Partnerzy portalu

Samorządy apelują do premiera: Budowa elektrowni jądrowej to ogromne wyzwanie

Samorządowcy z Pomorza opracowali memorandum w sprawie rządowego programu dla powiatu lęborskiego, wejherowskiego i puckiego w związku z planowaną budową elektrowni jądrowej. Apelują w nim do premiera Mateusza Morawieckiego o dialog na temat przygotowania procesu inwestycyjnego.
 • Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce będzie ogromnym wyzwaniem infrastrukturalnym, logistycznym, a także społecznym - powiedział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
 • To nie jest sama budowa obiektów energetycznych, ale także infrastruktury towarzyszącej, która w znaczący sposób zmieni gospodarkę przestrzenną naszego województwa, będzie głęboko ingerować w stan środowiska naturalnego, ale czekają nas także poważne zmiany społeczne - zaznaczył.
 • Chcielibyśmy zwrócić uwagę rządowi, że samorządy są gotowe do dialogu. Chcielibyśmy, żeby ten dialog miał charakter partnerski. Żebyśmy mogli dyskutować o najważniejszych sprawach, które dotyczą tej części województwa pomorskiego - dodał.

Samorządowcy opracowali memorandum w sprawie budowy elektrowni jądrowej

Samorządowcy z Pomorza opracowali memorandum w związku z planowaną budową elektrowni jądrowej. O przekazaniu memorandum rządowi samorządowcy poinformowali podczas konferencji prasowej w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wyjaśnił, że memorandum zostało podpisane przez 26 jednostek samorządu terytorialnego, tj. samorząd województwa pomorskiego, trzy powiaty oraz 22 gminy z terenu województwa.

Budowa elektrowni atomowej to ogromne wyzwanie infrastrukturalne, logistyczne i społeczne

"Pomorskie samorządy z otwartością podchodzą do perspektyw nowych inwestycji energetycznych w naszym regionie oraz respektują kompetencje rządu Rzeczypospolitej Polskiej w podejmowaniu decyzji w zakresie strategicznych inwestycji. Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce będzie ogromnym wyzwaniem infrastrukturalnym, logistycznym, a także społecznym. To nie jest sama budowa obiektów energetycznych, ale także infrastruktury towarzyszącej, która w znaczący sposób zmieni gospodarkę przestrzenną w tej części naszego województwa, będzie głęboko ingerować w stan środowiska naturalnego, ale czekają nas także poważne zmiany społeczne" - mówił.

"Dziś wspólnie przekazujemy ten dokument na ręce Pana premiera Mateusza Morawieckiego, wzywając jednocześnie do rozpoczęcia kompleksowego dialogu na temat przygotowania i przeprowadzenia procesu inwestycyjnego związanego z budową na Pomorzu pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Ten dokument jest przekazywany również innym osobom, które bezpośrednio odpowiadają za realizację rządowego programu. Otrzyma ten dokument m.in. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, a także inwestor, czyli spółka Polskie Elektrownie Jądrowe" - wskazał marszałek Struk.

Samorządy apelują o dialog ws. budowy elektrowni atomowej w Polsce

"Chcielibyśmy zwrócić uwagę polskiemu rządowi, że w tej sprawie samorządy są gotowe do dialogu. Chcielibyśmy, żeby ten dialog miał charakter partnerski. Żebyśmy mogli dyskutować o najważniejszych sprawach, które dotyczą tej części województwa pomorskiego" - dodał.

Działania wskazane w memorandum podzielone zostały na pięć działów: dostępność transportowa, rozwój gospodarczy, edukacja i rozwój zasobów ludzkich, warunki życia i atrakcyjność osiedleńcza, a także infrastruktura elektroenergetyczna.

Pod dokumentem oprócz marszałka województwa pomorskiego podpisali się wójtowie gmin Łęczyce, Luzino, Choczewo, Linia, Wejherowo, Szemud, Gniewino, Krokowa, Kosakowo, Puck, Nowa Wieś Lęborska, Wicko, Jastarnia, a także prezydenci i burmistrzowie Rumi, Wejherowa, Redy, Pucka, Władysławowa, Helu, Łeba, Cewice, Lębork oraz starości Pucka, Wejherowa, Lęborka.

 

KOMENTARZE3

 • Wiesiu 2023-05-17 16:55:00
  Projekt jest bardzo źle prowadzony i mocno nieprzygotowany. Spółka PEJ odpowiedzialna za projekt to obraz nędzy i rozpaczy. Zaciąg ludzi Naimskiego z gazsystemu, którzy myślą że budują elektrownię. Wszystko chcą przerzucić na Amerykanów a sami będą tylko obstawiać się zewnętrzny konsultantami i dora...dcami. Nie będzie żadnego offsetu i polskie firmy załapią się wyłącznie na dowóz piccy. Czesi ostro negocjują udział ich firm w projekcie a nasi pod dyktando Wojtka sama. Ostatnio Biznes Center Club wystosował apel w sprawie konieczności zachowania przejrzystości działań.  rozwiń
 • zgryźliwy 2023-05-11 09:38:56
  A z zasmoleniem całego wybrzeża wiatrakami samorządy nie mają problemu? Że nie wspomnę o fantastach opowiadających o wybetonowaniu klifów elektrowniami sz.cz.pomp, albo obłożeniu plaż elektrowniami pływowymi... Co w ogóle samorządy mają do atomu, to budowa państwowa. Zwykle gminy z atomem dostają ta...ki poziom przekupstwa legalnego, że nie nadążają z przerobem środków, wyglądają, jak polakierowane cukierki.  rozwiń
 • malek 2023-05-11 08:43:10
  To oczywiste, że takie inwestycje muszą mieć poparcie lokalnych społeczności, a ludzie chcą poznać konkretne plany i zamierzenia. Budowa takiej elektrowni wymaga inwestycji infrastrukturalnych, więc nic dziwnego, że samorządowcy pytają. Na przykład: we Flamanville został rozbudowany lokalny porcik, ...bo w związku z budową reaktora EPR przewidywano konieczność umożliwienia transportu drogą morską. Teraz jest tam ładna marina. Kiedy budowano elektrownię jądrową Shoreham na Long Island, jednym z elementów mających na celu zdobycie wsparcia lokalnych mieszkańców było uruchomienie tam bardzo dobrej szkoły oraz nowoczesnego i dobrze wyposażonego szpitala. Poparcia nie załatwi się samymi decyzjami administracyjnymi.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!