Partnerzy portalu

Samorządowi pracownicy chcą podwyżek. Warszawę czeka porządkowy chaos?

  • PAP/AKC
  • Opublikowano: 13 lipca 2022 - 14:55
W środę (13 lipca) przed budynkiem stołecznego ratusza odbył się strajk pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Związkowcy postulowali o podwyżkę wynagrodzeń. Jak podkreślił przewodniczący NSZZ "Solidarność" przy MPO Waldemar Wolski, rozmowy z zarządem utkwiły w martwym punkcie, a brak porozumienia może skutkować zaprzestaniem odbioru śmieci. W Warszawie strajkują też strażnicy miejscy, którzy nie wyjechali na stołeczne ulice.
  • Po godz. 10 w środę grupa kilkudziesięciu pracowników MPO pojawiła się przed bramą stołecznego ratusza.
  • Związkowcy zebrali się, by zademonstrować swoje postulaty. "Protest dotyczył spraw płacowo-organizacyjnych. Chodzi o podwyżkę wynagrodzeń" - tłumaczy Waldemar Wolski.
  • Podwyżek oczekują też funkcjonariusze stołecznej straży miejskiej.
  • Podobnych akcji przybywa też w innych samorządach. Protesty i strajki płacowe odbywają się też w Kołobrzegu, Łodzi, Gdyni, Lublinie czy Bydgoszczy.

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" przy warszawskim MPO zaznacza, że negocjacje z prezesem zarządu MPO Zdzisławem Gawlikiem, "utkwiły w martwym punkcie". Podkreślił, że podejmując negocjacje związkowcy byli gotowi pójść na kompromisy.

"Na początku postulowaliśmy podwyżkę dla wszystkich pracowników w wysokości 1000 zł brutto, w tej chwili stanęliśmy na 500 zł netto. Strona pracodawcy daje 500 zł brutto" - powiedział.

"Jesteśmy przyparci do muru, bo albo się zgodzimy na to, co proponuje pracodawca, albo porozumienia nie ma" - ocenił Wolski.

Związkowcy rozczarowani brakiem efektów dialogu z zarządem przygotowali petycję do prezydenta m.st. Warszawy, którą złożyli w biurze podawczym z prośbą o spotkanie. Strajkujący mieli nadzieję, że prezydent stolicy spotka się z nimi.

"Niestety, żaden z urzędników nie wyszedł do nas" - wskazał Wolski.

Czytaj też: Kołobrzescy kierowcy w sporze zbiorowym ze spółką miejską. Już protestują

Polska Agencja Prasowa zadała pytanie, czy w ramach kontynuacji strajku pracownicy MPO przestaną odbierać śmieci w mieście. "Jeżeli negocjacje nie przyniosą żądanych efektów i nie porozumiemy się, to istnieje niebezpieczeństwo strajku głównego i niestety, nie będziemy odbierać odpadów" - zapowiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" przy MPO.

Podkreślił przy tym, że takie rozwiązanie biorą pod uwagę, ale "my tego nie chcemy zrobić" - wskazał. Dodał, że było by to szkodliwe dla mieszkańców Warszawy, którzy "niczemu nie są winni".

"Nie widzimy możliwości porozumienia się z pracodawcą. Mamy nadzieję, że prezydent miasta Rafał Trzaskowski podejmie odpowiednie kroki i będzie chciał się z nami spotkać" - podkreślił Wolski.

Strażnicy aktywni, ale inaczej

Podwyżek wynagrodzenia chcą też stołeczni strażnicy miejscy. Protestują, nie jeżdżąc samochodami, przez co wydłuża się czas podjęcia interwencji. Protest rozpoczął się w środę, 13 lipca i ma potrwać do wtorku, 26 lipca.

"Z 69 patroli zmotoryzowanych, dzisiaj na miasto wyjechały 42 załogi" - przekazała komendant straży, Magdalena Ejsmont. "Reszta strażników wyszła na patrole pieszo" - dodała.

"Na chwilę obecną mamy sytuację pod kontrolą, realizujemy swoje działania" - podkreśliła.

Komendant przekazała, że podjęła rozmowy ze związkami zawodowymi, odbyły się dwa spotkania. "Umówiliśmy się, że będziemy się spotykać raz w miesiącu" - dodała.

Ejsmont zaznaczyła, że nieprawdą jest, że nie było podwyżek w Straży Miejskiej od wielu lat.

"Od 1 stycznia tego roku pracownicy Straży Miejskiej dostali średnio 1050 zł podwyżki, a 1 października 2021 roku na najniższych stanowiskach strażniczych, średnio 1300 zł podwyżki" - podkreśliła, dodając, że będzie podejmowała rozmowy, żeby wynagrodzenia pracownikom były podwyższone.

