Partnerzy portalu

PSG i PGNiG dostarczą gaz do odciętych gmin

W czwartek (28 kwietnia) decyzje na mocy ustawy o zarządzaniu kryzysowym, na mocy których PSG oraz PGNiG przejmą instalacje gazowe w gminach, w których były one w rękach rosyjskich firm - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
 • Brak dostaw wynika to nie z faktu, że Rosja zakręciła kurek z gazem, ale z objęciem w ramach listy sankcyjnej firm, które są powiązane z Rosją lub podmiotami wspierającymi działalność wojenną Rosji - powiedział Piotr Müller.
 • Dzisiaj odbyło się kolejne spotkanie w sprawie pomocy tym wszystkim miejscowościom, w których są problemy dotyczące gazu - zaznaczył.
 • MSWiA, zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym kieruje wniosek do premiera o wydanie specjalnej dyspozycji do PSG oraz PGNiG-u i te dwie spółki zajmą się niezwłocznym dostarczeniem gazu - wyjaśnił.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował o opublikowaniu w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA tzw. listy sankcyjnej. Jej utworzenie umożliwiła specustawa, która 15 kwietnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Regulacja wprowadziła m.in. zakaz importu i tranzytu przez Polskę węgla i koksu pochodzącego z Rosji i z Białorusi, a także zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych osób i podmiotów wskazanych na specjalnej liście sankcyjnej.

Wśród 50 podmiotów umieszczonych na liście jest firma Novatek Green Energy Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie - spółka zależna w grupie kapitałowej Novatek, kontrolowanej przez rosyjski koncern OAO Novatek, drugiego największego producenta gazu ziemnego w Rosji.

Wicepremier Henryk Kowalczyk był pytany o mieszkańców wiosek i miejscowości, które od wtorku nie mają dostępu do gazu w wyniku wpisania jednej z firm na listę sankcyjną.

"Mieszkańcy tych gmin, którzy mają dostawy gazu z firm rosyjskich oczywiście będą zabezpieczeni i to bardzo szybko" - wskazał wicepremier, szef MRiRW Henryk Kowalczyk. Stwierdził, że jest to "moment przejściowy".

Jak zastrzegł, "to nie ten rząd wpuścił kapitał rosyjski i przekazał infrastrukturę krytyczną, bo infrastruktura gazowa jest infrastrukturą krytyczną". "W tym momencie ponosimy skutki tej błędnej polityki" - powiedział.

Rzecznik rządu pytany o kwestię przywrócenia dostaw gazu do niektórych gmin. Müller podkreślił, że brak dostaw wynika to nie z faktu, że Rosja zakręciła kurek z gazem, ale z objęciem w ramach listy sankcyjnej firm, które są powiązane z Rosją lub podmiotami wspierającymi działalność wojenną Rosji.

"Dzisiaj odbyło się kolejne spotkanie w sprawie pomocy tym wszystkim miejscowościom, w których są problemy dotyczące gazu. MSWiA, zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym kieruje wniosek do premiera o wydanie specjalnej dyspozycji do PSG oraz PGNiG-u i te dwie spółki zajmą się niezwłocznym dostarczeniem gazu do tych miejscowości, poprzez przejęcie w ramach ustawy o zarządzaniu kryzysowym infrastruktury, która do tego służy" - powiedział.

"W związku z tym dzisiaj to polecenie zostanie wydane i w tym tygodniu ta sprawa zostanie naprawiona; udzielona zostanie odpowiednia pomoc" - dodał Müller.

W środę m.in. wójt gminy Mieścisko Przemysław Renn informował, że w związku z objęciem sankcjami firmy Novatek Green Energy zarząd tej firmy podjął decyzję o zaprzestaniu dostarczania gazu do wszystkich odbiorców na terenie gminy.

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński powiedział w środę wieczorem PAP, że w całym regionie problem wyłączenia dostaw gazu przez firmę Novatek dotyczy dwóch gmin - Mieściska (pow. wągrowiecki) i gminy Zagórów (pow. słupecki).

KOMENTARZE3

 • Mnich 2022-04-29 12:35:36
  A co z klientami którzy mają zbiorniki na propan przydomowe kurniki technologie - o nich Panowie zapomnieli !!!!!!!
 • Rebus 2022-04-29 08:33:36
  Średnio rozgarnięty człowiek to najpierw myśli a potem robi. naszemu rządowi przeważnie wychodzi to na odwrót.
 • Ala 2022-04-29 03:57:40
  Ale PO miało głowę, dobrze ze całej instalacji gazowej w Polsce nie dali ruskim oj szkoda

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!