Partnerzy portalu

Przedłużono nabór do programu Plan Działań dla Miast

Do 22 listopada przedłużono nabór do programu Plan Działań dla Miast - poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Celem Programu jest realizowanie celów zrównoważonego rozwoju na poziomie lokalnym.

Projekty w ramach programu mogą zgłaszać wszystkie miasta w Polsce, niezależnie od ich wielkości - gminy miejskie lub miejsko-wiejskie.

Według wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak projekty muszą realizować przynajmniej jeden z celów zrównoważonego rozwoju.

"Program ma zmieniać nasze małe ojczyzny i mobilizować miasta do odważnych działań. Do 2050 roku aż 70 procent ludności świata będzie mieszkać w miastach. Ich odpowiedzialny i zrównoważony rozwój to ogromne wyzwanie dla samorządów. Chcemy im pomóc i stworzyć dokument będący drogowskazem dla wszystkich miast - "Plan Działań dla Miast". Jednocześnie będzie on dziedzictwem organizowanego w czerwcu przyszłego roku Światowego Forum Miejskiego" - podkreśliła Jarosińska-Jedynak.

Resort przypomniał, że program "Plan Działań dla Miast" to inicjatywa towarzysząca 11. sesji Światowego Forum Miejskiego (WUF11). To także instrument wdrożeniowy przewidziany w powstającej obecnie nowej Krajowej Polityce Miejskiej 2030.

"Ideą Programu jest pomoc miastom w odpowiedzialnym i zrównoważonym rozwoju. Przewiduje on indywidualne wsparcie doradcze dla aglomeracji, które chcą realizować projekty dotyczące zrównoważonego rozwoju. Wypracowane zostaną też ogólne wskazówki dla mieszkańców dotyczące sposobów aktywnego udziału w rozwoju miasta, na przykład współzarządzania nim czy wpływania na jego przestrzeń" - wskazano.

Według MFiPR, opracowany wspólnie z miastami "Plan Działań dla Miast" będzie polską odpowiedzią na wyzwania związane z realizacją celów zrównoważonego rozwoju stawianych przez Agendę 2030.

Jak podano, program zostanie przeprowadzony w pięciu etapach: wyłonienie miast uczestniczących w programie, indywidualne wsparcie doradcze przy przygotowaniu i realizacji projektów w każdym z miast, opracowanie wspólnego dokumentu - "Planu Działań dla Miast" - obejmującego opis wyzwań i charakterystykę projektów każdego z miast, przygotowanie realizacji i wdrożenia projektów działań w PDM, opracowanie "narzędziownika", będącego instruktażem dla społeczności lokalnych i mieszkańców dotyczącym tego, jak mogą wpływać na przestrzeń miejską oraz na procesy zarządzania miastem.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!