Partnerzy portalu

Samorząd województwa dolnośląskiego przejął od PKP SA niemal 90 km linii kolejowych

  • PAP
  • 28 listopada 2019 - 15:49
Cztery linie kolejowe o łącznej długości niemal 90 km przejął od PKP SA samorząd województwa dolnośląskiego. Linie zostaną wyremontowane i wrócą na nie pociągi.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski (Bezpartyjni Samorządowcy) podczas konferencji prasowej podkreślił, że przejęcie kolejnych linii kolejowych to realizacja obietnic złożonych w kampanii wyborczej i przy podpisywaniu umowy koalicyjnej z PiS. "Założyliśmy, że przejmiemy od spółek kolejowych 22 odcinki linii kolejowych o łącznej długości 400 kilometrów" - mówił marszałek.

Dodał, że samorząd województwa chce, aby połączenia kolejowe były realizowane na jak największym obszarze województwa dolnośląskiego. "Dlatego przejmujemy linie zdegradowane, które są nieczynny, po to, by tam wróciła kolej" - mówił.

Wśród przekazanych w czwartek linii jest odcinek ze Złotoryi do Lwówka Śląskiego. "Ten odcinek po remoncie i po uruchomieniu odcinka należącego do PKP PLK z Legnicy do Złotoryi, umożliwi włącznie w obsługę transportową dwóch miast powiatowych - Złotoryi i Lwówka Śląskiego" - powiedział dziennikarzom radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Patryk Wild (Bezpartyjni Samorządowcy).

Kolejny fragment torów, który trafił pod zarząd województwa dolnośląskiego to odcinek od Kobierzyc, przez Niemczę do Piławy Górnej. "Dzięki temu powstanie ciąg aglomeracyjny o dużym potencjale turystycznym, biegnący przez Niemczę, Dzierżoniów, Bielawę, Srebrną Górę i kończący się w Radkowie" - mówił Wild.

Zarząd przejął też linię kolejową przebiegającą przez Miasto i Gminę Wałbrzych i przez Szczawno Zdrój, która nieczynny jest od lat 60. XX w. Przejęto też linię z Kondratowa do Strzelina.

Członek zarządu PKP SA Krzysztof Golubiewski podkreślił, że spółka pracuje nad przekazaniem samorządowi kolejnych 190 km linii kolejowych. "Dzięki temu powrócą na mapę połączeń kolejowych takie miejscowości, jak Ciepłowody, Karpacz, Kowary, Mirsk, Stonie Śląski, Radków czy Świerzawa" - mówił.

KOMENTARZE1

  • Tomi 2019-11-28 18:36:00
    Brawo chociaż jeden samorząd dąży do obudowy siatki połączeń regionalnych. Lubuskie rozebrało się chyba z każdej możliwie nieczynnej linii kolejowej. Wielkopolska niby coś chcę reaktywować ale słabo na dzień dzisiejszy. Kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie bez komentarza.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!