Rusza II etap modernizacji linii kolejowej Skoczów-Wisła Głębce

- Z początkiem marca rozpoczął się kolejny etap przebudowy linii do Wisły Głębiec. Prace obejmą perony na linii Skoczów - Wisła Głębce.
- Zbudowany zostanie nowy przystanek Ustroń Brzegi, który znajdzie się między Ustroniem-Zdrój a Ustroniem Polaną. Efektem prac będzie poprawa kolejowego połączenia południa Polski z Beskidem Śląskim.
- Zakończenie wszystkich prac planowane jest do końca 2021 r.
Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP PLK zakomunikowała, że z początkiem marca rozpoczął się kolejny etap przebudowy linii do Wisły Głębiec. Prace obejmą perony na linii Skoczów - Wisła Głębce. Zbudowany zostanie nowy przystanek Ustroń Brzegi, który znajdzie się między Ustroniem-Zdrój a Ustroniem Polaną. Efektem prac będzie poprawa kolejowego połączenia południa Polski z Beskidem Śląskim.
"Zakres kolejnego etapu wymaga zmian w komunikacji. Od 1 marca podróżni dojadą pociągiem do Skoczowa. Od Skoczowa do Wisły obowiązuje zastępcza komunikacja autobusowa" - poinformowała Głowacka.
Zakończenie wszystkich prac planowane jest do końca 2021 r.
Po zakończeniu modernizacji linii czas przejazdu koleją z Katowic do Wisły wyniesie ok. 100 minut, czyli o ok. 30 minut krócej niż przed remontem. "Składy pasażerskie nie tylko przyspieszą, ale będzie mogło kursować ich więcej" - zaznaczyła.

Katarzyna Głowacka przypomniała, że od 3 stycznia do 28 lutego nastąpiła przerwa w pracach modernizacyjnych na odcinku ze Skoczowa do Wisły, by zapewnić sprawny dojazd w góry. "Podróżni skorzystali z ponad 400 bezpośrednich pociągów. Czas podróży skrócił się nawet o 20 minut" - zaznaczyła.
Głowacka dodała, że dzięki wykonanym już pracom na odcinku z Chybia do Skoczowa, pasażerowie korzystają z nowego przystanku Skoczów Bajerki, przebudowanych peronów na stacjach Pierściec i Skoczów oraz na przystankach Chybie Mnich i Zaborze. Pociągi między Chybiem a Skoczowem jeżdżą po 14 km nowych torów wyposażonych w urządzenia sterowania. Przebudowano sieć trakcyjną i obiekty na odcinku Bronów - Skoczów, m.in. most na Wiśle w Skoczowie.
Równolegle trwają też prace na trasie z Goleszowa do Cieszyna. "Pasażerowie skorzystają z nowych przystanków. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się zyskają lepszy dostęp do pociągów dzięki przebudowie 23 peronów" - powiedziała Głowacka.
Przedstawicielka PKP PLK podkreśliła, że realizowany przez firmę projekt obejmuje wymianę w sumie ponad 50 km torów oraz sieci trakcyjnej. Montowane są nowe rozjazdy oraz urządzenia, które poprawią przepustowość linii. Poziom bezpieczeństwa zwiększą przebudowywane przejazdy kolejowo-drogowe i przejścia dla pieszych.
Powstaje także lokalne centrum sterowania w Skoczowie. To miejsce, z którego dyżurni ruchu wspierani przez nowoczesne systemy komputerowe, będą obsługiwali stacje Pierściec, Skoczów, Goleszów, Ustroń, Ustroń Polanę i Wisłę Uzdrowisko. Nowoczesne urządzenia zapewnią bezpieczniejsze i sprawniejsze podróże oraz przewóz ładunków.
Inwestycja za 460 mln zł jest współfinansowana z funduszy unijnych w ramach RPO województwa śląskiego.
Czy Polaków będzie stać na mieszkania? Zobacz najnowszą debatę
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.