Ścieki pod lepszą kontrolą. Ruszają badania stacji zlewnych w całym kraju

- Firma Ścieki Polskie oraz Bank Gospodarstwa Krajowego przeprowadzą badanie stanu zaawansowania technologicznego stacji zlewnych na terenie całej Polski. To pierwsza tego typu weryfikacja w kraju.
- Projekt ma usprawnić kontrolę i ewidencję nieczystości dowożonych taborem asenizacyjnym.
- Badanie stanu technicznego stacji zlewnych pozwoli na wytypowanie tej, która zostanie poddana modelowej modernizacji.
Projekt ma pomóc polskim oczyszczalniom usprawnić kontrolę w tym zakresie. Brak odpowiedniej ewidencji nieczystości dowożonych taborem asenizacyjnym może skutkować niespełnieniem wymagań najnowszego prawodawstwa krajowego oraz regulacji unijnych.
Zapóźnione oczyszczalnie nie wiedzą, ile i jakich ścieków przyjmują
- Działając w obszarze ścieków dowożonych, zdajemy sobie sprawę jak istotną rolę w obiegu ścieków pełni stacja zlewna. Z naszych obserwacji wynika, że w Polsce są oczyszczalnie, które borykają się z zapóźnieniami technologicznymi w tym zakresie. Dlatego kluczowym elementem ogólnopolskiego badania zlewni jest uświadomienie, jak rozwój technologiczny wpływa na poprawne funkcjonowanie samej stacji zlewnej oraz całego obiegu ścieków dowożonych do oczyszczalni - mówi Wojciech Witowski, prezes firmy Ścieki Polskie.
Pierwszym etapem badania jest rozesłanie ankiet do wszystkich oczyszczalni i przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w kraju. Ich wyniki posłużą do przygotowania raportu, który pokaże poziom zaawansowania technologicznego stacji zlewnych w Polsce.
Partnerami merytorycznymi projektu jest Stowarzyszenie Instytut Edukacji Środowiskowej oraz idea 3W: woda, wodór, węgiel - inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego, której jednym z obszarów zainteresowań jest woda.
- Woda jest podstawowym elementem definiującym życie i jego bogactwo na danym obszarze. Dbałość o jej czystość i właściwe wykorzystanie pomoże uchronić nas przed deficytem, a w konsekwencji obniżeniem jakości naszego życia. System oczyszczania wody jest uzależniony od jego elementów składowych, dlatego badanie punktów zlewnych jest kluczowe, aby usprawnić przy pomocy nowoczesnych technologii nieefektywne ogniwa całego procesu - tłumaczy Adam Żelezik, dyrektor departamentu 3W w BGK.
Ankiety zostały wysłane do wszystkich stacji zlewnych w kraju, można je odsyłać do połowy lutego. Pod koniec marca ukaże się raport o stanie technicznym stacji zlewnych w Polsce.
Kontrola ilości i jakości ścieków pomoże rozwiązać ściekowy problem
Wybrana przez specjalną komisję jedna stacja zlewna zostanie poddana kompleksowej modernizacji. Nowoczesne rozwiązania technologiczne i informatyczne ułatwią kontrolę ilości i jakości ścieków. Kontrola jest kluczowa w kontekście ewidencji zbiorników bezodpływowych oraz transparentności obiegu ścieków, które wpływają na uszczelnienie systemu i zahamowanie zanieczyszczenia środowiska.

Czytaj więcej
Odpady budzą emocje. Protest w gminie DobraWedług raportu NIK ponad 80 proc. wszystkich ścieków komunalnych z nieruchomości niepodłączonych do kanalizacji trafia do środowiska.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.