Partnerzy portalu

Przeprowadzono weryfikację wylotów do rzek, jezior i zbiorników wodnych

Przeprowadzono formalno-prawną weryfikację ponad 26,8 tys. wylotów uchodzących do rzek, jezior i zbiorników wodnych w całej Polsce - poinformowały Wody Polskie. Zaznaczono, że większość ze skontrolowanych wylotów jest legalna i posiada aktualne pozwolenia wodnoprawne.
  • Prowadzonych jest szereg postępowań w stosunku do zidentyfikowanych wylotów, w których nie udało ustalić się właściciela lub nieposiadających aktualnych pozwoleń wodnoprawnych czy pozwoleń na budowę - podały Wody Polskie.
  • Jeżeli właściciel nie zalegalizował takiego urządzenia, wszczynane są postępowania w sprawie jego likwidacji. Dopiero decyzja organów nadzoru budowlanego pozwala trwale usunąć nielegalny wylot ze skarpy czy dna rzeki lub zbiornika wodnego - wskazano.
  • Aktualnie pracownicy Wód Polskich prowadzą blisko 3400 postępowań, z czego 2855 spraw dotyczy już etapu likwidacji urządzeń wodnych. W ponad 200 przypadkach jednostki Wód Polskich zgłosiły sprawy organom ścigania - Policji - wyjaśniono.

Zweryfikowano funkcjonowanie 26 864 wylotów uchodzących do rzek

Wody Polskie poinformowały, że zweryfikowano - pod względem formalno-prawnym - funkcjonowanie 26 864 wylotów uchodzących do rzek.

Dodano, że prowadzonych jest też szereg postępowań w stosunku do zidentyfikowanych wylotów, w których nie udało ustalić się właściciela lub nieposiadających aktualnych pozwoleń wodnoprawnych czy pozwoleń na budowę.

Większość wylotów do rzek jest legalna i ma aktualne pozwolenia

Wody Polskie wskazały, że większość ze skontrolowanych wylotów jest legalna i posiada aktualne pozwolenia wodnoprawne.

"Jeżeli właściciel nie zalegalizował takiego urządzenia, wszczynane są postępowania w sprawie jego likwidacji. Dopiero decyzja organów nadzoru budowlanego pozwala trwale usunąć nielegalny wylot ze skarpy czy dna rzeki lub zbiornika wodnego. Aktualnie pracownicy Wód Polskich prowadzą blisko 3400 takich postępowań, z czego 2855 spraw dotyczy już etapu likwidacji urządzeń wodnych. W ponad 200 przypadkach jednostki Wód Polskich zgłosiły sprawy organom ścigania - Policji" - wyjaśniono.

Na Odrze, skontrolowano 6160 wylotów w dorzeczu tej rzeki

Wody Polskie przekazały, że w związku z ubiegłorocznym masowym śnięciem ryb na Odrze, skontrolowano 6160 wylotów w dorzeczu tej rzeki. "Jedynie 28 z nich zostało sklasyfikowanych jako nielegalne i czynne, które zostały zgłoszone na Policję z podejrzeniem możliwości popełnienia przestępstwa środowiskowego. Na Kanale Gliwickim zidentyfikowano 51 wylotów, z których tylko 2 nie posiadały aktualnych pozwoleń" - dodano.

Gospodarstwo poinformowało ponadto, że od połowy marca br. rozpoczęto też czopowanie nielegalnych, nieaktywnych wylotów. "Działanie to ma za zadanie ujawnić ewentualnych właścicieli. Natomiast wyloty, których legalność wciąż budzi wątpliwości, zostały poddane szczegółowej analizie. Do tej pory zaczopowano 28 wylotów, w pierwszej kolejności te cieknące, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie" - wskazano.

Aby zalegalizować urządzenie wodne, należy skontaktować się z jednostką Wód Polskich

Przypomniano, że jeśli właściciel nie złoży wniosku o legalizację urządzenia wodnego, to jednostka Wód Polskich wyda decyzję o obowiązku likwidacji takiego urządzenia. "Ponadto samowola grozi karą aresztu, ograniczeniem wolności albo grzywną" - zaznaczono. Aby zalegalizować urządzenie wodne, należy skontaktować się z najbliższą jednostką Wód Polskich w terenie.

Gospodarstwo apeluje, że jeśli jesteśmy świadkami podejrzanego procederu, który może potencjalnie zatruwać środowisko wodne, to należy niezwłocznie zgłosić takie zdarzenie do właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska lub online przez formularz "Zgłoś interwencję" oraz powiadomić najbliższy nadzór wodny lub zarząd zlewni Wód Polskich.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!