Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Rząd zdecyduje o zmianach w gospodarce odpadami

Uruchomienie od 1 stycznia 2019 roku elektronicznej bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarki odpadami, w skrócie BDO - to główna zmiana przewidziana projektem noweli ustawy o odpadach, jaką we wtorek ma zająć się rząd.

• BDO da możliwość elektronicznego obiegu dokumentów, ewidencji odpadów, dzięki czemu będzie można na bieżąco uzyskać informację na temat ilości zbieranych, transportowanych odpadów oraz miejsca ich przekazania lub przetwarzania.

• W bazie będą gromadzone informacje m.in. o: wprowadzanych do obiegu produktach w opakowaniach, olejach smarowych, oponach zużytym sprzęcie elektronicznym, bateriach i akumulatorach oraz odpadach z nich powstających.

Zdaniem autorów nowych przepisów, wprowadzenie BDO ma uszczelnić system i pomóc w walce z szarą strefą. Ma być to też dodatkowe narzędzie dla inspektorów środowiska.

W ocenie skutków regulacji do projektu wyjaśniono, że BDO da możliwość elektronicznego obiegu dokumentów, ewidencji odpadów, dzięki czemu będzie można na bieżąco uzyskać informację na temat ilości zbieranych, transportowanych odpadów oraz miejsca ich przekazania lub przetwarzania.

W bazie będą gromadzone informacje m.in. o: wprowadzanych do obiegu produktach w opakowaniach, olejach smarowych, oponach zużytym sprzęcie elektronicznym, bateriach i akumulatorach oraz odpadach z nich powstających. W BDO znajdą się również dane nt. osiąganych poziomach zbierania, odzysku i recyklingu.

Baza będzie też ewidencją odpadów, ponieważ będzie obejmować wszystkie podmioty zobowiązane do jej prowadzenia oraz będzie zawierać pełną informację na temat ich zagospodarowania.

Uszczelnieniu systemu ma pomóc też wprowadzenie "kart przyjęcia odpadów". Każdorazowo potwierdzać będzie ona przyjęcie odpadów komunalnych oraz ich masy. Zastąpi ona tzw. kartę zbiorczą, która była wypełniania raz w miesiącu.

KOMENTARZE4

  • Ordnung muss sein 2017-11-04 20:30:17
    Do w.potega@neostrada.pl: W dniu odbioru odpadu - właściciel mieszkania lub osoba przez niego upełnomocniona - podobnie jak w innych krajach UE musi być obecna przy odbiorze odpadów i podpisać wywozicielowi kartę przekazania domowych śmieci ze ścisłym rozbiciem na poszczególne kody odpadów ...  rozwiń
  • Bernhard Skiba 2017-10-30 11:34:41
    Założenia jak zawsze piękne tylko wdrożenie czy wykonanie będzie pozostawiało wiele do życzenia ?. Dopóki gminy nie zaczną współpracować z optymalizatorami procesów to skończy jakoś nie widzę światła w tunelu
  • w.potega@neostrada.pl 2017-10-17 10:17:05
    ,,Kartę przejęcia odpadów od mieszkańców" trzeba wprowadzić, jako podstawę dalszego dokumentowania.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!