Partnerzy portalu

Ścieki pod lepszą kontrolą. Ruszają badania stacji zlewnych w całym kraju

Rozpoczyna się weryfikacja stacji zlewnych na terenie całej Polski. Analiza będzie przeprowadzana we wszystkich oczyszczalniach i przedsiębiorstwach wod.-kan. Ma zidentyfikować problemy stacji, a finalnie uszczelnić system ściekowy, co z kolei ma poprawić stan środowiska.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Firma Ścieki Polskie oraz Bank Gospodarstwa Krajowego przeprowadzą badanie stanu zaawansowania technologicznego stacji zlewnych na terenie całej Polski. To pierwsza tego typu weryfikacja w kraju.
  • Projekt ma usprawnić kontrolę i ewidencję nieczystości dowożonych taborem asenizacyjnym.
  • Badanie stanu technicznego stacji zlewnych pozwoli na wytypowanie tej, która zostanie poddana modelowej modernizacji.

Projekt ma pomóc polskim oczyszczalniom usprawnić kontrolę w tym zakresie. Brak odpowiedniej ewidencji nieczystości dowożonych taborem asenizacyjnym może skutkować niespełnieniem wymagań najnowszego prawodawstwa krajowego oraz regulacji unijnych.

Zapóźnione oczyszczalnie nie wiedzą, ile i jakich ścieków przyjmują

- Działając w obszarze ścieków dowożonych, zdajemy sobie sprawę jak istotną rolę w obiegu ścieków pełni stacja zlewna. Z naszych obserwacji wynika, że w Polsce są oczyszczalnie, które borykają się z zapóźnieniami technologicznymi w tym zakresie. Dlatego kluczowym elementem ogólnopolskiego badania zlewni jest uświadomienie, jak rozwój technologiczny wpływa na poprawne funkcjonowanie samej stacji zlewnej oraz całego obiegu ścieków dowożonych do oczyszczalni - mówi Wojciech Witowski, prezes firmy Ścieki Polskie.

Pierwszym etapem badania jest rozesłanie ankiet do wszystkich oczyszczalni i przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w kraju. Ich wyniki posłużą do przygotowania raportu, który pokaże  poziom zaawansowania technologicznego stacji zlewnych w Polsce.

Partnerami merytorycznymi projektu jest Stowarzyszenie Instytut Edukacji Środowiskowej oraz idea 3W: woda, wodór, węgiel - inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego, której jednym z obszarów zainteresowań jest woda.

- Woda jest podstawowym elementem definiującym życie i jego bogactwo na danym obszarze. Dbałość o jej czystość i właściwe wykorzystanie pomoże uchronić nas przed deficytem, a w konsekwencji obniżeniem jakości naszego życia. System oczyszczania wody jest uzależniony od jego elementów składowych, dlatego badanie punktów zlewnych jest kluczowe, aby usprawnić przy pomocy nowoczesnych technologii nieefektywne ogniwa całego procesu - tłumaczy Adam Żelezik, dyrektor departamentu 3W w BGK.

Ankiety zostały wysłane do wszystkich stacji zlewnych w kraju, można je odsyłać do połowy lutego. Pod koniec marca ukaże się raport o stanie technicznym stacji zlewnych w Polsce. 

Kontrola ilości i jakości ścieków pomoże rozwiązać ściekowy problem

Wybrana przez specjalną komisję jedna stacja zlewna zostanie poddana kompleksowej modernizacji. Nowoczesne rozwiązania technologiczne i informatyczne ułatwią kontrolę ilości i jakości ścieków. Kontrola jest kluczowa w kontekście ewidencji zbiorników bezodpływowych oraz transparentności obiegu ścieków, które wpływają na uszczelnienie systemu i zahamowanie zanieczyszczenia środowiska.

Według raportu NIK ponad 80 proc. wszystkich ścieków komunalnych z nieruchomości niepodłączonych do kanalizacji trafia do środowiska.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!