Partnerzy portalu

Przeciwnicy energetyki węglowej zarzucają niemieckiemu ubezpieczycielowi wspieranie projektów w Polsce

  • PAP
  • Opublikowano: 8 maja 2020 - 08:52
Fundacja "Rozwój Tak - Odkrywki Nie" zarzuca niemieckiemu ubezpieczycielowi Talanx, że ubezpiecza elektrownię Ostrołęka C i zamierza nadal ubezpieczać polski węgiel, mimo że grupa Talanx ogranicza zaangażowanie w taką działalność.

Jak podała Fundacja, podczas czwartkowego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Talanxa, do której należą działające w Polsce Warta i HDI, zarząd spółki potwierdził, że podpisał jeden kontrakt na ubezpieczenie nowej elektrowni lub kopalni węglowej i stało się to po wejściu w życie nowej polityki w kwietniu 2019 r.

Według fundacji, "na ponad 95 proc., chodzi o budowę elektrowni Ostrołęka C".

Jak przypomniała fundacja, Grupa Talanx opublikowała po raz pierwszy ograniczenia w działalności związanej z węglem rok temu. Ogłosiła, że "ze skutkiem natychmiastowym zasadniczo nie będzie ubezpieczać żadnego ryzyka w związku z nowo planowanymi elektrowniami węglowymi i kopalniami", ale dopuszcza wyjątki dla "krajów, w których udział węgla w koszyku energetycznym jest szczególnie wysoki i nie ma wystarczającego dostępu do alternatywnych źródeł energii ".

Fundacja twierdzi też, że na dorocznym walnym zgromadzeniu w 2019 r. Talanx wyjaśnił, że wyjątki te dotyczą również Polski. Jak jednocześnie zauważa, firma przyznała się, że odrzuciła wnioski o ubezpieczenie 50 nowych elektrowni i kopalni węglowych w oparciu o politykę z kwietnia 2019 roku. Oprócz jednego projektu w Polsce, drugi ubezpieczony przez Talanxa projekt znajduje się w Ameryce Południowej.

Jak przypomina "Rozwój Tak - Odkrywki Nie", Warta, oprócz Ostrołęki C, jest zaangażowana między innymi w ubezpieczenie dwóch nowych bloków węglowych elektrowni w Opolu oraz elektrowni węglowych Tauron.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!