Partnerzy portalu

Samorządy łączą siły, by przywrócić niemal 70 nierentownych połączeń

Samorządy powiatu jarosławskiego, lubaczowskiego i przeworskiego złożyły wniosek o dofinansowanie przywrócenia niemal 70 nierentownych połączeń autobusowych. Kwota dotacji z rządowego funduszu rozwoju przewozów autobusowych miałaby wynieść 1 mln zł.

Jak poinformował starostwa jarosławski Tadeusz Chrzan, dzięki dotacji należący do starostwa przewoźnik - PKS Jarosław - nie będzie musiał z własnego budżetu opłacać nierentowanych kursów. "Przedsiębiorstwo będzie mogło zaplanować m.in. zakup nowych autobusów" - dodał.

Na złożenie wniosku zdecydowały się wspólnie powiaty jarosławski, lubaczowski i przeworski. PKS Jarosław obsługuje również publiczne linie komunikacyjne w powiecie bieszczadzkim.

Chrzan podkreślił, że wniosek dotyczy 67 połączeń. "Chcemy uniknąć wykluczenia komunikacyjnego tych miejscowości, którym to realnie groziło. Myślimy nie tylko o osobach starszych czy tych wszystkich, które chcą w mieście powiatowym załatwić swoje sprawy, ale także o młodzieży szkół średnich, którą trzeba bezpiecznie dowieźć do szkoły i potem odwieźć do domu" - zaznaczył starosta.

Zobacz też: Rząd obiecuje reaktywację PKS-ów

Przywrócone połączenia mają ruszyć 1 września.

Z funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej dofinansowywane będzie przywracanie lokalnych połączeń autobusowych. Dofinansowanie ma dotyczyć linii komunikacyjnych niefunkcjonujących od co najmniej 3 miesięcy przed wejściem w życie ustawy i na które umowa o świadczenie usług dotyczących publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po jej wejściu w życie.

W tym roku do samorządów w całej Polsce trafi 300 mln zł na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym, w następnych latach po 800 mln zł.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!