Partnerzy portalu

Samorządy mają problem. Nadal naruszają dyrektywę ściekową

Samorządy regularnie zabierają dywidendę z podmiotów wodno-kanalizacyjnych zamiast przeznaczać te środki na konieczne inwestycje w oczyszczanie ścieków - zaznaczyła szefowa MKiŚ Anny Moskwy. Podkreśliła, że duże miasta nadal naruszają unijną dyrektywę ściekową.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa odniosła się do wpisu posłanki Lewicy Beaty Maciejewskiej, która zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego i szefowej MKiŚ o wsparcie samorządów w kwestii oczyszczania ścieków.

"Czy zatoniemy w ściekach!? Samorządy mają problem z ich oczyszczaniem - brakuje środków. Takie sygnały docierają z Czarnego, z Przodkowa i wielu innych miejsc" - napisała posłanka Maciejewska.

Anna Moskwa w odpowiedzi podkreśliła, że w ostatnich latach samorządom przekazano 80 mld zł na inwestycje związane z gospodarką wodno-ściekową. "Dodatkowo projekty Polskiego Ładu finansowały projekty do 95 proc. w szybkiej ścieżce" - podkreśliła.

"Apelujemy o odpowiedzialność samorządów, regularnie zabierana jest przez samorządy dywidenda z podmiotów wod.kan. Te środki powinny być przeznaczone na inwestycje. Apelujemy szczególnie do dużych aglomeracji o odpowiedzialność i zadbanie o środowisko i odpowiednią jakość oczyszczania ścieków. Niestety polskie duże miasta są wciąż liderami europejskiej listy aglomeracji z naruszeniem dyrektywy ściekowej" - napisała minister klimatu i środowiska.

 

KOMENTARZE1

  • Kazik 2023-04-01 20:29:33
    Skoro dotychczas nie zatonęliśmy w ściekacch, to już nie zatoniemy. Od lat ścieki nielegalnie odprowadzane są do rzek , najczęściej z budynków, które należą do gmin i są przez nie zarządzane. Gminy ograniczają wywóz nieczystości ze zbiorników do tymczasowego gromadzenia nieczystości płynnych, ponie...waż oszczędzają kasę na inne, na pewno mniej ważne sprawy, np. festyny. Włodarze są tak nieodpowiedzialni, że absolutnie się tym nie przejmują, gdzie popłyną ścieki.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!