Partnerzy portalu

Ruszył ósmy sezon roweru miejskiego w Białymstoku

Ponad 570 rowerów w 58 stacjach można od czwartku (1 kwietnia) wypożyczać w Białymstoku i dwóch gminach ościennych, gdzie ruszył kolejny sezon roweru miejskiego BiKeR. Sezon potrwa do końca listopada.

BiKeR działa w Białymstoku od 2014 roku; ósmy sezon rozpoczął się w czwartek 1 kwietnia.

"Rower miejski się przyjął, świadczą o tym chociażby liczby (...): prawie 100 tys. użytkowników systemu, ponad 3 mln wypożyczeń" - mówił w czwartek na konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. Dodał, że białostoczanie chętnie korzystają z roweru do przemieszczania się po mieście.

System składa się z 58 stacji - 54 zlokalizowanych w mieście oraz po 2 w podbiałostockich gminach Choroszcz i Juchnowiec Kościelny. Do dyspozycji są 574 rowery. Rudnicki wymienił, że 50 pojazdów wyposażonych jest w foteliki dla dzieci, 10 rowerów typu tandem oraz 20 rowerków dla dzieci.

"Zachęcamy białostoczan do tego, żeby korzystali z tego środka przemieszczania się po mieście. Zależy nam na transporcie zbiorowym, na autobusach, ale też na rowerach" - powiedział Rudnicki.

System obsługuje firma Nextbike. Umowa z nią, która opiewa na blisko 9 mln zł, obowiązuje przez trzy lata do końca listopada 2022 roku.

W czwartek Straż Miejska rozdała rowerzystom odblaski, m.in. kamizelki, by być widocznym na rowerze.

Sezon BiKeRa trwa od 1 kwietnia do 30 listopada. Aby korzystać z roweru, trzeba się zarejestrować w systemie, a następnie wnieść opłatę wstępną, która wynosi 20 zł (wcześniej było to 10 zł, teraz jest to 20 zł: 10 zł bezzwrotna opłata inicjalna i 10 zł do wykorzystania na przejazdy). Od ubiegłego roku zmienił się też limit bezpłatnego czasu korzystania z roweru miejskiego; teraz wszyscy użytkownicy za darmo mogą korzystać przez pierwszych 25 minut (wcześniej było to 20 min). Mapa stacji, cennik i zasady korzystania z systemu dostępne są też na terminalach stacji rowerowej i stronie internetowej www.bikerbialystok.pl.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!