Przewozy Regionalne: nie proponowano nam wejścia do Wspólnego Biletu Samorządowego

Wspólny Bilet Samorządowy (WBS) działa od 1 sierpnia. Jak poinformowały Przewozy Regionalne, ani w trakcie prac nad WBS, ani po ogłoszeniu jego wprowadzenia, żaden z przewoźników samorządowych nie proponował PR współuczestniczenia w ofercie.
"Przewozy Regionalne świadczą usługi w tym samym segmencie rynku, co przewoźnicy samorządowi, a o wprowadzeniu tzw. Wspólnego Biletu Samorządowego dowiedzieliśmy się z mediów. Taka była decyzja przewoźników i ją szanujemy" - podkreślił cytowany w komunikacie PR prezes spółki Krzysztof Zgorzelski.
Zaznaczył, że pociągi Polregio - marki PR - jeżdżą we wszystkich województwach i codziennie podróżuje z nami 220 tys. pasażerów.
"To dla nich staliśmy się liderem integracji transportu pasażerskiego m.in., oferując REGIOkarnet. To Polregio bowiem wyznacza standardy w tej kwestii.(...) Nauczeni doświadczeniem przystępujemy tylko do dobrych projektów" - dodał Zgorzelski. Przypomniał, że PR, starając się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom pasażerów, rozpoczęły współpracę z PKS-ami.
WBS to inicjatywa Związku Samorządowych Przewoźników Kolejowych, który zrzesza 11 samorządowych spółek kolejowych. Bilety oferowane są przez: Koleje Mazowieckie, Warszawską Kolej Dojazdową, Koleje Śląskie, Koleje Małopolskie, Arrivę, Koleje Wielkopolskie, Koleje Dolnośląskie i Łódzką Kolej Aglomeracyjną.
Oferta obejmuje również autobusy regionalne przewoźnika Arriva. Bilet kosztuje 38 zł i jest ważny przez 24 godziny. Można z nim podróżować na 62 liniach, obsługujących ponad 950 stacji w 12 województwach.
"Wyrażamy nadzieję, że ta bardzo konkretna inicjatywa (wspólny bilet - PAP) spotka się z zainteresowaniem strony rządowej, która jest większościowym właścicielem Polregio. Myślę, że bardzo szybko dojdziemy do porozumienia i będziemy mieli jeden wspólny bilet kolejowy. (...) Piłka jest teraz po stronie spółek państwowych" - mówił ostatnio marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
"REGIOkarnet kosztuje 75 zł i daje możliwość nieograniczonej liczby przejazdów w trzech dowolnie wybranych dniach w okresie dwóch miesięcy ważności biletu. Dzięki jednemu biletowi można podróżować wszystkimi pociągami Polregio" - podkreśliła z kolei w komunikacie wiceprezes PR Anna Lenarczyk. Przypomniała, że Polregio m.in. łączą, bez konieczności przesiadki, wiele miejscowości na terenie np. dwóch sąsiadujących ze sobą województw, a nawet miejscowości poza granicami Polski.
Lenarczyk przypomniała także, że REGIOkarnet jest honorowany również w pociągach niektórych przewoźników samorządowych: Kolei Dolnośląskich, Kolei Śląskich, Kolei Wielkopolskich, Kolei Małopolskich, Arrivy oraz na wybranych odcinkach Kolei Mazowieckich. Wiceprezes dodała, że "każdemu z nowopowstających przewoźników proponowaliśmy współpracę w zakresie wspólnych ofert taryfowych".
Wszystkie koleje samorządowe są liderem wśród przewoźników kolejowych. W ubiegłym roku przewiozły ponad 133 mln pasażerów, co stanowiło 46 proc. wszystkich podróżujących pociągami w Polsce.
Spośród pojedynczych przewoźników największym w Polsce są Przewozy Regionalne działające pod marką Polregio z ponad 27-proc. udziałem w rynku pod względem liczby przewiezionych pasażerów. Na drugim miejscu są Koleje Mazowieckie z niemal 21-proc. udziałem, na trzecim miejscu jest PKP SKM z ponad 14-proc. udziałem, a czwarte zajmuje PKP Intercity z ponad 13-proc. udziałem.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.