Partner portalu
Rząd zapowiada, że w ciągu najbliższych tygodni przedstawi konkretne propozycje wsparcia Odnawialnych Źródeł Energii wraz z regulacjami prawnymi. Brak regulacji to przeszkoda i hamulec w ich rozwoju. Ale czy tylko? Polska ma wielki potencjał, a konkurencja nie śpi.
 • Posłanka Mirosława Nykiel pytana była m.in. o to, na ile posłowie są wdrożeni w temat "zielonej energii", czy "czują energię ukrytą w branży".
 • Dodała, że politycy wciąż podróżują po świecie, obserwują niektóre rozwiązania i zdobywają doświadczenia na forach czy seminariach.
 • Monika Morawiecka, prezes PGE Baltica, zapytana, czy ma poczucie, że obecne prawo daje w tej kwestii oparcie, jeśli chodzi o inwestycje w zakresie Zielonej Energii, podkreśliła, że nie zawsze chodzi o prawo.

 

Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej podkreślił, że ustawa odnawialna "cały czas się odnawia".

- To trochę spędza sen z oczu inwestorom, nie mniej branża OZE jest niezwykle dynamiczna, głównie ze względu na postęp - zauważył. - Tymczasem spadają koszty produkcji, a rosną turbiny i wytwarzane przez nie megawaty. Za tym muszą nastąpić regulacje, bo postęp zwyczajnie następuje - powiedział. Podkreślił, że potrzebne są też nowelizacje, bo w branży cały czas coś się przekształca.

- Zmiany w 2016 roku zatrzymały rozwój energetyki wiatrowej, jednak obecnie wracają one do gry. Wiem, że obecnie nowelizowana jest ustawa, pojawią się bardzo istotne i szczegółowe zmiany, elementy oczekiwane przez branżę, nie tylko wiatrową, ale całą branżę OZE - dodał.

Zwrócono też uwagę na potencjał Morskich Farm Wiatrowych. - Choć Bałtyk ma go dość sporo, to czy jest prawo pozwalające go wykorzystać? - pytano.

Czytaj też: GUS: w 2017 r. udział OZE w końcowym zużyciu energii spadł do 11 proc.

- Polska ma nie tylko potężny potencjał, ale i szansę, by stać się liderem w regionie - odpowiedział Gajowiecki. - Niestety, energetyka jest sektorem regulowanym, potrzebujemy dedykowanej ustawy, umożliwiającej rozwój. Taka regulacja jest właśnie tworzona przez Ministerstwo Energii, prace postępują i wiem, że do końca tego roku będzie zrealizowana. A są wielkie oczekiwania, bo bez nich sektor nie może się rozwinąć - dodał.

W dyskusji podkreślano, że najważniejsze, by morska branża wiatrowa miała systemy wsparcia.

Posłanka Mirosława Nykiel pytana była m.in. o to, na ile posłowie są wdrożeni w temat "zielonej energii", czy "czują energię ukrytą w branży".

- W komisjach pracują ludzie, którzy mają pojęcie, skończyli konkretne szkoły – powiedziała Nykiel.

Dodała, że politycy wciąż podróżują po świecie, obserwują niektóre rozwiązania i zdobywają doświadczenia na forach czy seminariach. - Problem jest taki - dodała - że technologie się zmieniają, a prawo, które powinno wyprzedzać, nie nadąża. - Problemem jest też tempo zmieniającego się prawa, grafiki głosowań zmieniają się codziennie, trudno jest nadążyć z przeczytaniem projektu, a co dopiero z jego dokładniejszym zrozumieniem – podkreśliła posłanka.

- Jest jeszcze taki problem, że jesteśmy w roku wyborczym, boję się, ze projekty choćby i najlepsze, nie zdążą być uchwalone, a dotychczasowa praca pójdzie na marne. I znów stracimy sporo czasu – dodała.

Monika Morawiecka, prezes PGE Baltica, zapytana, czy ma poczucie, że obecne prawo daje w tej kwestii oparcie, jeśli chodzi o inwestycje w zakresie Zielonej Energii, podkreśliła, że nie zawsze chodzi o prawo.

- Stabilności regulacyjnej nie będzie, ten obszar za szybko się zmienia, o wiele ważniejsze jest poczucie, że wizja rozwoju danego sektora się nie zmieni. Perspektywa długoterminowa. Tylko wtedy inwestorzy zaczną wykładać te wielkie kwoty. Nie mogą za dwa lata usłyszeć, że "teraz obierzemy inny kierunek". Wizja rozwoju w perspektywie długoterminowej. To jest najważniejsze - powiedziała.

Artykuł powstał podczas panelu "Zielona Energia w Europie" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

KOMENTARZE4

 • Jan-Ko 2019-05-19 15:52:53
  Do 70MA52: "Biegunka legislacyjna" - ładnie napisane. Niestety, efekty ładne nie są. No i temat śmierdzi. Stwierdzenie tym bardziej trafione.
 • 70MA52 2019-05-15 09:36:09
  "Problemem jest też tempo zmieniającego się prawa, grafiki głosowań zmieniają się codziennie, trudno jest nadążyć z przeczytaniem projektu, a co dopiero z jego dokładniejszym zrozumieniem – podkreśliła posłanka." Władza ta i inna ma biegunkę legislacyjną. Dosłownie. Tworząd gó#ni@ne prawo... pisane w noc na kolanie pod dyktando konkretnych firm albo grup nacisku... #PiS #PO #PSL itp  rozwiń
 • broni 2019-05-14 22:04:21
  Wszystkie dachy świata produkują energię z słońca. To motto dla nas wszystkich. Powodzenia przy dawaniu tych minimum 50% dotacji

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!