PARTNERZY PORTALU

Samorządowe inwestycje mieszkaniowe też bardzo zagrożone

Samorządowe inwestycje mieszkaniowe też bardzo zagrożone
Tak ma wyglądać osiedle planowane w ramach SIM w Boguchwale (fot. UMiG Boguchwała)

Inflacja, duży wzrost kosztów budowy i kredytów, sprawiają, że mogą nie wypalić planowane inwestycje mieszkaniowe samorządów w ramach Społecznych Inwestycji Mieszkaniowych. Dlatego ma powstać fundusz gwarancji kredytowych dla tych inwestycji.
  • Dotychczas w ramach rządowego programu Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) powstało 30 spółek. Przystąpiło do nich ponad 350 gmin (udziałowcem każdej z nich jest też Krajowy Zasób Nieruchomości). Łącznie mają one wybudować prawie 30 tys. mieszkań.
  • Pierwsze budowy tych spółek miały ruszyć już latem tego roku. Niestety, wzrost kosztów budowy i stóp procentowych sprawił, że inwestycje w ramach SIM mogą nie wypalić.
  • Ma zapobiec temu utworzenie państwowego funduszu gwarancji kredytowych dla tych inwestycji, co znacząco obniżyłoby koszt zaciąganych na nie kredytów.

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to następca niezbyt udanego programu Mieszkanie Plus. SIM-y mają bowiem na celu budowę mieszkań o umiarkowanym, niższym od rynkowego czynszu dla osób, które nie są w stanie kupić sobie mieszkania na kredyt. Zakładają też, że te mieszkania będzie można wykupić na własność (bez brania kredytu - wykup ma być rozłożony na wiele lat i wliczony w stawkę czynszu).

Czytaj też: Może powstać 10 tys. dodatkowych mieszkań rocznie

Dotąd wszystko zapowiadało się bardzo optymistycznie. Zainteresowanie samorządów programem Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (uruchomionym w zeszłym roku) szybko rosło i przystępowało do niego coraz więcej samorządów.

Budową mieszkań w ramach SIM mają zajmować się spółki zakładane przez samorządy i Krajowy Zasobem Nieruchomości, który aportem wnosi do nich grunt pod budowę. Gminy, które przystępują do takich spółek, otrzymują na ich utworzenie po 3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.

Mogą też z tego samego źródła otrzymać jeszcze dwa granty: jeden w wysokości do 10 proc. wartości inwestycji - na uzbrojenie terenu; drugi - pokrywający do 35 proc. kosztów samej budowy. Oprócz tego 20 proc. związanych z nią wydatków mają pokryć przyszli lokatorzy mieszkań budowanych w ramach SIM - w formie tzw. opłaty partycypacyjnej (funkcjonuje to w zbliżony sposób, jak w modelu towarzystw budownictwa społecznego). Resztę kosztów budowy miał pokryć kredyt.

Zainteresowanych setki gmin

Te warunki wydawały się na tyle atrakcyjne, że coraz więcej samorządów decydowało się na utworzenie spółki w ramach SIM. Dotychczas powstało takich spółek 30, z udziałem aż 350 gmin. Łącznie mają one wybudować prawie 30 tys. mieszkań.

Ostatni duży wzrost kosztów budów i stóp procentowych (a więc i kredytów) zaczął jednak wywracać te plany do góry nogami. Nieaktualne stały się dotychczasowe kosztorysy inwestycji i oparte o nie biznesplany tych przedsięwzięć.

- Chcąc utrzymać niższy od rynkowego czynsz w mieszkaniach planowanych w ramach SIM, potrzebny jest tani kredyt na ich budowę - mówi Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości. - Ale kredyt dziś nie jest tani. Poza tym każda ze spółek SIM jest swego rodzaju start-upem, nie ma historii kredytowej, co też nie sprzyja uzyskaniu kredytu na korzystnych warunkach.

W tej sytuacji KZN zaproponował utworzenie państwowego funduszu gwarancji kredytowych dla inwestycji mieszkaniowych realizowanych przez te spółki. Gwarancje obniżyłyby bowiem znacząco koszt kredytów zaciąganych na inwestycje w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. - Bez takiego funduszu nie będziemy w stanie zrealizować tych inwestycji - przekonuje Arkadiusz Urban.

KZN prowadzi już na ten temat rozmowy z przedstawicielami rządu. I rząd powinien zgodzić się na utworzenie tego typu funduszu gwarancyjnego dla spółek SIM. Ale decyzji w tej sprawie jeszcze nie podjął.

Czytaj także: Nowy pomysł Polskiego Funduszu Rozwoju na wsparcie inwestycji komunalnych

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!