Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Skuteczny system kaucyjny: 5 niezbędnych cech

Ma być powszechny, mieć niedyskryminujący charakter, a dla odzyskania kaucji za butelkę nie będzie wymagane posiadanie paragonu. We wrześniu opublikowane zostały założenia projektu ustawy dotyczącej wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego. - To krok w dobrym kierunku, ale projekt wymaga wielu uzupełnień - komentują eksperci z Reverse Logistics Group i wymieniają pięć cech, bez których nie może się obejść.
  • Projekt ustawy dotyczący wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego ma być opublikowany w połowie października.
  • Nie wystarczy podpatrzeć i przenieść 1:1 rozwiązania stosowane w innych krajach. Trzeba rozważyć najpierw, jakie najważniejsze elementy tych systemów nadają się do zastosowania lokalnie - uważa Patrick Wiedemann, prezes RLG Group.
  • Aby system działał prawidłowo, powinien spełniać pięć cech: być powszechny, transparentny, bezpieczny, integrujący i nowoczesny - dodaje Andrzej Grzymała, wiceprezes i dyrektor zarządzający Reverse Logistics Group RLG Group w Polsce. 

Projekt ustawy dotyczący wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego powinien zostać opublikowany w połowie października.

Ze znanych już założeń projektu wiadomo, że przewiduje on pobranie w momencie zakupu opłaty, zwracanej w momencie zwrotu opakowań - w tym przypadku butelek. System nie obejmuje bowiem zbiórki opakowań aluminiowych, które, jak uznali projektodawcy, z racji wartości aluminium i tak są zbierane i trafiają do punktów skupu. 

Czytaj też: "Ustawa o ROP do utylizacji"

Projektowane przepisy przewidują ponadto, że każdy sklep o powierzchni handlowej powyżej 100 m kw. będzie zobowiązany do odbierania pustych opakowań i odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań objętych systemem kaucyjnym oraz do zwrotu kaucji. Mniejsze jednostki handlowe będą mogły, ale nie będą musiały odbierać ich i zwracać kaucji. Wszystkie jednostki handlowe będą natomiast obowiązane do pobierania kaucji.

Systemy kaucyjne były tematem dyskusji podczas wrześniowego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Jak zbierać opakowania zwrotne? 

Patrick Wiedemann, prezes RLG Group, firmy, która pełni rolę doradczą dla rządów i przedsiębiorstw przy wprowadzaniu systemów depozytowych w różnych krajach, pytany, jak ocenia obecną sytuację w Polsce, jeśli chodzi o wprowadzanie systemu kaucyjnego i ROP, odpowiada: - Bardzo dobrze, że trwa dyskusja. Widzimy, że następuje poprawa sytuacji na rynku, a ludzie są coraz bardziej świadomi konieczności zmian w systemie regulacyjnym. Podobny proces obserwujemy w innych krajach, co związane jest z nowymi regulacjami wprowadzanymi przez Unię Europejską, choćby dyrektywą Single Use Plastic.

Jego zdaniem, by sprostać rosnących wymaganiom, osiągnąć coraz ambitniejsze cele i poprawić funkcjonujące już systemy, można wybierać rozmaite drogi. Wskazuje, że jednym z najskuteczniejszych mechanizmów są systemy kaucyjne.

- Jest on bardzo skutecznym narzędziem w przypadku opakowań. Jednak powinien być kompleksowy. To nie działa tak, że wystarczy podpatrzeć i przenieść 1:1 rozwiązania stosowane w innych krajach. Trzeba rozważyć najpierw, jakie najważniejsze elementy tych systemów nadają się do zastosowania lokalnie. A to jest przecież kombinacja różnych mechanizmów i sposobów działania, które dopiero zastosowane razem sprawiają, że można osiągnąć wysokie poziomy zbiórki, a także uzyskać oczekiwane poziomy recyklingu surowców - mówi Patrick Wiedemann.

Nie chce jednak wskazywać jednoznacznie najlepszych praktyk z konkretnych krajów. - Najważniejsze, by regulacje prawne ustanawiały właściwie postawione cele i zasady. Z drugiej strony przemysł powinien znać swoje obowiązki, czyli poczuwać się do rozszerzonej odpowiedzialności. Jeśli producenci stworzą własne organizacje, które będą ich reprezentować, to w danym kraju powstaną narzędzia i mechanizmy osiągania korzyści. To musi być jednak skuteczny system – tego potrzebują producenci i cały ekosystem.

Puszki i butelki szklane poza systemem

Andrzej Grzymała, wiceprezes i dyrektor zarządzający Reverse Logistics Group w Polsce, dodaje, że w projekcie ustawy brakuje rozszerzenia systemu kaucyjnego o puszki i jednorazowe opakowania szklane. Aby system działał prawidłowo, powinien jego zdaniem spełniać pięć cech: być powszechny, transparentny, bezpieczny, integrujący i nowoczesny. 

Co to oznacza w odniesieniu do polskich realiów?

Powszechność to kwestia objęcia obowiązkiem zbiórki także małych sklepików, gdzie odbywa się w Polsce 60-70 proc. sprzedaży. Transparentność to m.in. w prosty sposób wyliczony koszt zbiórki. Bezpieczeństwo oznacza ograniczenie oszustw i nadużyć, a wyłudzenia pieniędzy zdarzają także np. w Niemczech. System powinien integrować wszystkich interesariuszy działających na rynku - firmy zbierające, recyklerów.

- Powinniśmy wykorzystywać infrastrukturę, jaką mamy - zaznacza wiceprezes i dyrektor zarządzający Reverse Logistics Group w Polsce. Nowoczesność systemu to niebazowanie na starych technologiach, a wykorzystywanie tych najnowszych, np. platform IT, które są w stanie zbierać i analizować dane.

- Wykorzystajmy doświadczenia w z innych krajów, ale zbudujmy system, który będzie dostosowany do naszych warunków - podkreśla Andrzej Grzymała. 

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!