Partnerzy portalu

Rusza II etap modernizacji linii kolejowej Skoczów-Wisła Głębce

  • PAP/AT
  • Opublikowano: 1 marca 2021 - 11:47
Rusza drugi etap prac na linii kolejowej między Skoczowem a Wisłą Głębcami w Beskidach. Pociągiem można dojechać tylko do Skoczowa. Dalej podróż kontynuować można zastępczą komunikacją autobusową – poinformowały w poniedziałek PKP Polskie Linie Kolejowe.
  • Z początkiem marca rozpoczął się kolejny etap przebudowy linii do Wisły Głębiec. Prace obejmą perony na linii Skoczów - Wisła Głębce.
  • Zbudowany zostanie nowy przystanek Ustroń Brzegi, który znajdzie się między Ustroniem-Zdrój a Ustroniem Polaną. Efektem prac będzie poprawa kolejowego połączenia południa Polski z Beskidem Śląskim.
  • Zakończenie wszystkich prac planowane jest do końca 2021 r.

Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP PLK zakomunikowała, że z początkiem marca rozpoczął się kolejny etap przebudowy linii do Wisły Głębiec. Prace obejmą perony na linii Skoczów - Wisła Głębce. Zbudowany zostanie nowy przystanek Ustroń Brzegi, który znajdzie się między Ustroniem-Zdrój a Ustroniem Polaną. Efektem prac będzie poprawa kolejowego połączenia południa Polski z Beskidem Śląskim.

"Zakres kolejnego etapu wymaga zmian w komunikacji. Od 1 marca podróżni dojadą pociągiem do Skoczowa. Od Skoczowa do Wisły obowiązuje zastępcza komunikacja autobusowa" - poinformowała Głowacka.

Zakończenie wszystkich prac planowane jest do końca 2021 r.

Po zakończeniu modernizacji linii czas przejazdu koleją z Katowic do Wisły wyniesie ok. 100 minut, czyli o ok. 30 minut krócej niż przed remontem. "Składy pasażerskie nie tylko przyspieszą, ale będzie mogło kursować ich więcej" - zaznaczyła.

Efektem prac będzie poprawa kolejowego połączenia południa Polski z Beskidem Śląskim (fot. plk-sa.pl)
Efektem prac będzie poprawa kolejowego połączenia południa Polski z Beskidem Śląskim (fot. plk-sa.pl)

Katarzyna Głowacka przypomniała, że od 3 stycznia do 28 lutego nastąpiła przerwa w pracach modernizacyjnych na odcinku ze Skoczowa do Wisły, by zapewnić sprawny dojazd w góry. "Podróżni skorzystali z ponad 400 bezpośrednich pociągów. Czas podróży skrócił się nawet o 20 minut" - zaznaczyła.

Głowacka dodała, że dzięki wykonanym już pracom na odcinku z Chybia do Skoczowa, pasażerowie korzystają z nowego przystanku Skoczów Bajerki, przebudowanych peronów na stacjach Pierściec i Skoczów oraz na przystankach Chybie Mnich i Zaborze. Pociągi między Chybiem a Skoczowem jeżdżą po 14 km nowych torów wyposażonych w urządzenia sterowania. Przebudowano sieć trakcyjną i obiekty na odcinku Bronów - Skoczów, m.in. most na Wiśle w Skoczowie.

Równolegle trwają też prace na trasie z Goleszowa do Cieszyna. "Pasażerowie skorzystają z nowych przystanków. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się zyskają lepszy dostęp do pociągów dzięki przebudowie 23 peronów" - powiedziała Głowacka.

Przedstawicielka PKP PLK podkreśliła, że realizowany przez firmę projekt obejmuje wymianę w sumie ponad 50 km torów oraz sieci trakcyjnej. Montowane są nowe rozjazdy oraz urządzenia, które poprawią przepustowość linii. Poziom bezpieczeństwa zwiększą przebudowywane przejazdy kolejowo-drogowe i przejścia dla pieszych.

Powstaje także lokalne centrum sterowania w Skoczowie. To miejsce, z którego dyżurni ruchu wspierani przez nowoczesne systemy komputerowe, będą obsługiwali stacje Pierściec, Skoczów, Goleszów, Ustroń, Ustroń Polanę i Wisłę Uzdrowisko. Nowoczesne urządzenia zapewnią bezpieczniejsze i sprawniejsze podróże oraz przewóz ładunków.

Inwestycja za 460 mln zł jest współfinansowana z funduszy unijnych w ramach RPO województwa śląskiego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!