Partner portalu

Radom kupił nowe autobusy dzięki środkom z UE

  • PAP
  • 15 września 2014 - 09:52
Na ulice Radomia wyjechało osiem nowych autobusów komunikacji miejskiej. Nowe pojazdy mają być tańsze w eksploatacji, bardziej ekologiczne i wygodne dla pasażerów. Ich zakup kosztował prawie 12,8 mln zł, z czego 10,1 mln zł to pieniądze z UE.

Zakupione przez Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji (MZDiK) w Radomiu autobusy to pojazdy przegubowe. "Mają niską podłogę, są napędzane sprężonym gazem ziemnym, posiadają klimatyzację i monitoring; są przystosowane dla osób niepełnosprawnych" - poinformował rzecznik MZDiK Dariusz Dębski.

Autobusy są wyposażone w dwusystemowe kasowniki do biletów papierowych i do karty miejskiej, a także w ekrany oraz wyświetlacze, które informują pasażerów o przebiegu trasy i kolejnych przystankach.

Przegubowce kursują przede wszystkim na najbardziej obciążonych trasach. "Będziemy je też wykorzystywać na liniach specjalnych, uruchamianych przy okazji różnych miejskich imprez" - zapowiada rzecznik. Autobusy dostarczyła firma Solaris Bus&Coach, która zwyciężyła w przetargu ogłoszonym przez MZDiK.

Czytaj tez:  Zamiast miejskim autobusem pojadą... elektrycznym autem

Zakup autobusów to część projektu "Poprawa systemu transportu publicznego w Radomiu poprzez zakup nowego taboru oraz rozbudowę infrastruktury towarzyszącej". Wartość całego zadania to prawie 14,7 mln zł, natomiast kwota dofinansowania unijnego stanowi 85 proc. kosztów, czyli 10,1 mln zł.

Projekt przewiduje także remont części zatok i pętli autobusowych i wymianę kilkunastu wiat przystankowych. Poprzez montaż kamer monitoringu na newralgicznych przystankach autobusowych, zwiększyć ma się także bezpieczeństwo w tych miejscach.

Czytaj tez:  Radom kupi autobusy dzięki dofinansowaniu z UE

Zobacz naszą najnowszą "Rządową ławę". Adam Sierak rozmawia z Piotrem Uścińskim, wiceministrem rozwoju i technologii

 

Zobacz nasze najnowsze 1x1 z Jerzym Polaczkiem z PiS. Czy województwo straci wpływ na ważny port lotniczy?

 
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!