Partnerzy portalu

Śląskie: Metropolia z ofertą na dokumentację do programu Kolej Plus

  • PAP/RAF
  • 28 marca 2021 - 18:40 | Aktualizacja: 28 marca 2021 - 18:41
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która pracuje nad 13 inwestycjami zgłoszonymi do programu Kolej Plus, zakładającego wsparcie państwa dla lokalnej i regionalnej infrastruktury kolejowej, dostała mieszczącą się budżecie ofertę na wykonanie tzw. wstępnego studium planistyczno-prognostycznego.
  • W poprzednich tygodniach Metropolia rozpoczęła prace nad kluczowym elementem, potrzebnym do uzupełnienia wniosków w drugim etapie naboru do programu Kolej Plus.
  • Chodzi o opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego (WSPP), w którym m.in. oszacowany zostanie koszt realizacji 13 zgłoszonych inwestycji i przeprowadzona inwentaryzacja infrastruktury kolejowej.
  • Analiza obejmie wykonanie schematów linii, opracowanie rozkładu jazdy oraz opisu infrastruktury kolejowej, bocznic i posterunków ruchu. 

To część działań związanych z II etapem rządowego programu Kolej Plus. Samorządy do jesieni br. przygotowują w nim wstępne koncepcje swoich przedsięwzięć - z zakresem i założeniami inwestycji, a także zapewnieniem finansowania. Następnie zarządca kolejowej infrastruktury, spółka PKP PLK, wybierze projekty do realizacji.

W sierpniu ub. roku Metropolia GZM zgłosiła do programu Kolej Plus 15 projektów kolejowych wpisujących się w koncepcję Kolei Metropolitalnej, czyli przygotowywanej we współpracy z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi oferty częstych i szybkich połączeń aglomeracyjnych. Trzy miesiące później wszystkie te zgłoszone projekty zostały zakwalifikowane do drugiego etapu rządowego programu.

Obecnie, po wycofaniu dwóch projektów, Metropolia kontynuuje prace dot. 6 projektów liniowych (mają one usprawnić połączenia na trasie kilku gmin z miastem wojewódzkim, czyli Katowicami) oraz 7 punktowych (poprawiających dostępność kolei w ramach jednej gminy).

Czytaj też: Śląskie: W GZM powstanie narzędzie planowania podróży transportem współdzielonym

W poprzednich tygodniach Metropolia rozpoczęła prace nad kluczowym elementem, potrzebnym do uzupełnienia wniosków w drugim etapie naboru do programu Kolej Plus. Chodzi o opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego (WSPP), w którym m.in. oszacowany zostanie koszt realizacji 13 zgłoszonych inwestycji i przeprowadzona inwentaryzacja infrastruktury kolejowej.

Analiza obejmie wykonanie schematów linii, opracowanie rozkładu jazdy oraz opisu infrastruktury kolejowej, bocznic i posterunków ruchu. To także przygotowanie programu funkcjonalno-użytkowego, w przypadku budowy nowych przystanków kolejowych.

WSSP dla wybranych projektów, zgłoszonych do Kolei Plus, powstanie częściowo w ramach opracowywanego obecnie wstępnego studium wykonalności Kolei Metropolitalnej. Gminy GZM nie będą ponosiły kosztów związanych z opracowaniem dokumentacji.

Aby przygotować WSPP Metropolia prowadzi przetarg, z podziałem na dwa zadania obejmujące projekty liniowe i punktowe. W terminie zgłosił się jeden wykonawca. Oferta warszawskiej spółki Databout za 3,9 mln zł brutto (w podziale na zadania 2,38 mln zł i 1,52 mln zł) mieści się w budżecie GZM określonym na 5,4 mln zł brutto.

Realizacja WSPP musi zakończyć się przekazaniem do PLK gotowej dokumentacji z końcem listopada, co wynika z harmonogramu Kolei Plus. Do lutego 2022 r. wybrane mają zostać do dofinansowania projekty, które będą zrealizowane do końca 2028 r. Metropolia zobowiązała się sfinansować 15-procentowy wkład własny kosztów kwalifikowalnych każdego z projektów, który będzie realizowany w ramach programu.

Obecna lista projektów to efekt współpracy Metropolii oraz gmin członkowskich, w ramach koncepcji Kolei Metropolitalnej. Ewentualne dotacje z Kolei Plus przyspieszyłyby ich realizację i usprawniłyby transport szynowy na terenie GZM. Łączny koszt wszystkich zgłoszonych projektów to ok. 1,7 mld zł, a szacowany wkład własny Metropolii - ponad 200 mln zł.

Wśród zakwalifikowanych do II etapu Kolei Plus projektów z terenu GZM dominują budowy nowych przystanków osobowych. Gliwice chcą budować przystanek: Bema na linii do Katowic, Zabrze myśli o przystankach: Armii Krajowej i Zaborze Północ na linii Gliwice-Katowice, a Świętochłowice - o przystanku Mijanka na tej samej linii. Bytom zgłosił przystanki Os. Arki Bożka oraz Rozbark - na linii Katowice - Tarnowskie Góry, a Tychy - modernizację stacji Tychy Miasto.

Bytomski samorząd złożył także projekt prac na liniach nr 189 i 132 i budowy nowych łącznic w celu stworzenia nowego połączenia Ruda Chebzie - Bytom, wraz z budową nowych przystanków Ruda Orzegów i Bytom Zabrzańska. Ruda Śląska zgłosiła przygotowanie alternatywnego połączenia aglomeracyjnego Gliwice - Ruda Kochłowice - Katowice liniami kolejowymi nr 141, 164 i 651.

Samorząd Katowic zaproponował przygotowanie alternatywnego połączenia aglomeracyjnego Tychy - Katowice, zrewitalizowaną ostatnio linią nr 142 przez dzielnicę Murcki. Dąbrowa Górnicza planuje rewitalizację linii kolejowej nr 162 Strzemieszyce - Huta Katowice z jej odbudową do stacji Dąbrowa Górnicza (wraz z budową przystanku Tworzeń i rozbudową przystanku Gołonóg).

Pyskowice chciałyby odbudować rozebraną linię kolejowej nr 198 Pyskowice - Pyskowice Miasto. Mikołów zaproponował budowę drugiego toru i dodatkowych przystanków osobowych na odcinku Katowice Ligota - Orzesze Jaśkowice linii Katowice - Rybnik.

Dwa projekty zostały wycofane z naboru. Przystanek Mysłowice Północ zostanie zrealizowany przez PKP PLK w ramach innej, planowanej inwestycji. W przypadku przystanku Gliwice Czechowice wycofanie nastąpiło po uzgodnieniach z miastem; przystanek ten nadal ma być uwzględniany w pracach studialnych Kolei Metropolitalnej.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!