Stołeczni strażnicy miejscy protestują, nie jeżdżąc samochodami (fot. strazmiejska.waw.pl)
Stołeczni strażnicy miejscy protestują, nie jeżdżąc samochodami (fot. strazmiejska.waw.pl)

W związku z brakiem porozumienia w sprawie wzrostu wynagrodzeń, decyzję o podpisaniu protokołu rozbieżności, kończąc tym samym kolejny etap rozwiązywania sporów zbiorowych, podjęły związki zawodowe Miejskich Zakładów Autobusowych. Następnym krokiem będzie przeprowadzenie referendum strajkowego wśród pracowników.

Jak przekazali związkowcy, 4 lipca br. odbyło się spotkanie z sekretarzem miasta Włodzimierzem Karpińskim, na którym nie padły żadne konkretne propozycje odnośnie podwyżki wynagrodzeń.

"Sekretarz mówił o możliwym wzroście wynagrodzeń od września 2022 roku o 250 do 350 złotych brutto. Wysokość możliwego wzrostu jest uzależniona od dynamicznie rozwijającej się sytuacji finansowej miasta - napisali związkowcy. - My, w październiku postulowaliśmy o 500 złotych brutto - przypomnieli.

Zaznaczyli, że frustracja wśród członków załogi jest bardzo duża, o czym może świadczyć liczba zwalniających się pracowników.

Nie tylko Warszawa

Protesty i strajki związane z oczekiwaniami wzrostu płac odbywają się też w innych samorządach. W łodzi pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej protestują od 26 kwietnia. Domagają się m.in. podwyżek płac i poprawy warunków pracy. W lipcu rozpoczęli protesty w centrum Łodzi utrudniając przejazd aut i komunikacji miejskiej.

Przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Socjalnych Sylwester Tonderys wskazuje, że  łódzki pracownik socjalny zarabia średnio ok. 3 tys. zł. brutto. Na 900 osób zatrudnionych w łódzkim MOPS tylko niecałe 300 osób to pracownicy socjalni.

Lider związków zawodowych w MOPS zapewnił, że strajk pracowników socjalnych w Łodzi będzie kontynuowany.

Czytaj też: Coraz ostrzejszy spór między pracownikami urzędu Olsztyna, a kierownictwem

W poniedziałek, 4 lipca,  kilkudziesięciu pracowników domów pomocy społecznej manifestowało przed ratuszem i starostwem w Lublinie, domagając się poprawy warunków pracy i płacy. 

Przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność" Domów Pomocy Społecznej Małgorzata Guz powiedziała mediom, że protestujący domagają się 1000 zł podwyżki, wzrostu średniej płacy w DPS-ach do kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej oraz zrównania płacy pracowników medycznych zatrudnionych w DPS z wynagrodzeniami w służbie zdrowia. "Nasza płaca oscyluje cały czas na granicy najniższej krajowej" - przekonywała Guz.

Gorąco w transporcie zbiorowym

Tegoroczne lato zapowiada się gorąco także w innych samorządach. Coraz bardziej napięta staje się sytuacja w miejskich spółkach komunikacyjnych. W poniedziałek 11 lipca 2022 r. Związek Zawodowy Kierowców Związkowa Alternatywa, działający w spółce Komunikacja Miejska w Kołobrzegu, poinformował o wejściu w spór zbiorowy z pracodawcą i rozpoczęciu działań protestacyjnych. To wynik braku porozumienia w sprawie podwyżek wynagrodzeń.

Związek postuluje, by od lipca br. wynagrodzenie zasadnicze wynosiło 17,92 zł za godzinę plus 25 proc. tej kwoty, a od stycznia 2023 r. była to minimalna stawka godzinowa powiększona o 50 proc.

Jeśli nie dojdzie do porozumienia, związek planuje rozpoczęcie akcji strajkowej 21 lipca.

W związku ze sporem w Kołobrzegu dochodzić będzie do opóźnień autobusów, a także wypadania losowych kursów (Fot. km.kolobrzeg.pl)
W związku ze sporem w Kołobrzegu dochodzić będzie do opóźnień autobusów, a także wypadania losowych kursów (Fot. km.kolobrzeg.pl)

Od 24 czerwca do trwał strajk pracowników Miejskiego Zakładu Komunikacji w Bydgoszczy. 7 lipca tutejszy magistrat poinformował o zakończeniu strajku i przywróceniu z dniem następnym wszystkich stałych linii autobusowych i tramwajowych.

Czytaj też: Związki działające w ZUS zostaną zaproszone do negocjacji płacowych

Kierowcy zgodzili się wrócić na trasy, żeby nie paraliżować komunikacji publicznej w mieście, chociaż nie są do końca pewni czy faktycznie podwyżki w końcu otrzymają. Zapowiadają, że będą walczyć dalej.

O wyższe pensje w związku z szalejącą inflacją postanowili zawalczyć także związkowcy z komunalnych spółek przewozowych z Gdyni. Mimo to komunikacja miejska w mieście działa normalnie, wszystkie kursy są wykonywane planowo.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!