Partner portalu

PARTNER SERWISU

- Innowacyjne projekty służące m.in. ograniczaniu niskiej emisji, mogą mieć wiele aspektów finansowania i wymagają poświęcenia im sporo czasu. Władzom lokalnym trzeba w tym pomagać, żeby łatwiej było im zrozumieć jak przygotować te inwestycje i jak uzyskać fundusze - mówi Thierry Deschaux, dyrektor generalny grupy Dalkia w Polsce. To właśnie francuskie przedsiębiorstwo energetyczne, jest autorem pierwszej w Polsce energomodernizacji w formule partnerstwa publiczno - prywatnego. Chodzi o inwestycję na osiedlu Juliusz w Sosnowcu.

- W Sosnowcu, podłączyliśmy do sieci ciepłowniczej 22 budynki mieszkalne i żłobek. Po roku, możemy śmiało mówić o wielkim sukcesie. Zużycie energii jest nawet mniejsze, niż początkowo oczekiwaliśmy. Zadowoleni są też mieszkańcy, bo efekt to nie tylko oszczędność energetyczna, ale także oszczędność pieniężna właśnie dla nich - mówi Thierry Deschaux, dyrektor generalny grupy Dalkia w Polsce.

W 2018 r. zakończyła się inwestycja w Sosnowcu, której założeniem była poprawa efektywności energetycznej budynków komunalnych. Do każdego z 500 mieszkań(w 22 budynkach) doprowadzono sieć ciepłowniczą i instalację ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu zlikwidowano prawie 1 tys. pieców węglowych. Wpłynęło to na obniżenie emisję pyłów o około 81 ton rocznie, a emisja dwutlenku węgla spadła o 8 tys. ton.

Jak dodaje Thierry Deschaux, to nie koniec inwestycji w Polsce. Grupa działa już m.in. w Gdyni, gdzie wprowadzono monitoring zużycia energii w 800 budynkach komunalnych. Dzięki temu, gmina może lepiej "pilnować" zużycia energii o planować działania polepszające efektywność energetyczną. Ponadto Dalkia podpisała umowę o współpracy z spółką komunalną Beskid Żywiec.

- Samorządy są otwarte na innowacyjne rozwiązania w zakresie poprawy efektywności energetycznej. Takie działania są jednak skomplikowane m.in. pod kątem zdefiniowania potrzeb w danej lokalizacji. W samym Sosnowcu zaczynaliśmy naszą pracę na rok przed rozpoczęciem prac budowlanych - mówi Thierry Deschaux - To zawsze wymaga czasu a władzom lokalnym trzeba pomagać w zrozumieniu jak przygotować takie inwestycje i skąd zdobyć fundusze - dodaje.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!