Partnerzy portalu

Śląska metropolia przygotuje wystąpienie ws. cen energii

Do przygotowania wystąpienia ws. skali podwyżek cen energii zobligowały we wtorek (18 grudnia) zarząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii gminy członkowskie tej organizacji.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • O przygotowanie propozycji stanowiska miasta zwróciły się do zarządu GZM.
  • W głosowaniu za byli przedstawiciele wszystkich gmin członkowskich Metropolii - poza jednym z dużych miast, które wstrzymało się od głosu.
  • Prezydent Tychów Andrzej Dziuba wskazał, że podobny apel wystosowała już rada miasta Łodzi.

Podczas wtorkowych obrad zgromadzenia GZM samorządowcy nie zdecydowali, czy adresować wystąpienie do szefa rządu, czy też do obecnego, a także wybranego w przetargu na przyszły roku dostawcy energii elektrycznej - grupy Tauron. Analizą tej kwestii zajmie się zarząd Metropolii.

W rozstrzygniętym w połowie listopada br. przetargu grupy zakupowej Metropolii wybrana została oferta spółki Tauron Sprzedaż GZE. W przyszłym roku za prawie pół terawatogodziny energii elektrycznej w 2019 r. 73 członków grupy, skupiających 289 jednostek, zapłaci 192,4 mln zł brutto. Grupa pierwotnie przewidywała budżet tego zamówienia na poziomie 150,6 mln zł brutto.

Jak akcentował na zakończenie wtorkowych obrad zgromadzenia GZM prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, samorządom grożą podwyżki cen prądu - na poziomie 30-60 proc., w zależności od taryf.

- W związku z tym, co słyszeliśmy z ust najważniejszych postaci w naszym państwie, czyli m.in. pana premiera (Mateusza Morawieckiego - red.), w Polsce nie grożą nam jednak podwyżki cen prądu; wręcz powiedziano: nie będzie podwyżek cen prądu - mówił prezydent Sosnowca.

- Niektóre duże miasta, chyba Rzeszów jako pierwsze, wystąpiły już z prośbą, zapytaniem czy interpelacją w tej sprawie. Myślę, że my - jako GZM - też powinniśmy wystąpić do operatora, który nas obsługuje, grupy Tauron. Aby zgodnie (...) dotrzymał zapowiedzi pana premiera i żebyśmy od 1 stycznia 2019 r. mieli ceny zbieżne z tegorocznymi - zaznaczył Chęciński.

Jak zdiagnozował, są na to "różne sposoby", jak dotacje czy subwencje. Zasugerował, że samorządy mogłyby zostać objęte programem, który zapobiegłby obciążeniu podwyżkami cen prądu mieszkańców - poprzez podrożenie związanych z cenami energii usług samorządowych.

Prezydent Tychów Andrzej Dziuba wskazał, że podobny apel wystosowała już rada miasta Łodzi. Zaproponował, aby zobowiązać w głosowaniu zarząd GZM do przygotowania precyzyjnego stanowiska "wyrażającego sprzeciw i niepokój miast i gmin Metropolii proponowanymi stawkami podwyżek cen prądu - z prośbą do prezesa Rady Ministrów o zajęcie się problemem".

- Każdą umowę można zmienić za zgodnym oświadczeniem woli obu stron umowy. Natomiast poczekajmy i poprośmy o wolę - również zgodną, ze strony Tauronu - zaapelował prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

W tej sytuacji o przygotowanie propozycji stanowiska miasta zwróciły się do zarządu GZM. W głosowaniu za byli przedstawiciele wszystkich gmin członkowskich Metropolii - poza jednym z dużych miast, które wstrzymało się od głosu.

Rozstrzygnięty w połowie listopada przetarg na zakup energii w 2019 r. był drugim przeprowadzonym w tym roku przez GZM. Pierwotnie grupę zakupową Metropolii pod kątem zakupu prawie 1 TWh (terawatogodziny) energii na dwa lata utworzyło 88 podmiotów obsługujących 307 jednostek. W trwającym od początku sierpnia br. pierwszym przetargu również Tauron złożył najtańszą z propozycji - za 402,1 mln zł brutto.

Czytaj też: Krzysztof Tchórzewski: Prąd dla Polaków nie zdrożeje

Założony przez uczestników grupy zakupowej budżet opiewał wtedy na 336,7 mln zł. Ponieważ najtańsza oferta przekroczyła go o 20 proc. (65 mln zł), nie wszyscy członkowie grupy zdecydowali się z niej skorzystać i przetarg na początku października został unieważniony.

Przedstawiciele GZM przyznali, że w drugim przetargu nieznacznie wzrosła cena za jedną megawatogodzinę (średnia cena dla wszystkich grup taryfowych objętych postępowaniem). W pierwszym przetargu wynosiła ona 331,97 zł/MWh netto, a w drugim - 335,71 zł/MWh netto.

Jak jednak wyjaśniał zarząd GZM, grupa zakupowa zdecydowała, aby drugi przetarg dotyczył tylko 2019 r., ponieważ ceny energii wzrosły tak mocno, że jej uczestnicy nie chcieli wiązać się nimi na dłużej; wolą obserwować tendencje na rynku energii, aby podejmować kolejne decyzje w przyszłości.

Do drugiej metropolitalnej grupy zakupowej przystąpiło o 15 zamawiających i o 18 jednostek mniej, niż w poprzednim postępowaniu. Różnica ma wynikać z faktu, że część zamawiających, biorących udział w poprzednim przetargu, była zainteresowana zakupem energii tylko na 2020 r. ponieważ na 2019 r. posiadają jeszcze obowiązujące umowy.

Z przeprowadzonych po pierwszym przetargu analiz zatrudnionych przez Metropolię specjalistów wynikało, że na podwyżki cen energii wpłynęło kilka czynników, np. wzrost kosztów produkcji energii czy zakupu zielonych certyfikatów.

We wtorek szef KPRM Michał Dworczyk, pytany w radiu RMF FM czy będą podwyżki cen prądu w 2019 r. zaznaczył, że "odpowiedzi na to pytanie udzielili w ostatni weekend pan premier (Mateusz - PAP) Morawiecki, prezes (PiS Jarosław - red.) Kaczyński, również mówiąc jednoznacznie, że podwyżek prądu nie będzie".

Dworczyk poinformował, że Ministerstwo Energii przygotowuje konkretny projekt ws. cen prądu, który ma być znany w najbliższych dniach.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!