Partnerzy portalu

Śląskie: Ceny biletów komunikacji miejskiej będą większe

Założenia planowanej podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej przedstawiła Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Jak wyjaśniono, powodem jest konieczność pokrycia strat metropolitalnego organizatora komunikacji w związku z pandemią koronawirusa.
  • Proponowana średnia podwyżka cen wszystkich biletów ZTM wyniesie ok. 12 proc. Średni wzrost cen biletów długookresowych i wieloprzejazdowych nie przekroczy 11 proc., a dla jednego z najtańszych biletów okresowych Miasto 30, wyniesie 6 proc. - cena wzrośnie z 93 zł do 99 zł.
  • Po podwyżce bilet elektroniczny na jedno miasto lub ważny przez 20 min ma kosztować 3,60 zł, a papierowy 4 zł; na dwa miasta lub ważny przez 40 min - 4,40 zł/ 5 zł, a na 3 i więcej miast lub ważny 90 min - 5,40 zł/6 zł.
  • Bilet dzienny ma kosztować 11 zł, a 24-godzinny - 15 zł (na bilecie dziennym w soboty, niedziele oraz święta będzie mogła podróżować jedna dodatkowa osoba).

Działająca od 1 stycznia 2018 r. Metropolia, która - na mocy specjalnej ustawy - zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, organizuje w ich imieniu komunikację miejską poprzez swój Zarząd Transportu Metropolitalnego. Z biletów zwykle pochodzi ok. 30 proc. wpływów ZTM, resztę kosztów pokrywają gminy. W czasie pandemii udział ten spadł do 20 proc.

Jak przekazała w piątek rzeczniczka GZM Kamila Rożnowska, proponowana średnia podwyżka cen wszystkich biletów ZTM wyniesie ok. 12 proc.; średni wzrost cen biletów długookresowych i wieloprzejazdowych nie przekroczy 11 proc., a dla jednego z najtańszych biletów okresowych Miasto 30, wyniesie 6 proc. - cena wzrośnie z 93 zł do 99 zł.

Ceny biletów elektronicznych pozostaną niższe, niż papierowych. Obecnie bilet elektroniczny na jedno miasto lub ważny przez 20 min kosztuje 3 zł, a papierowy 3,4 zł; na dwa miasta lub ważny przez 40 min - 3,6zł/ 4 zł, a na 3 i więcej miast lub ważny 90 min - 4,4 zł/5 zł.

Po podwyżce bilet elektroniczny na jedno miasto lub ważny przez 20 min ma kosztować 3,60 zł, a papierowy 4 zł; na dwa miasta lub ważny przez 40 min - 4,40 zł/ 5 zł, a na 3 i więcej miast lub ważny 90 min - 5,40 zł/6 zł. Bilet dzienny ma kosztować 11 zł, a 24-godzinny - 15 zł (na bilecie dziennym w soboty, niedziele oraz święta będzie mogła podróżować jedna dodatkowa osoba).

ZTM wprowadzi nowe bilety długookresowe na dwa miasta - 2 Miasta 30 oraz 2 Miasta 90, dzięki czemu pasażerowie podróżujący w obrębie dwóch gmin mają nie odczuć mocno skutków podwyżki. Przejazd specjalnymi liniami lotniskowymi będzie możliwy na podstawie wszystkich biletów ZTM: cena przejazdu z Katowic na lotnisko wyniesie więc 5,40 zł lub 6 zł zamiast dotychczasowych 14 zł.

Wprowadzony zostanie też specjalny bilet na czas pandemii - Sieć 180, za 550 zł. GZM wskazuje, że miesięczny koszt takiego biletu wyniesie niecałe 92 zł, co w półrocznej perspektywie pozwoli zaoszczędzić pasażerom do 400 zł. Bilet ma być dostępny do końca 2021 r., jednak nie będzie można go zwrócić (nawet w przypadku braku możliwości korzystania z komunikacji zbiorowej).

Przedstawiciele Metropolii wyjaśniają potrzebę podwyżki pogorszeniem sytuacji finansowej swego organizatora transportu. Przyczyniły się do tego wprowadzone ograniczenia, zwiększenie częstotliwości dezynfekcji pojazdów, konieczność zapewnienia dodatkowych kursów na kluczowych trasach oraz znaczny spadek liczby pasażerów, a co za tym idzie - spadek dochodów ze sprzedaży biletów łącznie o ok. 100 mln zł.

"Od początku do tematu podchodziliśmy otwarcie i szczerze. Już we wrześniu sygnalizowaliśmy, że w związku z dużymi stratami finansowymi z powodu koronawirusa, konieczne będą podwyżki cen. Kwestie związane z wysokością podwyżek odroczyliśmy jednak do ostatniego możliwego momentu, aby móc podjąć ją w oparciu o rzetelne dane, obrazujące rzeczywiste możliwości finansowe oraz zaproponować nowe rozwiązania" - wskazała Rożnowska.

Cytowany przez nią rzecznik ZTM Michał Wawrzaszek wyjaśnił, że wpływy z biletów pokrywały dotąd zwykle ok. 30 proc. kosztów funkcjonowania transportu publicznego w Metropolii. "W związku z ograniczeniami z powodów pandemicznych, pokrycie kosztów spadło już do blisko 20 proc., co oznacza, że te różnice stają się coraz większe. Dla przykładu - do każdego biletu jednorazowego za 3,6 zł, trzeba aktualnie dopłacać ok. 8 zł" - zobrazował Wawrzaszek.

Podkreślił, że zmiany w taryfie są konieczne, aby zapewnić dalsze funkcjonowanie komunikacji miejskiej ZTM na co najmniej dotychczasowym poziomie. Podwyżka ma zacząć obowiązywać najwcześniej od drugiej połowy kwietnia br.

Zarząd Transportu Metropolitalnego jest jednym z największych organizatorów transportu publicznego w Polsce. Na ulice 41 miast i gmin GZM oraz 12 miast z nią sąsiadujących wysyła ok. 1,5 tys. autobusów, tramwajów i trolejbusów. Wszystkie te pojazdy, należące do ok. 40 operatorów, obsługują ok. 450 linii i zatrzymują się na prawie 7 tys. przystanków. W 2019 r. pokonały ponad 100 mln km, obsługując ok. 250 mln przejazdów.

KOMENTARZE1

  • Sarmata 2021-02-12 19:24:43
    Koniecznie podwyżka cen biletów, żeby smog był większy i więcej ludzi na Śląsk umierało! Bardzo trafna decyzja!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!