Partnerzy portalu

Setki wniosków o skrócenie obecnych taryf za wodę i ścieki. Prezes Wód Polskich komentuje

  • PAP/rs
  • Opublikowano: 12 września 2022 - 13:14 | Zaktualizowano: 12 września 2022 - 13:37
Dodatkowe 13,7 mld zł, które trafi do samorządów, powinno być wykorzystane na wsparcie przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych, by te nie podnosiły taryf na wodę i ścieki - powiedział w poniedziałek (12 września) wiceprezes Wód Polskich Paweł Rusiecki.
  • Uważamy, że jest to ten moment, gdy samorządy powinny podjąć wysiłek, trud i dodatkowe działania, by wspomóc branżę wodno-kanalizacyjną w zakresie wzrostu kosztów - powiedział Paweł Rusiecki.
  • Dodatkowe środki, które trafią do samorządów, są tym elementem, który mógłby wzmocnić przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne - podkreślił.
  • W sposób rygorystyczny i bardzo zasadniczy podejmujemy jako regulator działania tak, żeby ocenić wniosek taryfowy pod kątem zasadności wzrostu cen - dodał Rusiecki.

Podczas konferencji prasowej Rusiecki podkreślił, że zarówno ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków, jak i ustawa o samorządzie gminnym potwierdzają, że zbiorowe zaopatrzenie w wodę jest zadaniem własnym gminy.

"Uważamy, że jest to ten moment, gdy samorządy powinny podjąć wysiłek, trud i dodatkowe działania, by wspomóc branżę wodno-kanalizacyjną w zakresie wzrostu kosztów. Dodatkowe środki, które trafią do samorządów, są tym elementem, który mógłby wzmocnić przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne, powodując, że przedsiębiorstwa nie będą składać wniosków o skrócenie obowiązujących taryf" - powiedział wiceprezes Wód Polskich.

Wnioskują o skrócenie taryf

Pytany, czy do Wód Polskich wpłynęły pierwsze wnioski o zmianę taryf, Rusiecki poinformował, że obecnie jest ok. 400 wniosków o skrócenie obowiązujących taryf, z czego ok. 150 wniosków zostało odrzuconych.

"Tryb skrócenia obowiązujących taryf jest trybem szczególnym, warunkującym szczególne kryteria związane ze złożeniem wniosku, stąd w sposób rygorystyczny i bardzo zasadniczy podejmujemy jako regulator działania tak, żeby ocenić wniosek taryfowy pod kątem niezasadności wzrostu cen. Tutaj bardzo rygorystycznie podchodzimy do tematu" - zaznaczył Rusiecki.

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk dodał, że kilka miesięcy temu odbyło się spotkanie wspólne rządu i samorządów, podczas którego samorządy zaapelowały o podwyżki cen.

"Oczywiście nikt nie może zabronić składania wniosków o taryfy, ale na tę okoliczność rząd przygotował właśnie rozwiązanie wsparcia dla samorządów. I to jest gorący apel, by samorządy wycofały te wnioski i zostawiły cenę na dotychczasowym poziomie" - powiedział Gróbarczyk.

Czytaj też: Minister zabiera głos ws. podwyżek za wodę i ścieki

Nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego przewiduje, że w tym roku samorządy otrzymają dodatkowe 13,7 mld zł z tytułu udziału we wpływach z PIT r. Równowartość co najmniej 15 proc. otrzymanej kwoty samorządy mają przeznaczyć na zadania związane z poprawą efektywności energetycznej, rozwój odnawialnych źródeł energii i ograniczenie kosztów zakupu ciepła lub energii ponoszonych przez odbiorców. Po wprowadzeniu poprawek przez Senat ustawa została skierowana do Sejmu.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!