Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Radom: Zielone wiaty przystankowe w walce ze zmianami klimatu

  • PAP
  • 13 października 2018 - 09:14
W centrum Radomia staną wiaty przystankowe pokryte roślinnością. To jedno z innowacyjnych rozwiązań realizowanych w ramach programu LIFE. Radom realizuje kompleksowe działania adaptacyjne do zmian klimatu przez zagospodarowanie wody i zieleni.
  • W centrum Radomia staną wiaty przystankowe pokryte roślinnością.
  • Podobne rozwiązania stosuje się w innych europejskich miastach, gdzie roślinnością pokrywane są dachy hal sportowych czy innych dużych obiektów.

Zielone wiaty przystankowe są przykładem wykorzystania pokrytych zielenią dachów jako sposobu na zagospodarowanie wody opadowej, redukcji zanieczyszczeń powietrza i osłabienie negatywnych efektów zjawiska tzw. miejskiej wyspy ciepła.

- Dachy wiat przystankowych są porośnięte rozchodnikiem. Zieleń znajduje się też na tylnych ścianach wiat. Zadaszenia są zaopatrzone w specjalny system odwodnienia, którego znaczna część jest schowana pod ziemią - wyjaśnił wiceprezydent Konrad Frysztak.

Podobne rozwiązania stosuje się w innych europejskich miastach, gdzie roślinnością pokrywane są dachy hal sportowych czy innych dużych obiektów. - To poprawia estetykę, a jednocześnie zieleń, która na nich rośnie i pokrywa je całkowicie sprawi, że będzie to doskonałe miejsce odpoczynku dla ptaków oraz owadów w czasie upałów - stwierdził wiceprezydent.

Czytaj też: Będą nowe wiaty przystankowe chroniące m.in. przed upałem

Zaznaczył, że dzięki odpowiednio dobranej roślinności zmniejsza się odpływu deszczówki, a tym samym obniża w okresie letnim temperaturę w mieście.

Demonstracyjne zielone wiaty to element realizowanego od kilku lat w Radomiu programu LIFE RADOMKLIMA "Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodną w przestrzeni miejskiej Radomia".

W ramach projektu wprowadzane są działania adaptacyjne z wykorzystaniem zrównoważonego zagospodarowania wód opadowych i tzw. błękitno-zielonej infrastruktury.

Planowane jest m.in. oczyszczenie największego miejskiego zbiornika wodnego - zalewu na Borkach. Kolejne etapy programu przewidują m.in. przywrócenie naturalnego biegu przepływającej przez Radom rzeki Mleczna oraz stworzenie nowego zbiornika retencyjnego na Potoku Północnym, o pow. blisko 2 ha. Ma on pełnić funkcję zarówno retencyjną, jak i rekreacyjną.

W planach jest również budowa w mieście ok. 20 mniejszych zbiorników i niecek chłonnych, w których gromadzić się będą wody opadowe w pobliżu miejsc zagrożonych lokalnymi podtopieniami.

Radomski projekt jako jedyny z Polski i Europy środkowo-wschodniej został wybrany w 2016 r. w konkursie Programu UE LIFE "Adaptacje do zmian klimatu". Ma być wdrożony do końca roku 2020. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 24 mln zł, z czego ponad 12 mln zł to dofinansowanie z funduszy unijnych, a prawie 6,5 mln zł pochodzi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!