Partnerzy portalu

Rok 2019 w polskich portach regionalnych: w czołówce Kraków, Gdańsk i Katowice

Ponad 30 milionów pasażerów skorzystało z 2019 roku z siatki połączeń regularnych i czarterowych lotnisk regionalnych. To najlepszy wynik w historii. Bezdyskusyjnym liderem pod względem liczby obsłużonych pasażerów wśród portów regionalnych jest Kraków, gdzie ustanowiono rekord 8 milionów odprawionych podróżnych.
 • Dziesięć z trzynastu lotnisk regionalnych odnotowało w roku 2019 wzrost. Są to: Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Katowice, Łódź, Modlin, Olsztyn, Rzeszów, Wrocław i Zielona Góra.
 • Prognozy wskazują, że w 2020 roku jeszcze chętniej będziemy latali z regionów, więc kolejne poprawienie rekordu jest realne - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu ZRPL.
 • Wskazuje zarazem na wyzwania, z jakimi muszą się zmierzyć zarządzający portami. To koszty funkcjonowania Obszarów Ograniczonego Użytkowania oraz konieczność znalezienia funduszy na sfinansowanie inwestycji.
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE3

 • Inżynier 2020-02-17 14:22:01
  Do Sumiczek: W ramach deklarowanej integracji transportu lotniczego z kolejowym budowa szybkich połączeń kolejowych pomiędzy lotniskiem w Pyrzowicach a Katowicami i Krakowem jest jak najbardziej zasadna, i to w pierwszej kolejności. Metropolie Śląska i Krakowska mają w sumie większą populację niż łą...cznie Warszawska i Łódzka, a wg zapowiedzi od 2013 r. pociągi po CMK mają jeździć z prędkością 250 km/h, co może zapewnić całkiem atrakcyjny czas dojazdu do lotniska w Pyrzowicach (jak i w Balicach) m.in. z Warszawy, zanim uruchomione zostanie lotnisko w Baranowie.  rozwiń
 • Sumiczek 2020-02-17 10:12:08
  Rozsądne byłoby zbudowanie jednego lotniska pomiędzy Balicami a Pyrzowicami, albo zbudowanie linii kolejowej z Krakowa do Przyrzowic. Lotnisko w Krakowie nie ma szans długoterminowego rozwoju. Chyba, że przeniosą Kraków dalej od lotniska.
 • Inżynier 2020-02-17 09:37:13
  Najszybciej znaczące efekty z deklarowanej przez rząd integracji transportu lotniczego z kolejowym można byłoby uzyskać budując w pierwszej kolejności połączenie kolejowe lotniska w Pyrzowicach z centralną magistralą kolejową – dałoby to możliwość szybkiego połączenia m.in. Warszawy z lotniskiem mog...ącym stanowić dobrą alternatywę do czasu uruchomienia lotniska w Baranowie.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!