Samorządy apelują do premiera: Budowa elektrowni jądrowej to ogromne wyzwanie

- Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce będzie ogromnym wyzwaniem infrastrukturalnym, logistycznym, a także społecznym - powiedział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
- To nie jest sama budowa obiektów energetycznych, ale także infrastruktury towarzyszącej, która w znaczący sposób zmieni gospodarkę przestrzenną naszego województwa, będzie głęboko ingerować w stan środowiska naturalnego, ale czekają nas także poważne zmiany społeczne - zaznaczył.
- Chcielibyśmy zwrócić uwagę rządowi, że samorządy są gotowe do dialogu. Chcielibyśmy, żeby ten dialog miał charakter partnerski. Żebyśmy mogli dyskutować o najważniejszych sprawach, które dotyczą tej części województwa pomorskiego - dodał.
Samorządowcy opracowali memorandum w sprawie budowy elektrowni jądrowej
Samorządowcy z Pomorza opracowali memorandum w związku z planowaną budową elektrowni jądrowej. O przekazaniu memorandum rządowi samorządowcy poinformowali podczas konferencji prasowej w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.
Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wyjaśnił, że memorandum zostało podpisane przez 26 jednostek samorządu terytorialnego, tj. samorząd województwa pomorskiego, trzy powiaty oraz 22 gminy z terenu województwa.
Budowa elektrowni atomowej to ogromne wyzwanie infrastrukturalne, logistyczne i społeczne
"Pomorskie samorządy z otwartością podchodzą do perspektyw nowych inwestycji energetycznych w naszym regionie oraz respektują kompetencje rządu Rzeczypospolitej Polskiej w podejmowaniu decyzji w zakresie strategicznych inwestycji. Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce będzie ogromnym wyzwaniem infrastrukturalnym, logistycznym, a także społecznym. To nie jest sama budowa obiektów energetycznych, ale także infrastruktury towarzyszącej, która w znaczący sposób zmieni gospodarkę przestrzenną w tej części naszego województwa, będzie głęboko ingerować w stan środowiska naturalnego, ale czekają nas także poważne zmiany społeczne" - mówił.
"Dziś wspólnie przekazujemy ten dokument na ręce Pana premiera Mateusza Morawieckiego, wzywając jednocześnie do rozpoczęcia kompleksowego dialogu na temat przygotowania i przeprowadzenia procesu inwestycyjnego związanego z budową na Pomorzu pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Ten dokument jest przekazywany również innym osobom, które bezpośrednio odpowiadają za realizację rządowego programu. Otrzyma ten dokument m.in. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, a także inwestor, czyli spółka Polskie Elektrownie Jądrowe" - wskazał marszałek Struk.
Samorządy apelują o dialog ws. budowy elektrowni atomowej w Polsce
"Chcielibyśmy zwrócić uwagę polskiemu rządowi, że w tej sprawie samorządy są gotowe do dialogu. Chcielibyśmy, żeby ten dialog miał charakter partnerski. Żebyśmy mogli dyskutować o najważniejszych sprawach, które dotyczą tej części województwa pomorskiego" - dodał.
Działania wskazane w memorandum podzielone zostały na pięć działów: dostępność transportowa, rozwój gospodarczy, edukacja i rozwój zasobów ludzkich, warunki życia i atrakcyjność osiedleńcza, a także infrastruktura elektroenergetyczna.
Pod dokumentem oprócz marszałka województwa pomorskiego podpisali się wójtowie gmin Łęczyce, Luzino, Choczewo, Linia, Wejherowo, Szemud, Gniewino, Krokowa, Kosakowo, Puck, Nowa Wieś Lęborska, Wicko, Jastarnia, a także prezydenci i burmistrzowie Rumi, Wejherowa, Redy, Pucka, Władysławowa, Helu, Łeba, Cewice, Lębork oraz starości Pucka, Wejherowa, Lęborka.
Czy Polaków będzie stać na mieszkania? Zobacz najnowszą debatę
-
Wiesiu
2023-05-17 16:55:00
Projekt jest bardzo źle prowadzony i mocno nieprzygotowany. Spółka PEJ odpowiedzialna za projekt to obraz nędzy i rozpaczy. Zaciąg ludzi Naimskiego z gazsystemu, którzy myślą że budują elektrownię. Wszystko chcą przerzucić na Amerykanów a sami będą tylko obstawiać się zewnętrzny konsultantami i dora... rozwiń
-
zgryźliwy
2023-05-11 09:38:56
A z zasmoleniem całego wybrzeża wiatrakami samorządy nie mają problemu? Że nie wspomnę o fantastach opowiadających o wybetonowaniu klifów elektrowniami sz.cz.pomp, albo obłożeniu plaż elektrowniami pływowymi... Co w ogóle samorządy mają do atomu, to budowa państwowa. Zwykle gminy z atomem dostają ta... rozwiń
-
malek
2023-05-11 08:43:10
To oczywiste, że takie inwestycje muszą mieć poparcie lokalnych społeczności, a ludzie chcą poznać konkretne plany i zamierzenia. Budowa takiej elektrowni wymaga inwestycji infrastrukturalnych, więc nic dziwnego, że samorządowcy pytają. Na przykład: we Flamanville został rozbudowany lokalny porcik, ... rozwiń