej rozbudowy urbanistycznej terenu (planów zabudowy, planowanych inwestycji),
  o rosnących potrzeb dot. m.in. przepustowości, szybkości i bezpieczeństwa sieci.

Więcej: https://hurt-orange.pl/operatorzy-krajowi/projektowanie-infrastruktury-telekomunikacyjnej-nie-tylko-dla-operatorow/

 

[1] https://www.uke.gov.pl/download/gfx/uke/pl/defaultaktualnosci/154/52/5/raport_badanie_gmin_audytel_2021.pdf

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!