Partner portalu

Rząd planuje zlikwidować deficyt mieszkaniowy w ciągu 10 lat

Polska jest na jednym z ostatnich miejsc w UE, jeśli chodzi o ilość mieszkań na tysiąc mieszkańców. Wyznaczyliśmy sobie próg 10 lat, aby w tym czasie zlikwidować deficyt mieszkaniowy w Polsce - powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, komentując wchodzącą w w życie ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

• W ciągu 10 lat chcemy zlikwidować deficyt mieszkaniowy w Polsce - powiedział minister infrastruktury i budownictwa.

• Krajowy Zasób Nieruchomości nie będzie skupiał w swoich rękach tych nieruchomości, będzie posiadał informacje o nieruchomościach skarbu państwa, które można wykorzystać na cele mieszkaniowe - dodał.

• Zaznaczył, że mieszkania w ramach tego programu mają być budowane głównie na wynajem i na wynajem z dojściem do własności.

KZN ma był fundamentem program "Mieszkanie plus" i - jak mówił Adamczyk w radiowych "Sygnałach Dnia" - "animować budownictwo mieszkaniowe z wykorzystaniem olbrzymich nieruchomości skarbu państwa".

Budowane w ramach tego programu mieszkania mają być dedykowane tym, dodał, którzy obecnie nie mają zdolności kredytowej.

"Wyznaczyliśmy sobie próg 10 lat, aby w tym czasie zlikwidować deficyt mieszkaniowy w Polsce, bo przypomnę, że Polska jest na jednym z ostatnich miejsc w UE, jeśli chodzi o ilość mieszkań na tysiąc mieszkańców" - podkreślił minister.

KZN, jak przypomniał, ma gromadzić wiedzę o gruntach Skarbu Państwa, które mogą być przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe, będzie też występował do tych, którzy dziś tymi nieruchomościami zarządzają o ich przekazanie.

Czytaj też: Krajowy Zasób Nieruchomości nie będzie budował na terenach leśnych, ani ich sprzedawał

"Krajowy Zasób Nieruchomości, który już dziś powstaje, nie będzie skupiał w swoich rękach tych nieruchomości, będzie posiadał informacje o nieruchomościach skarbu państwa, które można wykorzystać na cele mieszkaniowe" - mówił Adamczyk.

Zaznaczył, że mieszkania w ramach tego programu mają być budowane głównie na wynajem i na wynajem "z dojściem do własności". Mają je budować deweloperzy, którzy będą stawać do przetargu i nabywać prawo wieczystego użytkowania określonych gruntów. Na nich będą budować mieszkania na wynajem, w których jednak czynsz będzie regulowany i nie będzie mógł przekraczać określonej kwoty - przypomniał minister.

Tym niemniej deweloperzy powinni być zainteresowani udziałem w tym programie, bo część budynków będą mogli wykorzystać na cele komercyjne. "To jest ta zachęta do tego, by współpracować z nami w realizacji tego programu" - powiedział Adamczyk.

Pytany był m.in. co z tymi, którzy wynajmą mieszkania w ramach tego programu, będą wpłacać dodatkowe kwoty w ramach "dojścia do własności", ale w pewnym momencie zrezygnują. "W takiej sytuacji najemca ma prawo zrezygnować i ma prawo odzyskać raty leasingowe, czyli pieniądze wpłacone na rzecz wykupu tego mieszkania" - odpowiedział Adamczyk. "Także gdy najemca stanie wobec kłopotów życiowych i nie będzie mógł regulować czynszu, czynsz będzie regulowany z tych kwot, które zostaną odłożone na wykup tego mieszkania" - dodał.

Minister potwierdził też, że jego resorcie trwają prace nad rozporządzeniem, określającym minimalną powierzchnię mieszkania na 25 metrów kwadratowych. "Musimy w sposób jednoznaczny określić wielkość mieszkania, to nie może być tak że w obrocie są mieszkania o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych" - zaznaczył Adamczyk.

Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości weszła w życie w poniedziałek, 11 września 2017 r. Na jej podstawie tworzony jest Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN), który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa, przeznaczając je pod budowę mieszkań o atrakcyjnym czynszu (jego wysokość będzie określana rozporządzeniem Rady Ministrów), w formule najmu lub najmu z opcją dojścia do własności.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!