Partnerzy portalu

Przybędzie stacji ładowania elektryków na A1 i A2. Energa dostała 20 mln na ten cel

Ponad 19,6 mln zł dotacji otrzyma Energa-Operator na przebudowę punktów zasilania pozwalających na przyłączenie do sieci 16 szybkich punktów ładowania dla elektryków na autostradach A1 i A2 - podał w czwartek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Fundusz poinformował, że umowę w tej sprawie podpisano w czwartek w Warszawie. Sygnowali ją wiceszef NFOŚiGW Sławomir Mazurek oraz prezes Energa-Operator Alicja Klimiuk.

Wyjaśniono, że przebudowa w trybie "zaprojektuj i wybuduj" obejmie Główne Punkty Zasilania: GPZ Lisewo, GPZ Toruń Bielawy, GPZ Kraski, GPZ Słupca, oraz GPZ Krągola. Dodano, że wybrani przez beneficjenta (Energa-Operator) wykonawcy w ramach udzielonego zamówienia opracują projekty budowlane, kosztorysy inwestorskie oraz uzyskają wszystkie pozwolenia, opinie i uzgodnienia niezbędne do wykonania robót budowlanych.

Dodano, że dzięki inwestycjom wzrosną możliwości przyłączeniowe dla sieci dystrybucyjnej szybkich punktów ładowania w 16 Miejscach Obsługi Pasażerów zlokalizowanych przy autostradzie A1 oraz A2 - w woj. kujawsko-pomorskim, łódzkim oraz wielkopolskim.

NFOŚiGW podał, że na każdej ze stacji zostaną zamontowane dwa transformatory WN i SN (wysokiego i średniego napięcia) TR 110/15 kV o mocy od 16 do 40 MVA, odpowiednio zabezpieczone z niezbędną automatyką i urządzeniami dodatkowymi. Obok znajdą się rozdzielnie WN i SN oraz odpowiednie powiązania kablowe. W ramach inwestycji zaplanowano również dostosowanie budynków, przygotowanie terenów, przeprowadzenie pomiarów i badań, rozruch oraz dopuszczenie do funkcjonowania nowej infrastruktury.

Dotacja z Narodowego Funduszu to ponad 19,6 mln zł, a całość inwestycji kosztować ma ok. 32,7 mln zł. Planowane zakończenie robót budowlanych przewidziano na grudzień 2025 r.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!